Ogrzewanie na podczerwień zamontowane w salonie

Ogrzewanie na podczerwień – czy warto w nie zainwestować?

Ogrzewanie na podczerwień może być odpowiedzią na wiele wątpliwości, jakie budzi tradycyjne ogrzewanie węglem czy gazem. Jak dokładnie działa ogrzewanie podczerwienią i czy jest kosztowne? Poznaj jego wady i zalety!

Ekologiczne i prozdrowotne podejście do życia ma coraz więcej zwolenników. Szczególnie w czasie, w którym musimy zmagać się ze smogiem, globalnym ociepleniem i innymi katastrofami klimatycznymi. Nawilżacz powietrza i oczyszczacz powietrza w ostatnich czasach cieszą się dużą popularnością, ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że to, czym oddychamy, ma wpływ na nasze życie.

Z pewnością jednak jedną z kwestii, która budzi największe kontrowersje, jest sposób, w jaki zimą ogrzewamy domy. Czarny dym wydobywający się z kominów nie wygląda zachęcająco i sprawia, że wyjście na spacer nie wydaje się już odpowiednim pomysłem. Czy mamy jednak inne alternatywy? Okazuje się, że tak, a jedną z nich jest ogrzewanie na podczerwień. Promiennik czy maty grzewcze na podczerwień mogą zastąpić tradycyjne grzejniki. Na czym dokładnie polega ten system i czy koszty eksploatacji są duże? Sprawdźcie!

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Hasło „ogrzewanie na podczerwień” dla wielu osób brzmi bardzo enigmatycznie, choć tak naprawdę pochodzi z natury. Bo to właśnie ciepło, jakie odczuwamy podczas słonecznych dni, jest promieniowaniem podczerwonym. Tę samą metodę zastosowali inżynierowie, którzy stworzyli promiennik podczerwieni, dzięki któremu w bardziej ekologiczny i energooszczędny sposób jesteśmy w stanie ogrzać różnej wielkości pomieszczenia.

Jak dokładnie dostarczane jest ciepło? To fale podczerwieni są odpowiedzialne za to, że temperatura równomiernie rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Jest to jedna z podstawowych różnic, jaką można zaobserwować w stosunku do tradycyjnego ogrzewania, które rozchodzi się konwekcyjnie. Co więcej, ogrzewanie na podczerwień nie ogrzewa powietrza, a jedynie ludzi i przedmioty. Co za tym idzie, jest to idealne rozwiązanie dla osób, które cierpią na różnego rodzaju alergie. Podczerwień nie pobudza cząsteczek kurzu i nie wysusza powietrza.

Ogrzewanie na podczerwień dzieli się na trzy rodzaje w zależności od długości fali:

 • IR-A – fala krótka (zalecane do ogrzewania bardzo dużych przestrzeni, na przykład hal, emituje wyraźne światło, które w małych pomieszczeniach mogłoby być szkodliwe dla oczu);
 • IR-B – fala średnia (emituje niedużo światła lub nie emituje go wcale, zalecane do ogrzewania wybranych stref lub miejsc);
 • IR-C – fala długa (najodpowiedniejsze do ogrzania domu lub biura. Nie emituje światła, które mogłoby być szkodliwe dla oczu. Nadaje się jako ogrzewanie uzupełniające lub podstawowe).

Zobacz także: Promienniki podczerwieni – wybierz panele spełniające twoje oczekiwania!

Ogrzewanie na podczerwień – wady i zalety

Zanim zdecydujecie się na ogrzewanie na podczerwień, warto poznać wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania. Choć zdecydowanie tych drugich jest znacznie więcej. Dlaczego zatem warto zastosować promienniki podczerwieni nazywane również panelami na podczerwień?

Zalety:

 • prosty montaż możliwy nie tylko na ścianach, ale także na sufitach;
 • duży komfort użytkowania, dzięki łatwemu sterowaniu za pomocą pilota lub Wi-fi;
 • energooszczędność i ekologia (grzejniki nie wydzielają spalin, dzięki czemu zmniejsza się emisja zanieczyszczeń);
 • ciepło wpływa jedynie na ludzi i przedmioty, dzięki czemu w powietrzu unosi się mniej alergenów i nie jest ono wysuszone;
 • odczuwalna temperatura wyższa od stanu faktycznego nawet o 3 stopnie;
 • zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni;
 • promieniowanie podczerwone, które ma pozytywny wpływ na zdrowie, między innymi: poprawa ukrwienia skóry i krążenia krwi, lecznicze właściwości bólów pleców i kręgosłupa, wspomożenie pracy mięśni, stawów i układu odpornościowego;
 • wysoka trwałość paneli na podczerwień;
 • piękny design promienników, które często są wykorzystywane jako element aranżacji wnętrza.

Czy zatem ogrzewanie na podczerwień nie ma żadnych wad? Otóż istnieje kilka, o których warto wiedzieć, zanim podejmie się ostateczną decyzję.

Wady:

 • ogrzewanie na podczerwień nie podgrzewa wody, dlatego należy znaleźć inne źródło energii;
 • sprawdzają się przede wszystkim w tych budynkach, które mają dobrą izolację. W innym wypadku ich skuteczność maleje;
 • jednorazowy koszt zakupy grzejników na podczerwień (inwestycja ta może się jednak zwrócić już w trakcie 2-3 lat od zakupu);
 • jest to ogrzewanie elektryczne, co dla niektórych osób stanowi zbyt duże koszty eksploatacji.
Ogrzewanie na podczerwień zamontowane w domu

Zobacz także: Suche powietrze w domu i mieszkaniu – jak sobie z nim poradzić?

Ogrzewanie na podczerwień – koszty miesięczne i cena zakupu

Trudno jednoznacznie określić, jakie koszty miesięczne niesie ze sobą ogrzewanie na podczerwień, ponieważ jest to zależne od kilku czynników:

 • ilości zamontowanych paneli grzewczych i ich mocy;
 • jakości izolacji domu, biura;
 • kosztów prądu.

Na polskim rynku można znaleźć wiele firm produkujących panele na podczerwień, jedną z wiodących jest firma Cronos, które oferuje panele z termostatem, ale także panele, którymi można zarządzać za pomocą telefonu, poprzez Wi-fi. W zależności od wybranej opcji i mocy promienniki można kupić w cenach od 250 złotych do 1000 złotych za sztukę. Warto jednak pamiętać o tym, że najdroższe promienniki są w stanie ogrzać nawet do 35 m². Zatem w pomieszczeniu o standardowych rozmiarach wystarczy zamontować jeden grzejnik, aby cieszyć się ciepłem.

Jak zapewniają producenci, roczny koszt ogrzewania podczerwienią jest porównywany do kosztów, jakie ponosi się, ogrzewając dom węglem. Dla wielu osób cena, jaką należy zapłacić za ogrzewanie na podczerwień, może wydawać się zbyt dużym wydatkiem. Inwestycja ta potrafi się jednak zwrócić już w trakcie 2 lat.

Ogrzewanie na podczerwień zamontowane w łazience

Ogrzewanie na podczerwień – opinie

Na temat ogrzewania na podczerwień i samych paneli grzewczych można znaleźć mocno zróżnicowane opinie, które w dużej mierze zależą również od tego, jak wygląda izolacja budynku i do jakich celów produkt został zakupiony.

Panel na teraźniejsze zimy jest dobry. Ważny jest dobór grzejnika do pomieszczenia. Najlepiej zamówić jedną sztukę, a później według uznania. Ja jestem zadowolony.

Działa rewelacyjnie, o dziwo rachunki za energię elektryczną nie wzrosły znacznie.

Grzejnik jest super, mniej prądu pobiera niż farelka, a szybciej grzeje. Łazienkę nagrzewa w 20 minut.

Po roku doświadczeń – ocena na 5. Jedyna rzecz, która wymaga dopracowania to termostat, który wymaga wyczucia, gdyż zaniża wartość rzeczywistą temperatury w pokoju – piszą użytkownicy Allegro.pl.

Wybudowałem dom energooszczędny (NF40) w systemie szkieletu drewnianego i ogrzewam go powierzchniowym ogrzewaniem na podczerwień. Koszt montażu ogrzewania do domu 140 m² wyniósł mnie 15000 zł, natomiast koszt ogrzania domu w skali roku to ok. 2500 zł. Do CWU mam powietrzną pompę ciepła 270 l i za podgrzanie codzienne wody w skali miesiąca płacę 25 zł. Uważam, że to naprawdę tanio – swoimi spostrzeżeniami podzielił się jeden z użytkowników forum budowlanego.

3 thoughts on “Ogrzewanie na podczerwień – czy warto w nie zainwestować?

  1. Panele na podczerwień są bardzo proste w montażu. Bez problemu można je zamontować bez pomocy specjalisty.

 1. Zaciekawiła mnie ta metoda ogrzewania. Niestety opinie zazwyczaj są od posiadaczy domów nowych, energooszczednych…
  Czy takie panele sprawdza się także w starszym domu? Dom z cegły, fundament ocieplony oraz poddasze ocieplone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *