Zanieczyszczenie powietrza w mieście w postaci oparów i idąca przez nie osoba

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce – przyczyny i skutki złej jakości powietrza

Dużo w ostatnich latach mówi się na temat dbania o planetę i o jej pogarszającym się stanie. Zmniejszająca się powierzchnia lasów, nieczystości pojawiające się w morzach i oceanach, a także zanieczyszczenie powietrza, którym wszyscy oddychamy, to problem dotyczący całej populacji. 

Jesienią i zimą w szczególności powinniśmy pomyśleć o tym, jak bardzo zanieczyszczenie powietrza wpływa na stan zdrowia nie tylko ludzi, ale także zwierząt a nawet roślin. Polska wciąż znajduje się u szczytu listy krajów z najgorszą jakością powietrza. Najbardziej dotknięte tym problemem miasta znajdują się na Śląsku, jednak również Małopolska z Krakowem na czele nie pozostaje w tyle. Negatywne skutki zanieczyszczeń powietrza to problem, o którym nie można zapominać. Jak w takim razie walczyć z tym zjawiskiem? Przede wszystkim należy poznać jego przyczyny, źródła i rodzaje. Aby zapewnić bezpieczeństwo swoim najbliższym, warto również zadać sobie pytanie, jaki oczyszczacz powietrza wybrać do domu, aby zniwelować ilość zanieczyszczeń.  

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce

Choć myśleć należy o całej planecie, z pewnością pierwsze kroki dotyczące poprawy jakości powietrza warto podjąć w kraju, w którym się mieszka. Polska jest niestety jednym z tych państw, gdzie jesienią i zimą pojawia się wiele zanieczyszczeń powietrza w tym smog i jego składowe. Również wiosną czy latem występuje problem ze zbyt dużym stężeniem ozonu. Jak można dowiedzieć się z raportu Światowej Organizacji Zdrowia za rok 2019, najbardziej dotkniętymi tym negatywnym zjawiskiem miastami są:

 • Żywiec;
 • Pszczyna;
 • Rybnik:
 • Wodzisław Śląski;
 • Opoczno;
 • Sucha Beskidzka;
 • Godów;
 • Kraków;
 • Skawina;
 • Nowy Sącz. 

Województwa, które powinny stawiać na edukację i szukać rozwiązań związanych z niwelowaniem zanieczyszczeń powietrza to przede wszystkim województwo śląskie i małopolskie. Wysoki poziom smogu występuje również na Dolnym Śląsku, w województwie łódzkim i aglomeracji warszawskiej. Aby być na bieżąco z jakością powietrza w swoim regionie, warto zaglądać na rządową stronę z mapą smogową, gdzie dane aktualizowane są na bieżąco: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current. Od danych podawanych przez stacje badawcze należy uzależniać ewentualne uprawianie sportu na powietrzu lub spacery.  

Zanieczyszczenie powietrza w postaci chmury smogu wiszącego nad miastem

Zobacz także: Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Zanieczyszczenie powietrza – przyczyny i źródła powstawania

Istnieje wiele przyczyn i źródeł pojawiania się zanieczyszczeń powietrza. Część z nich można zaliczyć do naturalnych, część związana jest z działalnością człowieka. Jak zatem widać, nie na wszystkie mamy wpływ. Wśród naturalnych źródeł powstawania zanieczyszczeń wymienić można:

 • wybuchy wulkanów;
 • wietrzenie chemiczne skał;
 • pożary lasów i stepów;
 • wyładowania atmosferyczne;
 • pył kosmiczny;
 • procesy biologiczne.

Jak już wiadomo nie są to jedyne i najbardziej uciążliwe przyczyny. Zanieczyszczenie powietrza powodowane działalnością człowieka to prawdziwy problem, z którym należy walczyć każdego dnia, podejmując rozsądne decyzje. Głównymi źródłami zanieczyszczeń są:

 • uprzemysłowienie i wzrost liczby ludności (składowiska surowców i odpadów, przemysł metalurgiczny, chemiczny);
 • przemysł energetyczny (wydobywanie surowców, chemiczna konserwacja paliwa);
 • przemysł transportowy (motoryzacja publiczna i prywatna).
Zanieczyszczenie powietrza dymem z kominów fabryki

Zanieczyszczenie powietrza – skutki 

Wiadomo już, co prowadzi do powstawania zanieczyszczeń powietrza. Warto jednak powiedzieć sobie również o skutkach mających wpływ na funkcjonowanie całej planety, ale także organizmów ludzkich, zwierzęcych czy roślinnych. Negatywne efekty to przede wszystkim występowanie kwaśnych deszczów, odorów, smogu, a także  powstawanie dziury ozonowej czy efektu cieplarnianego. Kwaśne deszcze zawierają w sobie kwas siarkowy i przyczyniają się do większej ilości zgonów wśród noworodków i zniszczenia płuc. Dodatkowo powodują niszczenie flory i fauny, degradację gleby i niszczenie budynków w tym zabytków. Smog to gęsta chmura zawieszona w atmosferze, na którą składa się pył PM2.5, PM10, benzen, azotyny i wiele innych szkodliwych substancji. Wdychanie smogu ma szczególnie zły wpływ na działanie górnych dróg oddechowych u dzieci i osób starszych. Może również prowadzić do częstszego występowania udarów u osób w sile wieku. 

Dziura ozonowa i efekt cieplarniany to skutki, które oddziałują na cały świat i każdą osobę. Zwiększenie temperatury prowadzi do roztapiania się pokryw lodowcowych i tym samym zmian klimatu. 

Oczyszczacz powietrza na zanieczyszczenie powietrza

Zobacz także: Jak nawilżyć powietrze w pokoju, aby oddychało się łatwo i aby zniknęły nieprzyjemne dolegliwości?

Oczyszczacz powietrza na zanieczyszczenie 

Jak zatem zwalczyć zanieczyszczenie powietrza? Po pierwsze, należy rozsądniej wybierać przedmioty codziennego użytku, zmniejszyć ilość kupowanych rzeczy, częściej wsiąść na rower bądź skorzystać z komunikacji miejskiej. Warto pomyśleć również o ekologicznym ogrzewaniu domu czy mieszkania, jakim jest na przykład ogrzewanie na podczerwień. Co więcej? Z pewnością warto zainwestować w profesjonalny oczyszczacz powietrza, dzięki któremu w domu zapanuje zdatna do oddychania atmosfera. 

Współczesne oczyszczacze powietrza są w stanie poradzić sobie z nawet najbardziej trującymi składnikami zanieczyszczeń, m.in. smogiem, formaldehydem czy benzenem. Dodatkowo można również znaleźć oczyszczacz powietrza dla alergików, który będzie miał wbudowaną funkcję jonizacji powietrza. To pozwoli zapanować nad kurzem i drobnoustrojami. W niektórych urządzeniach znaleźć można również lampę UV, która pomaga pozbyć się z przestrzeni wirusów i bakterii.   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *