Dlaczego warto nawilżać powietrze w mieszkaniu?

Dlaczego warto nawilżać powietrze w mieszkaniu?
Masz wrażenie, że w twoim domu powietrze jest suche? Może twoje płuca mają to samo powietrze, jakbyś mieszkał na pustyni. Nie, to nie żart. Wilgotność względna w ogrzewanym domu z panelami często wynosi tylko około 20%. Jest to ta sama wartość, co na pustyni, jak w Nevadzie. Tymczasem optymalna i zalecana wilgotność względna we wnętrzu wynosi od 40 do 50 procent. Jednak zimą taką wartość może nam zapewnić jedynie nawilżacz powietrza do mieszkania


[Wpływ na nasze zdrowie]

Suche powietrze ma negatywny wpływ na skórę i błony śluzowe. Rezultatem jest niższa odporność organizmu i częstsze choroby. Jedną z najbardziej ryzykownych grup są małe dzieci. Suche powietrze w domu zmniejsza obronę człowieka i powoduje dyskomfort lub kaszel. Powietrze w pomieszczeniu może być nawilżane na wiele sposobów. Być może nadal masz w domu ceramiczne pojemniki na wodę, które zawiesza się na grzejnikach lub kładziesz mokrą ściereczkę na ogrzewanie. Tak, zwiększasz wilgotność w pomieszczeniu na krótko i nieznacznie, ale wynik nie będzie wystarczający i ryzykujesz uwolnieniem bakterii w powietrzu. O wiele lepszym rozwiązaniem są nawilżacze powietrza, które nie tylko nawilżają powietrze, ale też uwalniają je od bakterii.


[Zalety nawilżacza powietrza]

Na rynku istnieje duża liczba nawilżaczy, które wykorzystują różne technologie do rozpylania cząsteczek wody w powietrzu. Niektóre nie rozpylają wody równomiernie, co powoduje powstawanie mokrych plam i tak zwany biały pył. Jest to spowodowane minerałami zrzucanymi z wodą. Największym problemem są jednak bakterie lub grzyby, które emitują na przykład niektóre ultradźwiękowe nawilżacze. Aby zapewnić optymalną wilgotność powietrza w pomieszczeniu, nawilżacz musi być stale monitorowany. Nowoczesne nawilżacze mają specjalny tryb uśpienia, w którym wytwarzają minimalny hałas i wyłączają światła, aby nie przeszkadzać nam podczas snu. Dobry nawilżacz automatycznie monitoruje wilgotność powietrza i nie zakłóca nam codziennego funkcjonowania. Istnieją nawilżacze parowe, ultradźwiękowe z naturalnym parowaniem. Mogą być wyposażone w różne filtry, jonizatory oraz różne funkcje i opcje. Połączenie nawilżacza i filtra powietrza jest powszechne. Niektóre urządzenia można kupić nawet za kilkaset złotych, inne kosztują 10 tysięcy lub więcej. Zatem od Ciebie zależy, ile chcesz zainwestować w nawilżanie powietrza.

[Po co nawilżać powietrze?]

Ale po co właściwie sobie z tym radzić? Jaki wpływ może mieć zbyt suche powietrze na nasze zdrowie? Zaczyna się od utraty elastyczności skóry, która może być nieprzyjemnie sucha, podrażniona, a także może pękać i swędzić. Często występują również drapanie i kaszel w gardle, ból i pieczenie oczu, zmęczenie, przewlekły katar itp. Ponadto należy zauważyć, że suche drogi oddechowe są mniej odporne na choroby zakaźne. Wysoka wilgotność jest również niewskazana i wiąże się z poważniejszymi problemami, takimi jak rozwój pleśni. Jaka jest optymalna wilgotność przestrzeni życiowej? Zalecany poziom wilgotności powietrza wynosi około 50%. Nawilżacz rozwiązuje większość problemów związanych z poziomem wilgotności i zapewnia nam odpowiednią wentylację. Pamiętajmy, że barykadowanie się w domu w desperackim strachu przed utratą ciepła nie jest rozwiązaniem. Jedną z wad nowoczesnych okien i wysokiej jakości izolacji termicznej domu jest tylko minimalna przepuszczalność, która zatrzymuje wilgoć w domu (równa się ryzyku pleśni) lub odwrotnie, nie przepuszcza wilgoci z zewnątrz (równa się zbyt suchemu powietrzu). W miesiącach zimowych wentyluj mieszkanie intensywnie, ale krócej. W cieplejszych miesiącach możesz wentylować mieszkanie przez długi czas (nawet w sposób ciągły).

Zostaw komentarz

* Imię
* E-mail: niewidoczny
* Treść komentarza
Przepisz kod