Ogrzewanie podłogowe elektryczne w salonie

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Istnieje wiele sposobów na ogrzanie domu, a jednym z nich jest ogrzewanie podłogowe elektryczne, które szturmem podbija polski rynek. Czy faktycznie nie wymaga skomplikowanych remontów i o ile mogą wzrosnąć koszty miesięczne? 

Ogrzewanie podłogowe sprawia, że dom staje się znacznie bardziej przytulny. Takie rozwiązanie jest szczególnie dobre wtedy, kiedy w domu są małe dzieci uwielbiające bawić się na podłodze. Komfort związany z emitowaniem przyjemnego ciepła to jedna z największych zalet tak zwanej “podłogówki” bez względu czy jest to standardowe ogrzewanie elektryczne czy ogrzewanie na podczerwień. Przejście gołą stopą z jednego pomieszczenia do drugiego bez konieczności zakładania skarpet lub kapci, czy wyjście z kąpieli na ciepłe płytki to najchętniej wymieniane plusy ogrzewania podłogowego elektrycznego. Najczęściej jest ono zakładane w salonie, pokoju dziennym, ganku czy właśnie w łazience. Jakie tajemnice kryje przed przyszłymi właścicielami? O tych aspektach warto wiedzieć!

Ogrzewanie podłogowe elektryczne pod panele i płytki

Na początku warto zauważyć, że istnieje kilka rodzajów ogrzewania podłogowego. Jednak to elektryczne najczęściej jest stosowane jako alternatywa do ogrzewania podłogowego wodnego. Każdy z systemów ma swoje wady i zalety, jednak to właśnie elektryczna podłogówka zyskuje coraz więcej zwolenników. Na czym dokładnie polega? W zależności od tego, czy chcemy, aby ogrzane zostały płytki czy panele, można wykorzystać matę grzewczą lub folię grzewczą. Każda z nich składa się z przewodów, przez które przechodzi energia elektryczna, dzięki której pojawia się przyjemne ciepło. Odpowiednio dobrany opór elektryczny powoduje nagrzewanie się przewodów. Dużym plusem takiego rozwiązania jest możliwość pełnej kontroli nad wysokością temperatury. Maty i folie można w każdej chwili wyłączyć i na nowo włączyć tuż przed wejściem do pomieszczenia, na przykład do łazienki. 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne nie wymaga montowania skomplikowanych instalacji, takich jak rury, grzejniki czy kotły grzewcze. Dodatkowo sam proces montażu jest niezwykle szybki i przyjemny. Mata grzewcza układana pod podłogą zazwyczaj kupowana jest w kawałkach lub rolce, którą można ciąć na idealnie dopasowane części. W zależności od wybranego systemu, ogrzewanie podłogowe elektryczne może zostać położone pod niemalże każdym rodzajem pokrycia podłogowego, od płytek poprzez gres a na panelach i wykładzinie kończąc. Na każdym z zakupionych materiałów powinno znaleźć się oznaczenie producenta mówiące o tym, czy pokrycie nadaje się do połączenia go z podłogówką. 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne pod panelami
www.freepik.com

Zobacz także: Sprawdź, jak wybrać dostosowany do twoich potrzeb promiennik podczerwieni!

Ogrzewanie podłogowe czyli mata grzewcza i folia grzewcza

Najpopularniejszymi metodami na stworzenie ogrzewania podłogowego jest położenie pod powierzchnią maty grzewczej lub folii grzewczej. Dochodzi tutaj jeszcze temat ogrzewania na podczerwień, ponieważ najnowocześniejsze produkty wykorzystują właśnie to zjawisko. Promieniowanie podczerwone ogrzewa jedynie organizmy żywe i przedmioty bez przekazywania ciepła do powietrza. Dzięki temu nie dochodzi do konwekcji, a co za tym idzie, kurz i inne drobnoustroje nie zostają wprawione w ruch. Ogrzewanie podczerwienią jest w pełni bezpieczne dla zdrowia i tak jak w przypadku zwykłych mat i folii grzewczych elektrycznych bez podczerwieni, można je w pełni kontrolować dzięki wbudowanemu termostatowi.  

Jakie są główne różnice pomiędzy folią i matą? Przede wszystkim to, pod jakimi powierzchniami można je położyć. Folia grzewcza nadaje się do stworzenia ogrzewania podłogowego elektrycznego pod panelami laminowanymi i drewnianymi, z wylewką antracytową również pod drewnem klejonym, panelami winylowymi, wykładziną czy posadzką PCV. Maty grzewcze zazwyczaj stosuje się pod płytkami, kamieniem i gresem.    

Ogrzewanie podłogowe elektryczne pod drewnianymi panelami
www.freepik.com

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – cena

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak dużo należy zapłacić za ogrzewanie podłogowe elektryczne. Duża zależy od wybranego rodzaju mat i folii, od ich długości, szerokości i materiałów, z jakich zostały stworzone. Na rynku można spotkać ceny od 50 zł za metr do nawet 300 czy 400 złotych za metr. Przyjmuje się zatem, że średnio koszt za 100 m2 to około 8 tysięcy złotych. Warto wspomnieć o tym, że ogrzewanie podłogowe elektryczne zazwyczaj jest mało awaryjne. Producenci dają na nie nawet 20 lat gwarancji. 

Elektryczne ogrzewanie podłogowe i koszty miesięczne

Ogrzewanie elektryczne domu czy mieszkania kojarzy się przede wszystkim z wysokimi opłatami. Stawki za prąd nie są najniższe, dlatego rozważając wybór ogrzewania podłogowego elektrycznego, warto pomyśleć o rachunkach. Przy dobrze ocieplonym budynku, jak podają specjaliści, koszt ogrzania 1 m2 będzie zbliżony do kosztów ogrzewania gazowego. Warto zauważyć, że podłogówka elektryczna nie jest włączona przez 24 godziny na dobę i nagrzewa się wyjątkowo szybko. Zastosowanie nowoczesnych metod może doprowadzić do oszczędności energii na poziomie 20%. 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne pod płytkami

Zobacz także: Jaki nawilżacz powietrza sprawdzi się najlepiej? Poznaj wszystkie możliwości

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – opinie

A co na temat ogrzewania podłogowego elektrycznego sądzą jego użytkownicy? Temat ten poruszany jest dość często na forach budowlanych, gdzie można znaleźć wiele ciekawych opinii. Oto część wybranych: 

Ja mam u siebie w domu w niemal wszystkich pomieszczeniach. W większości pomieszczeń utrzymuję temperaturę podłogi 20°C – podłoga jest neutralna, nie zimna, ale i też niegorąca. Wcześniej przed remontem domownicy chodzili po domu w grubych skarpetkach i ciepłych kapciach. Mimo to chodzenie po płytkach nie było przyjemne. Koszt instalacji ogrzewania w sypialni (15m2), kuchni (17m2), salonie (20m2), pokoju dziecięcym (10m2), oraz dwóch łazienkach (5 i 9m2) wyniósł nas około 6000zł.

Na samo pytanie, czy warto, oczywiście warto, ale warto to robić z głową. Na przykład w małej sypialni, gdzie większość powierzchni podłogi jest zastawiona przez meble, łóżko itd., nie ma to większego sensu i będzie nieefektywne.

Ja jestem bardzo zadowolona z zakupu mat grzewczych w moim domu. Użytkuje już od ponad roku i nie mam żadnych złych doświadczeń. To ekologiczne podejście i trzeba jednak mieć zaufanie do wykonawcy.

Dla mnie to super rozwiązanie, szczególnie w przypadku remontu. Można je położyć bez ingerencji w obecny system grzewczy. Jedynym mankamentem będzie oczywiście zrywanie podłogi, no ale jak to mówią, coś za coś. Te maty to też fajna sprawa, można je sobie fajnie podocinać, oczywiście tam, gdzie nie ma przewodów grzewczych. No jedyne ograniczenie to wykończenie podłogi i też z ilością mebli trzeba się jednak ograniczyć. W sumie łatwiej jest w ogrzewaniu elektrycznym kontrolować temperaturę pod nieobecność domowników w porównaniu do wodnego ogrzewania podłogowego. 

Podłogówka elektryczna opinie, jakie chcecie znać na ten temat, to moim zdaniem warto. Mam u siebie i to już kilka lat i powiem szczerze, że jestem zadowolony i nie narzekam. Nie miałem żadnych problemów – dzielą się swoimi doświadczeniami internauci. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *