Ogrzewanie mieszkania zimą – czy promienniki podczerwieni się do tego nadają?

Ogrzewanie mieszkania zimą to spore wyzwanie, a wiele osób zastanawia się, czy promienniki podczerwone się do tego nadają. Bez wątpienia jest to nowoczesna metoda, a ci, którzy już poznali jej korzyści, cieszą się z dobrze dogrzanych pomieszczeń i stosunkowo niskich rachunków. Są także osoby, które rozważają tę opcję, jednak mają wątpliwości czy promiennik podczerwieni zimą nagrzeje w mieszkaniu do optymalnej temperatury. Jak działa ogrzewanie podczerwienią? Ile kosztuje montaż i rachunki? Czy promienniki podczerwone nadają się do ogrzewania mieszkania zimą? Zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź, czy grzejnik na podczerwień to rozwiązanie dla Ciebie!

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Nie ulega wątpliwości, że promienniki podczerwieni to sposób ogrzewania godny XXI wieku. To bardzo wygodna, korzystna dla zdrowia i środowiska metoda, która łatwo i szybko nagrzeje każde pomieszczenie do odpowiedniej temperatury. Jak działa ogrzewanie na podczerwień? Pasjonaci fizyki z pewnością szybko zrozumieją metodę działania, bowiem wykorzystywane są tutaj fale elektromagnetyczne, emitowane przez promienniki na podczerwień. Energia, napotykając na ciało stałe, np. człowieka jest przez niego pochłaniana i odczuwana jako przyjemne ciepło. Pojawiają się tu jednak wątpliwości, czy jest to bezpieczne rozwiązanie. Odpowiedź jest jednoznaczna — tak, ogrzewanie na podczerwień jest w 100% bezpieczne. Mało tego, odnotować można korzystne aspekty zdrowotne, takie jak:

  • poprawa ukrwienia i funkcjonowania układu krwionośnego,
  • łagodzą bóle mięśniowe i reumatyczne,
  • przyspieszają gojenie ran i stanów zapalnych,
  • są korzystne dla alergików.

Promienniki podczerwieni to sposób ogrzewania, który każdego roku przekonuje, że zimą nagrzeje każde pomieszczenie do wymaganej temperatury.

Czy promiennik podczerwienie zimą nagrzeje w domu?

Ogrzewanie na podczerwień to zupełnie inna metoda niż standardowe, znane już powszechnie sposoby, takie jak gaz czy węgiel. Szkopuł tkwi w tym, by komfort cieplny osiągnąć przy niższej temperaturze, co umożliwia ogrzewanie ścian i mebli. Jak już wspomnieliśmy, podczerwień ogrzewa ciała stałe i różne przedmioty znajdujące się w pomieszczeniach. W praktyce oznacza to, że grzejnik na podczerwień grzeje np. ściany, meble i ludzi, a nie powietrze. Dzięki temu odczuwane ciepło jest dużo bardziej efektywne. Można to jeszcze zobrazować następująco:

  • konwencjonalne metody ogrzewania nagrzeją powietrze np. do 24 st. Celsjusza, a ściany mogą mieć np. 15 st. Celsjusza,
  • ogrzewanie na podczerwień ogrzeje ściany do temperatury np. 19 st. Celsjusza.

W drugiej metodzie promieniowanie padające i absorbowane przez ludzi dodatkowo wspomaga odczuwanie przyjemnego ciepła.

Grzejnik na podczerwień — ile kosztuje zakup i utrzymanie?

Obawiasz się, że koszty tego sposobu ogrzewania Cię przerosną, a rachunki za prąd staną się niewyobrażalnie wysokie? Promienniki podczerwieni, np. te sufitowe to koszt rzędu 400-600 zł w zależności od ich mocy. Inną propozycją może być mata grzewcza na podczerwień, którą kupisz już od 40 zł za metr kwadratowy. Nie jest to zatem szczególnie obciążająca portfel inwestycja, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że będzie spełniać swoją funkcję przez kolejne lata. Jeśli chodzi o rachunki, to warto zauważyć, że ogrzewając przedmioty i ciała stałe, a nie powietrze, dużo szybciej osiągniesz pożądaną temperaturę, niż grzejąc np. gazem. Ponadto jeśli na Twoim dachu jest instalacja fotowoltaiczna, to można powiedzieć, że jesteś całkowicie samowystarczalny energetycznie. Zatem naszym zdaniem promiennik podczerwieni o odpowiednich parametrach bez problemu zimą nagrzeje efektywnie w każdym domu, czy mieszkaniu.

Nasz sklep elektroniczny to sprawdzone i polecane sposoby na ogrzanie Twojego domu przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów niż przy standardowych metodach. W jaki sposób możesz o to zadbać? Sprawdź:

Zadzwoń do nas i zdaj się na porady naszych specjalistów, którzy podpowiedzą jaki grzejnik na podczerwień wybrać. Zadbaj o swoje ciepło, jednocześnie troszcząc się o redukowanie kosztów życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *