Podświetlenie ogrodu i ścieżki

Podświetlenie ogrodu, roślin i altany – na to oświetlenie ogrodowe warto zwrócić uwagę!

Pierwsze słoneczne dni sprawiają, że zaczynamy planować wiosenne porządki w domu i przede wszystkim w ogrodzie. Po zimie należy nie tylko zadbać o rośliny, ale także altanę i dodatki, między innymi oświetlenie ogrodowe. Zatem, jak stworzyć magiczne podświetlenie ogrodu?

W ogrodzie najważniejsza jest roślinność. To ona daje cień podczas słonecznych dni i pozwala odpocząć oczom, które mogą nacieszyć się jej soczystą zielenią. Aby spędzanie czasu w  przydomowej oazie sprawiało radość, należy zadbać również o inne dodatki, na przykład altanę czy romantyczne oświetlenie ogrodowe. Jakie wybrać, jeśli nie mamy dostępu do prądu? Czy można znaleźć lampki, dzięki którym rośliny również późną nocą będą dobrze widoczne? Możliwości jest wiele, wystarczy wybrać odpowiedni i pasujący rodzaj instalacji. Co to znaczy? Obok hamaka w ogrodzie może stanąć duża lampa lub jego stelaż można owinąć girlandą. Warto pamiętać o tym, że dobrze skomponowane podświetlenie ogrodu sprawia, że nocą staje się nie mniej zachwycający niż za dnia.

Bezpieczne podświetlenie ogrodu to podstawa

Odpowiednio ustawione światło sprawia, że każdy element architektoniczny ogrodu nocą nabiera dodatkowego uroku. I choć na rynku można spotkać wiele ciekawych lamp czy girland, warto zadbać również o bezpieczeństwo. Zróżnicowany klimat, jaki panuje w naszym kraju, sprawia, że wiosną i latem można spodziewać się nie tylko dużych upałów, ale także deszczu czy silnego wiatru. Z tego względu podświetlenie ogrodu musi zostać zaprojektowane tak, aby nie tylko było dekoracją, ale również nie stanowiło zagrożenia. Na co w takim razie zwrócić uwagę? Przede wszystkim na stopień ochrony IP. Ten parametr mówi nam o tym, jaki poziom zabezpieczenia posiada obudowa urządzenia elektrycznego. Jeśli zatem szukacie lamp lub girland, które mają znaleźć się na powierzchni, ich klasa IP powinna wynosić przynajmniej 44. W przypadku oświetlenia mającego znaleźć się pod powierzchnią wody, najlepiej wybrać lampy o stopniu ochrony IP67 lub IP68. Jeśli do oświetlenia ogrodowego będą miały dostęp małe dzieci, warto wybrać żarówki ledowe, które wydzielają mniejszą ilość ciepła. Tak zaprojektowanie podświetlenie ogrodu nie będzie stanowiło zagrożenia dla żadnych organizmów żywych.  

Podświetlenie ogrodu przy fontannie
Pexels

Zobacz także: Szkodniki roślin doniczkowych – jak sobie z nimi radzić?

Podświetlenie ogrodu: najważniejsze aspekty

Decydując się na podświetlenie ogrodu, należy stworzyć plan, dzięki któremu wszystkie najważniejsze elementy zostaną odpowiednio rozjaśnione. Z pewnością lampy ogrodowe powinny stanąć przy drodze wjazdowej na podwórko, a także oświetlić ewentualne dróżki prowadzące do altany, oczka czy miejsca, w którym przygotowywane jest jedzenie. Nikt nie chce zastanawiać się nad tym, jak rozpalić grilla podczas wieczornej biesiady, kiedy na dworze jest już ciemno i nie można znaleźć odpowiednich pokręteł. Ścieżki oświetlić mogą lampy ogrodowe stojące średniej wysokości lub takie, które montuje się w ziemi. Ważne, aby źródło światła padało pod odpowiednim kątem i dokładnie oświetlało drogę. W ogrodzie świetnie będą prezentować się również wysokie, stylizowane latarnie. Nowoczesne lampy ogrodowe wykonane z metalowym elementów malowanych proszkowo można kupić już za sto dwadzieścia złotych od sztuki. Ważne jest, aby zwracać uwagę na jakość, która w tym wypadku zapewnia również bezpieczeństwo. Równie istotna jest energooszczędność i żywotność urządzenia gwarantowana przez producenta. 

Jak oświetlić ogród bez prądu?

Czy brak prądu w ogrodzie to przeszkoda do efektownego oświetlenia go? Zdecydowanie nie! Obecnie istnieje wiele ciekawych rozwiązań, które równocześnie są energooszczędne i ekologiczne. Jeśli zatem nie macie możliwości stworzenia skomplikowanej sieci połączenia elektrycznego, warto sięgnąć po akcesoria posiadające panel słoneczny. Jak działają takie lampy ogrodowe? W trakcie dnia ich bateria ładowana jest energią słoneczną, dzięki czemu wieczorem lampa  pięknie oświetla otoczenie. Ciekawym rozwiązaniem jest sięgnięcie po girlandy ogrodowe na baterie lub również ładowane energią słoneczną. Takie akcesorium ogrodowe pozwala na stworzenie niepowtarzalnego klimatu w altanie czy przy oczku wodnym. 

Podświetlenie ogrodu i altany
Pexels

Zobacz także: Lampy do roślin – jakie wybrać?

Podświetlenie ogrodu: jak podświetlić rośliny? 

Podświetlenie ogrodu pozwala na korzystanie z niego także późnym wieczorem i nocą. Nie można jednak zapominać o tym, że jego celem jest stworzenie również niezwykłej atmosfery. W tym celu warto zastanowić się nad tym, jak podświetlić rośliny, aby wydobyć ich piękno również późniejszą porą. Gra światłem i cieniem zapewni niezapomniane efekty. Do podświetlenia krzewów, kwiatów i całych skalniaków najczęściej wybierane są światła punktowe, czyli reflektory ogrodowe. Można również postawić na niewielkie lampy ogrodowe, które podświetlą rośliny od dołu. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie lamp, po których mogą piąć się rośliny posiadające pędy. W tym wypadku należy jednak pamiętać o ich regularnym przycinaniu, aby ostatecznie nie zasłoniły źródła światła.  

Podświetlenie drzew w ogrodzie

Podświetlenie ogrodu nie może obyć się bez odpowiedniego wyeksponowania drzew, szczególnie jeśli są naprawdę wiekowe, a na ich gałęziach dodatkowo powieszona została huśtawka. Podświetlenie drzew w ogrodzie nie powinno zabierać im ich naturalnego piękna. Z tego względu lepiej sięgnąć po oświetlenie punktowe lub delikatne girlandy, które można owinąć wokół pnia. 

Jak oświetlić altanę?

Altana to miejsce, w którym zazwyczaj gromadzi się cała rodzina lub organizowane są różnego rodzaju imprezy i przyjęcia. Jak oświetlić altanę, aby nie stracić majątku? W tym wypadku świetnie sprawdzą się różnego rodzaju girlandy z żarówkami o różnych ciekawych kształtach. Na środku powinno znaleźć się główne źródło światła umieszczone pod sufitem. Wybierając lampę do altany, można połączyć przyjemne z pożytecznym i sięgnąć po nowoczesne oświetlenie z większą ilością funkcji, na przykład funkcją wiatraka czy odstraszacza. Dzięki temu wieczorem nie będzie trzeba zastanawiać się nad tym, jaki sposób na komary wybrać, aby móc przyjemnie spędzić czas bez kolejnych ugryzień.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *