Kobieta czyta książkę Uprawa roślin w otoczeniu kwiatów

Uprawa roślin doniczkowych i ozdobnych może być prosta! Co zrobić, aby pięknie kwitły?

Każdy dom zasługuje na odrobinę zieleni, dzięki której będzie w nim znacznie bardziej przytulnie. Co więcej, rośliny mają wiele prozdrowotnych właściwości, dlatego warto w pięknej donicy posadzić choć jeden kwiat. Co zrobić, aby uprawa roślin nie była zbyt skomplikowana? 

Piękne, kwitnące doniczkowe rośliny, które będą zdobić parapety i meble w salonie, kuchni, łazience czy sypialni to marzenie wszystkich miłośników zieleni. W każdym domu można stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju nawet tropikalnych kwiatów. Warto jednak zastanowić się nad tym, jak przyspieszyć wzrost roślin i co możemy zrobić, aby uchronić je przed różnego rodzaju owadami zjadającymi ich liście. Możliwości jest oczywiście wiele i z pewnością warto pamiętać o takich podstawach czynnościach jak odpowiednie nawilżenie, nawożenie czy oczyszczanie. W niektórych przypadkach przydatna może okazać się lampa do roślin, szczególnie jeśli marzy się nam domowy ogródek z własnymi pomidorami. 

Uprawa roślin w domu – czego potrzebują do życia?

W zależności od tego, jakie rośliny chcemy uprawiać, należy poznać dobrze ich charakter. Jedne wolą więcej światła i dużo wody, inne kochają cień, a podlewać należy je raz w tygodniu. Niezmiennie każda z nich potrzebuje jednak Słońca i odpowiedniego naświetlenia, aby mogło dojść do procesu fotosyntezy, podczas którego następuje kwitnienie rośliny i wytwarza się niezbędny do życia tlen. Uprawa roślin doniczkowych w domu nie musi być trudna, jednak to, jak należy się nimi zajmować, zależy od ich gatunku i rodzaju:

  • rośliny tropikalne (storczyki, paprocie, palmy) – lubią klimat wilgotny i ciepły, choć palmy wolą znacznie więcej światła. Nie można ich jednak przelewać, ponieważ w szczególności storczyki mogą mieć tendencję do gnicia;
  • rośliny z ozdobnymi liśćmi (wężownica, kalatea) – warto poznać jedną zasadę, im ciemniejsze liście, tym dalej donica powinna stać od światła, aby nie doszło do ich poparzenia. Rośliny te lubią wilgoć, warto je spryskiwać wodą i postawić na podstawce nią wypełnioną;
  • rośliny kwitnące (fiołek, hiacynt, begonia)  – lubią Słońce, jednak nie należy ustawiać ich w jego bezpośrednim zasięgu. Powinny być uprawiane w pomieszczeniach, w których nie jest bardzo gorąco. Należy również pamiętać o ich częstym podlewaniu i nawożeniu, ponieważ potrzebują dużo energii, aby kwitnąć; 
  • paprocie – istnieje wiele rodzajów paproci, które można uprawiać w domu. W wypadku tych roślin należy dbać o ich regularne podlewanie, jednak woda nie powinna stać w donicy. Od czerwca do września warto wystawiać je na taras, gdzie skorzystają ze świeżego powietrza;
  • kaktusy i sukulenty – w przypadku tych roślin lepiej je przesuszyć niż przelać wodą. Kaktusy i sukulenty magazynują płyny w swoich mięsistych liściach. Dobrze czują się w suchych i gorących pomieszczeniach, choć zimą należy przenieść je do zimniejszego pomieszczenia. 
Uprawa roślin w domu - storczyki w doniczce
Pexels

Zobacz także: Najlepszy sposób na muszki owocówki – sprawdź, jak sobie z nimi poradzić!

Uprawa roślin w 4 krokach

Jak już wcześniej wspominaliśmy, uprawa roślin i to, jak należy je traktować, w dużej mierze zależne jest od ich gatunku. Istnieją jednak 4 kroki, które dotyczą każdej z roślin bez względu na to, czy są to zielone, ozdobne liście, czy piękne i kolorowe kwiaty. 

  1. Podlewanie – uprawa roślin doniczkowych nie może oczywiście obyć się bez podlewania, co jest dość oczywiste. Aby woda zadziałała najbardziej odżywczo, nie powinna być ani bardzo ciepła, ani bardzo zimna – temperatura pokojowa będzie najbardziej korzystna. Nadmiar wody, która wyciekła na podstawkę, należy usunąć, aby korzenie nie zaczęły gnić. Rośliny najlepiej podlewać rano i unikać pór, w których pada na nie najwięcej światła. 
  2. Nawożenie – niektóre rośliny potrzebują dodatkowych składników odżywczych, aby móc kwitnąć jeszcze obficiej. Warto pamiętać o tym, że niemalże wszystkie substancje czerpią one z podłoża. Wybierając nawóz, należy dobrać go do gatunku i rodzaju rośliny. Mogą być to nawozy w płynie lub pałeczkach, które wkłada się w ziemię. Niektóre nawozy zabijają szkodniki roślin doniczkowych, na przykład mszyce czy czerwce. 
  3. Przesadzanie – raz posadzona w doniczce roślina potrzebuje czasem zmiany podłoża. Przesadzanie jest niezwykle ważne, jeśli zależy nam na wzroście rośliny. Może być również koniecznością, kiedy okazuje się, że roślina zaczyna być większa niż doniczka. Przesadzanie warto zaplanować na wiosnę, doniczka powinna być większa o ok. 4 centymetry od poprzedniej. 
  4. Czyszczenie i pielęgnacja – uprawa roślin związana jest również z ich regularnym oczyszczaniem i pielęgnacją. Kurz zbierający się na liściach ogranicza dostęp światła, co blokuje proces fotosyntezy. Liście rośliny wystarczy przetrzeć mokrą szmatką lub specjalnymi, nasączonymi płynem ściereczkami. Rośliny z delikatnymi liśćmi można ustawić w wannie i polać je słabym strumieniem wody. Niezwykle ważne jest również regularne usuwanie zeschniętych liści, pędów i kwiatów.  

Zobacz także: Ogrzewanie podłogowe, czyli nowoczesne maty grzewcze. Jak działa ten system?

Uprawa roślin a odpowiednie naświetlenie


Jeśli pomieszczenie, w którym chcecie trzymać donice, jest słabo oświetlone, uprawa może być nieco utrudniona. Nie należy jednak załamywać rąk, ponieważ istnieje wiele możliwości pozwalających na odpowiednie doświetlenie roślin, a profesjonalna żarówka do roślin to jedna z nich. Takie urządzenie idealnie imituje promienie UV i dodatkowo przyczynia się nie tylko do przyspieszenia procesu fotosyntezy, ale także wspomaga pączkowanie i kwitnienie. W zależności od wybranego modelu żarówki może mieć on od 40 do nawet 150 wbudowanych ledów świecących światłem czerwonym, niebieskim i białym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *