Sposób na muszki owocówki na cytrynie

Szybki sposób na muszki owocówki w domu – sprawdź, jak sobie z nimi poradzić!

Wiosna i lato to nie tylko słońce i zbliżające się wakacje. Te dwie pory roku to niestety również latające owady, które za wszelką cenę próbują dostać się do domów. Wiele osób zastanawia się na przykład nad tym, czy istnieje skuteczny sposób na muszki owocówki. Dzisiaj spróbujemy znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Owady wlatujące do domu przeszkadzają w odpoczynku, jednak największym problemem jest to, że najczęściej “kręcą” się w okolicach jedzenia. Takie zachowania tyczą się głównie much i muszek, które najchętniej nie wylatywałyby z kuchni. O tym, jaki sposób na muchy jest najlepszy, pisaliśmy we wcześniejszym artykule. Dzisiaj skupimy się na tym, jak się pozbyć muszek owocówek. Aby poradzić sobie z tym problemem, można zastosować domowe sposoby na muszki owocówki lub sprawdzić, jak działa lampa owadobójcza. Urządzenie to jest coraz bardziej popularne, choć sposób z octem czy cytryną również może przynieść dobre efekty. 

Muszki owocówki – zwalczanie ważne dla zdrowia

Skąd się biorą muszki owocówki? Takie pytanie zadaje sobie każda osoba, która widzi prawdziwą chmurę składającą się z tych owadów unoszącą się nad owocami lub warzywami. Ciągnie je także do dżemów, wina czy soków – szczególnie tych sfermentowanych. Dlaczego zwalczanie tych nieproszonych gości jest tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że siadając na jedzeniu, zanieczyszczają je, pozostawiając na nim różne drobnoustroje chorobotwórcze. Te małe cząsteczki niekoniecznie dobrze wpływają na nasze zdrowie. Muszki zazwyczaj przedostają się do domów i mieszkań przez otwarte okno zwabione zapachem dojrzałych i czasem nieco nadpsutych już owoców i warzyw wydzielających aromat octu owocowego. Ten zapach daje im sygnał, że w pobliżu znajduje się pożywienie i idealne miejsce do złożenia jaj. Jedna muszka jest w stanie złożyć nawet 60 jaj. Po 4 dniach pojawiają się dorosłe już osobniki, które bardzo szybko również są gotowe do rozmnażania. 

Sposób na muszki owocówki w domu 

Podobnie jak w przypadku zapytania o domowy sposób na komary istnieje również kilka domowych sposobów na muszki owocówki. Co więcej, najczęściej wykorzystać możemy do tego przedmioty i składniki, które na co dzień posiadamy w domu. Część z nich jest również odpowiedzią na pytanie, co odstrasza osy. Oto najczęściej wymieniane i najskuteczniejsze metody zwalczające te owady:

 • ocet, płyn do naczyń i woda – połączenie w równych proporcjach tych składników sprawi, że muszki znajdujące się w domu podczas jednej nocy znikną. Wystarczy wlać składniki do słoika i pozostawić na noc w kuchni. W trakcie naszego snu muszki skuszone zapachem wlecą do naczynia i utopią się w wodzie;
 • suszarka – to sposób na muszki owocówki, który bazuje na ciepłym powietrzu wydobywającym się z suszarki. Strumień gorącego powietrza zabija muszki, jednak w tym wypadku część owadów może zdążyć uciec;
 • świece zapachowe – ten sposób na muszki owocówki jest przyjemny również dla ludzi. Owady te nie tolerują niektórych zapachów, na przykład mentolu. Wystarczy zatem raz na jakiś czas odpalić taką świeczkę lub wykorzystać taki olejek zapachowy;
 • siatki w oknach – aby nie pozwolić zagnieździć się muszkom owocówkom w domu, warto zainwestować w siatki, które pojawią się w oknach. Ten sposób z pewnością sprawi, że muszek będzie znacznie mniej; 
 • odkurzacz – jeśli potrzebujemy szybkiego sposobu na muszki owocówki, można skorzystać z odkurzacza, którym wciągniemy latające owady. Jednak, podobnie jak w przypadku suszarki, część muszek może uciec. 
Ocet i cytryny jako sposób na muszki owocówki
Unsplash

Sposób na muszki owocówki – pułapka na muszki zrobiona w domu

Jak się pozbyć muszek owocówek? Jeśli chcemy, aby na pewno wszystkie zniknęły, domowa pułapka na muchy może zdziałać cuda. Zrobienie jej jest naprawdę proste i nie wymaga dużego wysiłku. Pułapkę na muszki można przygotować na kilka sposobów:

Pułapka na muszki z cytryny i goździków

Cytrynę przekrawamy na dwie części i w jedną z nich wbijamy goździki. Tak przygotowany owoc wkładamy do miski z wodą, którą dokładnie zakrywamy folią spożywczą. W folii robimy kilka małych dziurek, aby muszki mogły wejść do miski. 

Pułapka na muszki z banana

Do słoika wkładamy kawałek banana i wlewamy trochę wody, słoik zakrywamy folią spożywczą, w której należy zrobić kilka dziurek. 

Pułapka na muszki z winem

Muszki owocówki ciągną do wina i z tego też powodu wystarczy pozostawić na blacie otwartą butelkę z resztą napoju, aby muszki wleciały do środka, gdzie utopią się w winie. 

Sposób na muszki owocówki – pułapka na muszki i lampy owadobójcze

Robienie domowych pułapek na dłuższą metę może być męczące, dlatego wymyślono innych sposób na muszki owocówki. Na rynku można znaleźć wiele gotowych pułapek na muszki owocówki, a także lamp owadobójczych, które działają również na komary i duże muchy. W lampach owadobójczych najczęściej stosowane jest światło UV, które wabi owady do ich wnętrza i skutecznie je neutralizuje. Pułapka na muchy to koszt około 50 złotych, lampa owadobójcza kosztuje od około 20 złotych do ponad 100 złotych za sztukę. 

Sposób na muszki owocówki - pułapka

Sposób na muszki owocówki – zachowaj porządek

Skąd biorą się muszki owocówki? Zwalczanie tych małych stworzeń to zajęcie, którego nikt nie lubi. Wiadomo już, co można zrobić, jeśli pojawią się w domu (lampa na muchy, pułapki i inne wymienione wyżej sposoby). Przede wszystkim warto jednak zadbać o to, aby owady nie miały powodu do odwiedzania naszych domów. Co należy zrobić, żeby tak właśnie było? Oto kilka praktycznych porad na co dzień:

 • dbaj o to, aby w domu nie przetrzymywać przejrzałych owoców i warzyw;
 • nie pozostawiaj otwartych butelek z sokami, winem czy piwem;
 • myj warzywa i owoce, na których mogą znajdować się jaja i larwy;
 • żywność przechowuj w lodówce;
 • regularnie wyrzucaj śmieci;
 • jeśli sok z owoców pobrudził paterę, nie zapomnij jej wytrzeć;
 • regularnie zmywaj naczynia i dokładnie czyść zlew i blaty;
 • w oknach załóż siatki, a na drzwiach od balkonu lub tarasu moskitiery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *