Ogrzewanie sufitowe w salonie

Ogrzewanie sufitowe elektryczne i wodne. Wszystko, co musisz wiedzieć, o tym systemie grzewczym

Korzystanie jedynie z ogrzewania centralnego coraz częściej odchodzi do lamusa, a poszukiwanie nowych rozwiązań sprawia, że coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad tym, jak działa na przykład ogrzewanie ścienne czy ogrzewanie sufitowe. 

Dzisiaj postaramy się nieco bliżej przyjrzeć ogrzewaniu sufitowemu i poznać jego wady i zalety. Z pewnością jest to rozwiązanie, po które sięga coraz więcej osób budujących domy lub przeprowadzających generalny remont mieszkania. Istnieje kilka rodzajów tego typu ogrzewania: elektryczne, wodne, a także jedno z najnowocześniejszych, czyli ogrzewanie na podczerwień. Jak wiadomo, każde z tych rozwiązań ma swoich zwolenników i przeciwników. Warto jednak zapoznać się z wszelkimi szczegółowymi informacjami, aby podjąć ostateczną decyzję. Co ważne, ogrzewanie sufitowe i ogrzewanie ścienne mają ze sobą wiele wspólnego i do ich zamontowania często wykorzystywane są te same podzespoły. 

Na czym polega ogrzewanie sufitowe – poznaj wady i zalety

Wiele osób zastanawia się nad tym, na czym polega działanie ogrzewania sufitowego, które nazywane jest również ogrzewaniem płaszczyznowym niskotemperaturowym. Odpowiedź na to pytanie zależna jest od rodzaju ogrzewania sufitowego, jakie się wybierze. Można bowiem postawić na ogrzewanie elektryczne lub wodne. W przypadku tego pierwszego system grzewczy może stać się zupełnie niewidoczny dla oka (folia grzewcza) lub może polegać na zamontowaniu niezwykle cienkich promienników podczerwieni na powierzchni zewnętrznej sufitu. Ogrzewanie sufitowe wodne wiąże się ze stworzeniem systemu ukrytych rur, które podłączone są do pompy ciepła czy kotła kondensacyjnego. Bez względu na ostateczny wybór rodzaju tego typu ogrzewania, posiada ono swoje wady i zalety, o których warto wspomnieć, zestawiając je ze sobą. 

Zalety ogrzewania sufitowegoWady ogrzewania sufitowego
– brak konieczności montowania dużych grzejników zajmujących przestrzeń;
– system niewidoczny dla oka;
– wysoka emisja ciepła związana z dużą powierzchnią grzewczą;
– wysoka wydajność grzania;
– brak zjawiska konwekcji prowadzącego do powstawania nieodpowiednich warunków do oddychania;
– ogrzewanie jedynie organizmów żywych i przedmiotów w przypadku wyboru promieniowania podczerwonego;
– redukcja wysokości temperatury niewpływająca na odczucia komfortu cieplnego;
– równomierny rozkład ciepła sufit-podłoga;
– w przypadku mat i folii grzewczych bezproblemowa obsługa dzięki termostatowi;
– ogrzewanie wodne umożliwia schłodzenie pomieszczenia latem.
– brak konwekcji nie przyspiesza opadania ciepłego powietrza ku dołowi;
– potrzeba ustawienia wyższej temperatury niż w przypadku ogrzewania podłogowego dla uczucia podobnego komfortu cieplnego;
– dyskomfort związany z grzaniem odgórnym;
– konieczność dostosowania wysokości temperatury do wysokości pomieszczenia. 

Ogrzewanie sufitowe promiennikiem podczerwieni

Zobacz także: Najpoważniejsze skutki zanieczyszczeń powietrza dla człowieka i całej planety

Ogrzewanie sufitowe elektryczne 

Ogrzewanie sufitowe elektryczne sprawdzi się zarówno w domach, jak i biurach czy halach produkcyjnych. Co ważne, można zastosować je w każdym pomieszczeniu, ponieważ nie jest ograniczone kwestiami aranżacyjnymi, na przykład umiejscowieniem mebli. W przypadku elektrycznego ogrzewania sufitowego należy jedynie podłączyć je do prądu, aby zaczęło działać. Pod warstwą karton-gipsu ułożyć można maty grzewcze lub folie grzewcze na podczerwień. Tak również tworzone jest ogrzewanie podłogowe, przy którym używa się dokładnie tych samych systemów i komponentów. Jeśli jednak nie zależy nam na ukryciu ogrzewania sufitowego, wystarczy wybrać odpowiedni promiennik podczerwieni, który zamontować można również na suficie. 

Promienniki podczerwieni sufitowe

Promiennik podczerwieni to nowoczesny rodzaj grzejnika nazywany również panelem na podczerwień. Te ultracienkie urządzenia działają na zasadzie przekazywania promieniowania podczerwonego i ogrzewania organizmów żywych i przedmiotów. Mogą być montowane na ścianach lub właśnie na suficie. Należy jednak zwrócić uwagę na odpowiedni model i materiał, z jakiego zostały wykonane. W przypadku marki Cronos jedynie promienniki podczerwieni wykonane z opatentowanego Synthelithu mogą być wieszane również na suficie. Zarządzanie ciepłem odbywa się za pomocą termostatu, choć bardziej zaawansowane modele mają również dołączony do zestawu pilot, a także możliwość połączenia promiennika z Wi-Fi. W przypadku wyboru paneli na podczerwień jest to ogrzewanie na podczerwień sufitowe widoczne, którego nie da ukryć się pod warstwą karton-gipsu. 

System układania folii grzewczej w ogrzewaniu sufitowym

Folie i maty grzewcze sufitowe

W tym wypadku mowa o ogrzewaniu sufitowym w pełni zabudowanym, które schowane jest pod odpowiednimi warstwami tynku. Do jego zainstalowania potrzebne są maty grzewcze lub folia grzewcza na podczerwień. Czym dokładnie różnią się między sobą? Przede wszystkim sposobem ogrzewania. Maty to typowo elektryczne ogrzewanie, folie na podczerwień działają na zasadzie przekazywania promieniowania podczerwonego. W obu przypadkach należy wybrać odpowiednią moc, która wahać się może od 80 do 400 W/m2. Folie i maty są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Zazwyczaj udzielana na ich działanie gwarancja to przynajmniej 10 lat. Zarządzać tego typu ogrzewaniem można za pomocą termostatu. Takie rozwiązanie pozwala na dokładne dobranie wysokości temperatury do panujących na dworze warunków. Maty i folie nagrzewają się równomiernie, dzięki czemu tak też rozchodzi się ciepło po pomieszczeniu. Co ważne, to dobre rozwiązanie dla alergików i astmatyków, ponieważ nie prowadzi do powstawania zjawiska konwekcji. 

Ogrzewanie sufitowe wodne  

Ogrzewanie sufitowe wodne w montażu przypomina ogrzewanie ścienne wodne. Zaliczane jest do centralnego systemu grzewczego, a zatem do jego działania potrzebna jest pompa ciepła lub kocioł. Całość systemu musi być dokładnie zaprojektowana przed budową domu, ponieważ w ścianach muszą zostać poprowadzone rury o odpowiedniej średnicy. W skład całego systemu wchodzą najczęściej rury polibutylenowe, profile montażowe, wsporniki, rozdzielacze i automatyka, dzięki której będzie można sterować jego pracą. Montaż takiego rozwiązania nie jest łatwy i potrzeba do niego wyspecjalizowanych fachowców. Przewody i rury należy pokryć siatką zbrojeniową i tynkiem.  

Ogrzewanie sufitowe w pokoju dziennym

Zobacz także: Jak nawilżyć powietrze w pokoju, aby oddychało się łatwo i aby zniknęły nieprzyjemne dolegliwości?

Ogrzewanie sufitowe – cena


W zależności od tego, jaki rodzaj ogrzewania sufitowego się wybierze, można zaoszczędzić albo na montażu, albo na jego działaniu. W montażu zdecydowanie droższe jest ogrzewanie wodne, ponieważ 1m2 folii w zestawie z przewodami i termostatem kosztuje już około 300 złotych. A co jeśli chodzi o eksploatację? Ogrzewanie elektryczne zawsze będzie nieco droższe niż wodne. Warto jednak wziąć pod uwagę sposób ogrzewania podczerwienią, która pozwala na znaczne zmniejszenie strat energii. Ogrzewanie elektryczne z pewnością jest opłacalne w przypadku domów posiadających system fotowoltaiczny, czyli panele słoneczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *