Trzy metody na gołębie. Pozbądź się ich z dachu, parapetu i balkonu!

Gołębie, mimo swojego dosyć łagodnego usposobienia, są uważane za szkodniki. Brudne, zlepione ptasie gniazda stanowią idealne środowisko do rozwoju szkodliwych patogenów, pleśni i owadów. Gołębie, które nie są przesadnie higienicznymi zwierzętami, mogą przenosić liczne mikroby chorobotwórcze. Innym negatywnym aspektem działalności gołębi jest hałas (tzw. uporczywe, godowe gruchanie) oraz zanieczyszczenia powierzchni przylegających do domu/mieszkania. Ptactwo chętnie wybiera balkony i tarasy na miejsce swojego urzędowania. Gołębie są przy tym bezczelne: zupełnie nie dbają o miejsce swojego bytowania, często zanieczyszczając podłogi tarasowe, balkonowe i parapety swoimi odchodami. Te zaś posiadają mocno kwaśny odczyn, który może niszczyć delikatne powierzchnie, rośliny, czy posadzkę. Na takie okoliczności świetnie sprawdzą się odstraszacze gołębi.

W niniejszym artykule wyróżniliśmy trzy sprawdzone metody, dzięki którym można pozbyć się gołębi, bez wyrządzania im szkody. Po prostu: skoro gołębie stanowią dla nas utrapienie, bądźmy równie niemili i dla nich. Sprawdzonym sposobem na odgonienie ptaków są odstraszacze gołębi, które są dostępne w różnych rodzajach. Możemy spotkać zarówno odstraszacze solarne, jak i urządzenia emitujące mocną wiązkę światła, także w formie atrap przypominających groźne zwierzęta.

Nieinwazyjne i nieszkodliwe sposoby na spłoszenie gołębi

Jedną z najpopularniejszych metod na pojawiające się ptactwo są m.in. przeszkody w formie kolców, czy żywych roślin, umiejscawiane na barierkach balkonowych bądź parapetach. Bardzo często są one zawodne: zwierzęta i tak zanieczyszczają taką przestrzeń odchodami, np. przelatując nad zabezpieczonym terenem. Co więcej, sztuczne ozdoby szpecą przestrzeń tarasową i bardzo często stanowią zagrożenie także dla dzieci (np. ostre kolce). Może się także zdarzyć, iż nieostrożny gołąb sam zrobi sobie krzywdę, przez co będziemy musieli pomóc zwierzęciu w wydostaniu się z pułapki. Inwazyjne metody zwalczania gołębi są nielegalne, gdyż tego typu działalność może być skwalifikowana jako próba znęcania się nad zwierzętami. Aby spłoszyć ptactwo, jednocześnie nie robiąc krzywdy gołębiom, powinniśmy wybrać jedną z trzech metod, wymienionych poniżej:

  • Solarne odstraszacze gołębi i ptaków
  • Emitery dźwięków z wbudowanym stroboskopem
  • Ozdoby hologramowe i atrapy zwierząt

Poniżej przedstawiamy wady i zalety każdej dostępnej opcji, które, w sposób nieinwazyjny i bez wykorzystywania trujących substancji chemicznych, pozwalają na oczyszczenie balkonu z latających intruzów.

Metoda nr 1: odstraszacz solarny zwierząt

To niewielkie urządzenia elektryczne, zasilane energią solarną, które są idealne do wykorzystywania w ogrodzie, na działce rekreacyjnej, czy w pobliżu ścieżki prowadzącej do domu. Solarna technologia pozwala na bezobsługowe i całoroczne wykorzystywanie sprzętu. Odstraszacze solarne posiadają kilka rodzajów emitowanej częstotliwości audio, wobec czego możemy jednym produktem odstraszać wiele gatunków zwierząt: gryzonie, ssaki, ptaki. Solarne urządzenia odstraszające gołębie są wyposażone w czujnik ruchu, który stanowi najistotniejszy element składowy sprzętu. Czujka wychwytuje ruch, także z powietrza, i włącza efekty dźwiękowe i wizualne, które zniechęcają zwierzęta do ponownego wkroczenia w „niebezpieczny teren”. Problemem jest ustawienie urządzenia tak, aby było cały czas eksponowane na światło słoneczne. W niektórych przypadkach nie będzie to możliwe (np. na wąskim balkonie).

Metoda nr 2: emitery ultradźwięków

To ciche urządzenia, które wykorzystują technologię emitowania ultradźwięków, która odstrasza gołębie z tarasów, balkonów, czy ogrodów. Podstawową różnicą pomiędzy sprzętem solarnym, a tradycyjnymi emiterami, jest kwestia zasilania. Emitery odstraszające gołębie wykorzystują prąd pochodzący z baterii (najczęściej są to tradycyjne „paluszki, czyli akumulatorki AA). Użytkownik nie musi się zatem martwić, iż w czasie wielotygodniowych załamań pogody emiter przestanie działać, gdyż nie będzie pozyskiwać energii ze światła słonecznego. Jeszcze inny rodzaj emiterów bateryjnych wykorzystuje głośne dźwięki, które są jak najbardziej słyszalne także dla zwierząt domowych i ludzi. Warto zatem, jeśli mieszkamy w bloku, czy kamienicy, skorzystać ze sprzętów ultradźwiękowych (nie będziemy przeszkadzać tym samym innym domownikom i sąsiadom), a w przypadku mieszkania w wolnostojącym domu jednorodzinnym, z emiterów audio o dalekim zasięgu.

Metoda nr 3: atrapy i odstraszacze gołębi nieelektryczne

Gołębie panicznie boją się większych zwierząt, które mogą stanowić dla nich zagrożenie. Naturalnym wrogiem tego gatunku ptaka jest sowa, bądź ssaki średniej wielkości. Umiejscawiając atrapę sowy na balkonie zyskujemy pewność, iż gołębie będą omijać ten teren szerokim łukiem. W ofercie sklepów internetowych istnieje także szeroki wybór atrap-emiterów, czyli urządzeń łączących w sobie cechy odstraszaczy statycznych i elektrycznych. Gołębie nienawidzą także szeleszczących, połyskujących tasiemek. Srebrne paski, które mienią się w słońcu, „denerwują” intruza, który rezygnuje z przylatywania w takie miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *