Ozonowanie mieszkania salonu

Ozonowanie mieszkania pomaga walczyć z bakteriami i wirusami. Sprawdź, na czym polega

W okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym wirusy i bakterie polują na nasz układ odpornościowy, starając się za wszelką cenę go osłabić. Aby odpowiednio zadbać o zdrowie, warto sięgnąć po środki, które przyniosą realny efekt. Czy ozonowanie mieszkania jest jednym z nich? Na czym polega ten proces?

Ozon to odmiana tlenu, która charakteryzuje się silnymi właściwościami aseptycznymi i toksycznymi. Z tego też względu ozon często wykorzystywany jest w walce z wirusami, bakteriami czy grzybami, na przykład w basenach. Z pewnością spotkaliście się z tym, że woda w basenie nie była chlorowana tylko ozonowana. Według naukowców chlor, w porównaniu z ozonem, znacznie gorzej radzi sobie z usuwaniem groźnych dla organizmu drobnoustrojów. Z tego też względu na rynku pojawiło się wiele ozonatorów, które umożliwiają samodzielne ozonowanie pomieszczenia czy ozonowanie samochodu. Na czym polega ten proces? Sprawdźcie, jakich zasad należy przestrzegać. 

Ozonowanie pomieszczeń – jakie przynosi efekty?

Ozonowanie pomieszczeń pozwala na pozbycie się nie tylko zarazków, ale także przykrych zapachów. Co więcej, oczyszczenie powietrza pomaga również w pozbyciu się z pomieszczenia insektów, takich jak: mrówki czy pchły. Jakie jeszcze efekty daje ozonowanie pomieszczeń. Oto najważniejsze z nich:

  • pozbycie się drobnoustrojów chorobotwórczych (wirusów, bakterii i grzybów);
  • usunięcie roztoczy;
  • dezynfekcja miejsc trudnodostępnych;
  • usunięcie zapachów odzwierzęcych, dymu papierosowego, spalenizny, stęchlizny, farb, klejów czy lakierów.

Ozonowanie mieszkania nie tylko poprawia jakość powietrza, ale także jakość życia. Nie bez powodu hasło ozonowanie koronawirus zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Dzięki temu mieszkańcy mogą pochwalić się znacznie lepszym samopoczuciem. Warto jednak pamiętać o tym, że ozonator nie ma wpływu na suche powietrze, które jest w domu. Aby walczyć z tą niedogodnością należy zakupić nawilżacz powietrza.

Ozonowanie powietrza przez ozon znajdujący się w chmurach
www.freepik.com

Zobacz także: Szukasz ozonatora? Sprawdź oferty sklepu New Electric i dobierz ozonator, który spełni Twoje oczekiwania

Na czym polega samodzielne ozonowanie mieszkania lub domu?

Ozon zbudowany jest z trzech atomów tlenu, a w atmosferze pełni bardzo ważną funkcję filtra, który chroni nas przed chorobotwórczym wpływem promieni Słońca. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, cząsteczka ta wykazuje bardzo wysokie właściwości antyseptyczne, dlatego zaczęto wykorzystywać ją do dezynfekcji szpitali, szkół, biur, hal produkcyjnych i domów. Warto jednak pamiętać o tym, że ozon jest substancją toksyczną, która przy nieodpowiednio dobranym stężeniu może doprowadzić do zgonu. Bezpieczna dla człowieka zawartość ozonu w powietrzu to 0,12 mg/m³. Dlatego właśnie zanim zdecydujecie, że samodzielne ozonowanie mieszkania to coś dla was, należy dokładnie dowiedzieć się, jak przeprowadzić takie działania.

Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni ozonator, który rozmiarem i mocą powinien zostać dobrany do wielkości mieszkania, domu, biura czy hali. Podczas ozonowania pomieszczenia wszyscy domownicy (w tym również zwierzęta i rośliny) powinni je opuścić. Przed całym procesem warto również zabezpieczyć folią sprzęty, m.in. telewizor, komputer i obrazy.

Jeśli ozonowanie mieszkania ma zostać przeprowadzone, aby pozbyć się pleśni ze ścian, najpierw należy użyć środka grzybobójczego. W następnej kolejności ozon zniszczy zarodniki pleśni i jej zapach. Przed ozonowaniem pomieszczenia warto je również uszczelnić, czyli zakryć kratki, szczeliny czy szpary. Takie działania dają pewność, że ozon nie przedostanie się do innych pomieszczeń.

Ponieważ ozon jest znacznie cięższy od powietrza, ozonator do domu nie powinien podczas pracy stać na ziemi. Warto ustawić go na jakimś podwyższeniu, a nawet użyć wentylatorów, które dokładniej rozprowadzą gaz. Specjaliści uczulają, aby proces ozonowania mieszkania czy domu nie został bez kontroli. Stężenie ozonu nie powinno być mniejsze niż 4,3 mg/m3, ponieważ znacznie wydłużałoby to czas dezynfekcji. Przy odpowiednim stężeniu dezynfekcja powinna trwać maksymalnie 1,5 godziny. Po zakończeniu procesu należy poczekać pół godziny, aby wejść do pomieszczenia. Następnie należy otworzyć okna i wywietrzyć pomieszczenia.  

Ozonowanie mieszkania - ozonator na stole

Czy ozonowanie mieszkania jest bezpieczne?

Ozonowanie mieszkania lub domu jest w pełni bezpieczne dla domowników, a także dla środowiska. To ekologiczny sposób na pozbycie się niechcianych zapachów czy drobnoustrojów. Można przeprowadzić je samodzielnie, jednak należy przed tym dokładnie zapoznać się z instrukcją, która została dołączona do ozonatora. Ozonowanie może również wykonać firma, która zajmie się tym profesjonalnie.

Ozonowanie mieszkania – cena

Jeśli planujecie samodzielnie przeprowadzić ozonowanie pomieszczeń, musicie zakupić ozonator. Na rynku można znaleźć wiele urządzeń, których rozpiętość cenowa plasuje się od około 99 złotych do kilkuset złotych za sztukę. W sklepie New-Electric najtańszy ozonator kosztuje 94,99 złotych, a najdroższy ozonator przemysłowy 450 złotych.

Aby przeprowadzić ozonowanie mieszkania, można również zatrudnić profesjonalną firmę, która się tym zajmuje. Ceny plasują się od 300 złotych netto do około 800 złotych netto za ozonowanie pomieszczeń i od około 400 złotych do 600 złotych za ozonowanie samochodu.

Ozonator do ozonowania mieszkania

Zobacz także: Jak skutecznie ogrzać mieszkanie? Sprawdź, jak działa ogrzewanie na podczerwień

Ozonowanie mieszkania – opinie

W sieci można znaleźć wiele opinii na temat ozonowania mieszkania czy domu. Swoimi wrażeniami dzielą się osoby, które mają doświadczenie z ozonowaniem i doświadczyły pozytywnych skutków tego procesu.

Ozonowanie jest też dobre dla alergików, zabija roztocza i bakterie. Nie da się tak dobrze posprzątać jak zrobi to ozonowanie. Dlatego jest też wykorzystywane w szpitalach, przychodniach, żeby dezynfekować pomieszczenia. Używa się go też w pomieszczeniach po zmarłych, prosektoriach, domach pogrzebowych.

Zdecydowanie tak! Nawet w tym zdrowiu pomaga, bo przecież po całym zabiegu dom jest wolny od roztoczy czy pyłków – twierdzą bywalcy forumbudowalne.pl

Bardzo fajna rzecz. Ozonujemy mieszkanie, wodę, lodówkę, nawet wodę w akwarium (rybki wtedy wszystkie podpływają pod kulkę ozonatora). Ozonator można kupić na allegro – jest mnóstwo, trzeba sobie dopasować. Nie można tylko przebywać w pomieszczeniu w trakcie ozonowania. Polecam.

Oczywiście, że ma sens. Dzięki ozonowaniu pomieszczeń możesz pozbyć się wszystkich drobnoustrojów, grzybów itp. Ozonowanie jest bardzo przydatne dla alergików. Sama właśnie z powodu alergii ozonuje mieszkanie raz na pół roku. Po takim zabiegu czuć znaczną różnicę w mieszkaniuswoimi spostrzeżeniami podzielili się internauci na stronie forum.interia.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *