Ozonowanie samochodu - auto przygotowane do procesu

Ozonowanie samochodu od A do Z – instrukcja i opinie na temat ozonowania

Generatory ozonu, czyli ozonatory, to przydatne urządzenia, dzięki którym można pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, a także wirusów czy bakterii. Jest to szczególnie przydatna funkcjonalność, aby oczyścić mieszkania i auta. Tym razem skupimy się jednak na tych drugich. Na czym polega ozonowanie samochodu?

Ozon jest to odmiana tlenu składająca się z trójatomowych cząsteczek. W atmosferze ozon pełni niezwykle ważną funkcję, ponieważ chroni ludzi przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Wykorzystywany jest również do dezynfekcji wody. To jednak nie wszystko – ozonatory to urządzenia, które mogą zrobić wiele dobrego. Ozonowanie mieszkania raz na jakiś czas jest wskazane, aby pozbyć się tych „zabrudzeń”, których nie jesteśmy w stanie dostrzec „gołym okiem” (wirusów, bakterii, zapachów itp.). Zbyt częste ozonowanie nie jest jednak dobrym pomysłem, ponieważ wyjaławia otoczenie. A jak wiadomo, brak bakterii i wirusów w otoczeniu może doprowadzić do obniżenia odporności organizmu.

Po co przeprowadza się ozonowanie samochodu? Czy w procesie tym chodzi dokładnie o takie same efekty jak w przypadku mieszkania? Sprawdźcie.

Na czym polega ozonowanie samochodu

Jeśli często podróżujesz samochodem, który staje się twoim drugim domem, jesz w nim, pracujesz, przewozisz klientów, a nawet czasem nocujesz – ozonowanie jest właśnie dla ciebie. Przede wszystkim pomaga pozbyć się brzydkich zapachów, takich jak: zapach pleśni, grzybów, jedzenia czy dymu papierosowego, które z łatwością wchodzą w tapicerkę i pozostają tam na długo. To jednak nie wszystko. Ozonowanie również odkaża wnętrze auta i skutecznie usuwa alergeny czy pyły, które osiadają w trudnodostępnych miejscach.

Ozon wykazuje bardzo duże właściwości antyseptyczne. Nie bez powodu hasło ozonowanie koronawirus zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Podczas rozpadu cząsteczki ozonu wytrąca się obojętna cząsteczka tlenu i aktywny wolny atom tlenu. Ozon w nieodpowiednim stężeniu jest jednak silnie trująca dla człowieka, dlatego przed wykonaniem ozonowania samochodu lub ozonowania mieszkania należy dokładnie przeczytać instrukcję dołączoną do ozonatora. Oczywiście podczas procesu dezynfekcji auta nie wolno w nim przebywać. Po wszystkim należy wnętrze samochodu dokładnie przewietrzyć. Zalecane jest to również dlatego, że ozon pozostawia zapach, który dla wielu osób może być nieprzyjemny.

Jak dokładnie wygląda proces ozonowania? Tlen znajdujący się w wodzie wlatuje do ozonatora. Filtr wstępny zatrzymuje większe szkodliwe cząsteczki, które znajdują się w wodzie. Napięcie zamienia wlatujący tlen w ozon. Tajemnica rozwikłana.

Ozonator do ozonowania samochodu

Zobacz także: Ozonatory powietrza do domu i do biura – sprawdź ofertę sklepu new-electric.pl

Ozonowanie samochodu – instrukcja

Jak fachowo przeprowadzić ozonowanie samochodu? Cały proces można zamknąć w kilku prostych krokach. Wystarczy trzymać się instrukcji i postępować według zaleceń:

Krok I ozonowania samochodu – na początku postaraj się pozbyć źródła nieprzyjemnych zapachów. Jeśli jest to grzyb lub pleśń, przetrzyj w tych miejscach tapicerkę odpowiednimi środkami grzybobójczymi. Jeśli jest to zapach jedzenia, pozbądź się z wnętrza samochodu wszystkich jego pozostałości. Problem z insektami? Znajdź ewentualne gniazda czy odchody. Jeśli w samochodzie nasikał pies, miejsce to zapierz, zanim zaczniesz ozonowanie.

Krok II ozonowania samochodu – po usunięciu źródła nieprzyjemnych zapasów, można przejść do ozonowania. To jak będzie wyglądał proces, zależne jest od tego, jaki posiadasz ozonator. Część z nich można ustawić wewnątrz auta (w takim wypadku ozonator najlepiej postawić na przednim siedzeniu i poprzez lekko uchylone okno podpiąć go do zasilania prądem), część ustawia się na zewnątrz (ozonator ma możliwość podłączenia przewodu wentylacyjnego).

Krok III ozonowania samochodu – podczas ozonowania samochodu można równie przeprowadzić ozonowanie klimatyzacji. Wystarczy, aby system wentylacji samochodu ustawić na tryb zamknięty i na około 15 minut ustawić wentylatory. Tym sposobem ozon dostanie się również do klimatyzacji i przewodów, dzięki czemu również stamtąd znikną nieprzyjemne zapachy.  

Krok IV ozonowania samochodu – po ozonowaniu często zostaje nieprzyjemny zapach, który nazywany jest „szczątkowym zapachem ozonu”. Zazwyczaj jest to zapach pozostałości, czyli połączenia produktów ubocznych z ozonem. Aby szybciej pozbyć się tego nieprzyjemnego zapachu, można przewietrzyć auto, odkurzyć dywaniki i przetrzeć deskę rozdzielczą i fotele wilgotną ściereczką.

Czas ozonowania samochodu zależny jest od intensywności nieprzyjemnych zapachów i tego, jak bardzo zabrudzone jest wnętrze auta. Na początku można ozonować auto przez 30 minut, następnie wpuścić do środka trochę świeżego powietrza i sprawdzić, czy zapachy zniknęły.

Ozonowanie samochodu dzięki ozonizerowi

Zobacz także: Suche powietrze w domu? Sprawdź jak sobie z nim poradzić i jakie dolegliwości może powodować

Ozonowanie samochodu – cena

Cena ozonowania samochodu zależna jest przede wszystkim od tego, czy robimy to na własną rękę, czy wynajmujemy do tego profesjonalistów. Jeśli posiadacie ozonator do domu (można go wykorzystać również w samochodzie) lub chcecie go zakupić, jest to oczywiście koszt ozonatora i prądu. Ozonatory można kupić już od 250 złotych. Ich cena oczywiście zależna jest od tego, jaką dużą przestrzeń są w stanie oczyścić podczas jednorazowego ozonowania.  

Jednorazowy koszt ozonowania przez profesjonalną firmę waha się w granicach od około 50 złotych aż po kilkaset złotych, w zależności od tego, co chcemy osiągnąć.

Ozonowanie samochodu – opinie

Czy ozonowanie samochodu jest faktycznie takie korzystne? Czy nie szkodzi zdrowiu? Jeśli wciąż macie wątpliwości, sprawdźcie opinie internautów, którzy mieli już do czynienia z tym procesem.

Może jak się przesadza i za często używa ozonu, to ma jakieś skutki uboczne (ale szczerze, to nie słyszałem), natomiast na pewno daje niesamowite odświeżenie. Jeżeli chcesz znów poczuć się w wozie, jakbyś dopiero co wyjechał z salonu, to polecam. Robiłem całkiem i efekt świetny.

Niedawno próbowałem tego po raz pierwszy i muszę przyznać, że choć początkowo byłem mocno sceptyczny do tej metody, to jednak przy zachowaniu środków ostrożności byłem pozytywnie zaskoczony efektem końcowym.

Ozonowałem auto urządzeniem. Powiedziano mi i doczytałem, żeby się upewnić, że ozon się ulatnia. Wystarczy chwilę odczekać, przewietrzyć i po problemie – piszą internauci, którzy mają już doświadczenie w tym temacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *