promieniowanie podczerwone - szkodliwość promienników w łazience

Sprawdź, jak wybrać dostosowany do twoich potrzeb promiennik podczerwieni!

Jaki promiennik podczerwieni wybrać, jeśli chcecie ogrzać cały dom lub tylko jedno pomieszczenie?  Promiennik podczerwieni o jakiej mocy sprawdzi się w dużych halach przemysłowych? Jeśli wiecie już wszystko o ogrzewaniu na podczerwień, sprawdźcie, jak dobrać odpowiednie produkty.

Ogrzewanie na podczerwień stało się w ostatnich latach jedną z bardziej ekologicznych opcji ogrzania domu, mieszkania, biura czy hali przemysłowej. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, czy promieniowanie, które wydziela grzejnik, nie jest szkodliwe dla zdrowia. Wątpliwości z łatwością rozwiewają specjaliści, którzy przekonują, że ten sposób ogrzewania ma wiele zbawiennych właściwości dla organizmu, co więcej, jest wprost idealny dla osób, które borykają się z różnego rodzaju alergiami. Aby dobrze ogrzać pomieszczenie, warto jednak wcześniej sprawdzić, jaki promiennik podczerwieni będzie najlepiej dostosowany do naszych potrzeb i dowiedzieć się nieco więcej o jego działaniu.

Jak działa promiennik podczerwieni?

Elektryczny promiennik podczerwieni energię zamienia w ciepło, które oddawane jest jako promieniowanie podczerwone niewidoczne dla ludzkiego oka. Ten sposób ogrzewania przestrzeni jest zdrowy i można stwierdzić, że pochodzi z natury. Podobne odczucia ciepła mamy w słoneczne dni. Obecnie na rynku można spotkać różne rodzaje promienników podczerwieni, występują między innymi jako

  • żarówki;
  • elementy metalowe i ceramiczne;
  • jako nowoczesne panele na podczerwień, które można montować na na ścianach i na sufitach.

Oczywiście każdy z promienników podczerwieni ma nieco inne funkcje i inne zastosowanie. Do ogrzewania pomieszczeń wykorzystywane są przede wszystkim panele na podczerwień, które ze względu na swój nowoczesny design niejednokrotnie spełniają również funkcje dekoracyjne.

Promienniki podczerwieni najczęściej zbudowane są z podstawy, ekranu odbijającego promieniowanie, elementu grzewczego, sterownika, hartowanej szyby i ramki. Niektóre zamiast szyby mają powierzchnię stworzoną z białego, połyskującego materiału (na przykład promienniki podczerwieni marki Cronos, do budowy których został wykorzystany nowoczesny materiał Synthelith).

Jaka jest główna różnica pomiędzy promiennikami podczerwieni a tradycyjnymi grzejnikami? Te pierwsze ciepło oddają w postaci promieniowania, te drugie ogrzewają pomieszczenie poprzez konwekcję, wprawiając powietrze w ruch. Co ważne, promienniki ogrzewają jedynie ludzi i przedmioty, tradycyjne grzejniki ogrzewają powietrze, wysuszając je. Równomierne ogrzewanie ścian, podłóg i mebli sprawia, że odczucie komfortu cieplnego można uzyskać w niższej temperaturze.

Zobacz także: Szukasz promiennika podczerwieni do domu? Sprawdź ofertę sklepu New Electric!

Promiennik podczerwieni na taras – czy to dobry pomysł?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy kupienie promiennika podczerwieni na taras jest dobrym pomysłem. Czy promieniowanie sprawdzi się na dworze i podczas wieczornych „posiadówek” będzie nieco cieplej, szczególnie na początku wiosny i pod koniec lata. Odpowiedź w tym wypadku może być tylko jedna! Promiennik ogrzeje ludzi, zwierzęta i wszystkie przedmioty i sprawi, że pojawiający się chłód nie będzie przeszkadzał. W takim wypadku oszczędności związane z ogrzaniem tarasu mogą sięgać nawet 80%.

Promiennik podczerwieni – różne rodzaje fal

Hasło tanie ogrzewanie przyciąga wiele osób, które chciałyby zmniejszyć comiesięczny koszt utrzymania domu czy mieszkania. Ale żeby faktycznie tak się stało, należy również wiedzieć, jakie rodzaje fal emitują promienniki podczerwieni i które są najlepsze do zastosowania w domu. Oto trzy rodzaje długości fal:

  • IRA-A – fala krótka (ten rodzaj fal i ogrzewania nadaje się do wielkich przestrzeni, takich jak hale. Emituje wyraźne światło, które w małych przestrzeniach jest szkodliwe dla oczu i wzroku);
  • IRA-B – fala średnia (ten rodzaj fal nie emituje światła prawie wcale, wykorzystuje się go do ogrzewania konkretny stref);
  • IRA-C – fala długa (promienniki podczerwieni, które wykorzystuje się w domu lub biurze funkcjonują właśnie na zasadach emitowania fal długich. Może być wykorzystywane jako ogrzewanie uzupełniające lub podstawowe).
Promiennik podczerwieni i sposób jego działania

Zobacz także: Suche powietrze w domu? Sprawdź, jak z nim walczyć i jakie dolegliwości może potęgować!

Promiennik podczerwieni – cena

Na rynku można znaleźć wiele promienników na podczerwień. Ich cena zależna jest od mocy danego grzejnika, ale także materiałów, z których został zrobiony i oczywiście proponowanego designu. Maty grzewcze na podczerwień czy folie również mają różne ceny. Im bardziej zaawansowany wzór, tym wyższa cena. Na niektórych promiennikach mogą być widoczne pejzaże i różne inne wzory. Istnieje również możliwość personalizacji niektórych promienników, jednak to znacznie podnosi koszty.

Promienniki można kupić już od 250 złotych, jednak są to najsłabiej grzejące panele, które przydają  się bardziej w przypadku ogrzewania uzupełniającego lub jako bardziej ekologiczny zamiennik starej „farelki”. Cenny promienników o mocy 450W zaczynają się od około 450 złotych. Za grzejniki podczerwieni o mocy wyższej, na przykład 1200W należy zapłacić około 1000 złotych i wyżej.

Promiennik podczerwieni – opinie

Wybudowałem dom energooszczędny (NF40) w systemie szkieletu drewnianego i ogrzewam go powierzchniowym ogrzewaniem na podczerwień. Koszt montażu ogrzewania do domu 140 m² wyniósł mnie 15000 zł, natomiast koszt ogrzania domu w skali roku to ok. 2500 zł. Do CWU mam powietrzną pompę ciepła 270 l i za podgrzanie codzienne wody w skali miesiąca płacę 25 zł. Uważam, że to naprawdę tanio.

Panel na teraźniejsze zimy jest dobry. Ważny jest dobór grzejnika do pomieszczenia. Najlepiej zamówić jedną sztukę, a później według uznania. Ja jestem zadowolony.

Grzejnik jest super, mniej prądu pobiera niż farelka, a szybciej grzeje. Łazienkę nagrzewa w 20 minut. – piszą internauci o swoich spostrzeżeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *