Nawilżacz powietrza ultradźwiękowych Cronos

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Dbanie o dobrą atmosferę w domu wiąże się również z zadbaniem o odpowiednią jakość powietrza i jego nawilżenie. Wbrew pozorom te dwie kwestie mają bardzo duży wpływ na samopoczucie domowników. W nawilżeniu pomóc może profesjonalny nawilżacz powietrza ultradźwiękowy. Co warto o nim wiedzieć?

Nawilżacze powietrza w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność. Są to sprzęty, które nie tylko mogą stanowić dekorację, ale przede wszystkim mają realny i korzystny wpływ na zdrowie. Wiele osób jesienią i zimą zastanawia się nad tym, jak nawilżyć powietrze w pokoju. Odpowiedzią na to pytanie z pewnością może być nawilżacz powietrza ultradźwiękowy, który jest jednym z trzech typów nawilżaczy występujących na rynku. W sklepach można spotkać jeszcze nawilżacze ewaporacyjne i parowe, które mają wielu swoich zwolenników. Dzisiaj jednak przyjrzymy się wszystkim zaletom i wadom nawilżania poprzez ultradźwięki. Jaki nawilżacz powietrza ultradźwiękowy wybrać, aby spełniał swoje zadanie i przynosił ulgę organizmowi? 

Odpowiedni poziom nawilżenia powietrza

Dużo mówi się o stanie jakości powietrza i o zanieczyszczeniach, które się w nim znajdują. Warto jednak wspomnieć również o tym, że ważne jest nie tylko to, aby powietrze było czyste, ale także, aby miało odpowiednią zawartość pary wodnej. Przesuszone powietrze prowadzi do wielu nieprzyjemnych dolegliwości, wśród tych łagodniejszych wymienić można suchą śluzówkę nosa, pieczenie oczu czy swędzenie skóry. Prawda jest jednak taka, że suche powietrze prowadzi również do rozwoju chorób górnego układu oddechowego, a także szybszego starzenia się skóry i całego organizmu. 

Ze zjawiskiem suchości walczyć można na wiele sposobów, jednak najskuteczniejszym są profesjonalne nawilżacze powietrza. Zanim jednak przejdziemy do opisywania nawilżaczy ultradźwiękowych, należy zauważyć, że poziom nawilżenia powietrza nie powinien przekraczać norm od 40 do 60% w zależności od wysokości temperatury w pomieszczeniu. Jeśli utrzymuje się ona na poziomie około 21-22°C, zawartość pary wodnej powinna oscylować w granicach 60%. Jeśli w pomieszczeniu jest znacznie cieplej, nawilżenie na poziomie 40-45% będzie najodpowiedniejsze. 

Nawilżacz ultradźwiękowy z podświetleniem marki Cronos

Nawilżacz ultradźwiękowy – jak działa?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak może dochodzić do nawilżania powietrza przy wykorzystaniu ultradźwięków i czy przypadkiem nie jest to szkodliwy dla zdrowia proces. Nawilżacz ultradźwiękowy wytwarza delikatną mgiełkę poprzez rozbijanie cząsteczek wody znajdującej się w zbiorniku. Dzięki temu wydobywająca się mgiełka jest chłodna, co nie podnosi temperatury powietrza w pomieszczeniu. Podczas rozbijania cząsteczek uwalniają się również wszystkie inne minerały znajdujące się w wodzie, przez co może powstawać delikatny biały osad. Aby tego uniknąć, wystarczy wlać do zbiornika wodę destylowaną lub przefiltrowaną. Czy minerały i inne substancje mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie i szkodzić organizmowi? Aby nie martwić się odpowiedzią na to pytanie, warto zauważyć, że nowoczesne nawilżacze ultradźwiękowe posiadają wbudowane filtry wody i powietrza, które wychwytują niechciane związki. 

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy z jonizatorem i nie tylko

To, na jakiej zasadzie funkcjonuje nawilżacz powietrza ultradźwiękowy, jest ważne, jednak nie jest najważniejsze. Podczas wyboru urządzenia warto zwrócić uwagę na jego funkcje dodatkowe, a także specyfikację techniczną, w której znajdują się najważniejsze informacje. Nowoczesny nawilżacz ultradźwiękowy z pewnością nie może obejść się bez funkcji jonizacji powietrza. Uwalniające się jony ujemne pomagają walczyć z kurzem, alergenami, a także znacznie niwelują nieprzyjemne zapachy. Dzięki anionom powietrze staje się rześkie, a to wpływa na poprawę jakości oddychania. Gdzie w przyrodzie można spotkać jony ujemne? W lasach i na przykład przy wodospadach. Dlatego właśnie warto, aby ta funkcja znalazła się w naszym domowym nawilżaczu powietrza. Co jeszcze powinno nas zainteresować? Oto najważniejsze kwestie:

  • pojemność zbiornika – w zależności od tego, czego oczekujemy od nawilżacza i czy ma to być urządzenie biurkowe, czy jednak pełnoprawny nawilżacz ultradźwiękowy, warto zwrócić uwagę na pojemność zbiornika. Im większa, tym dłużej będzie działało urządzenie na jednym uzupełnieniu; 
  • pokrycie i wydajność – te parametry są ze sobą ściśle powiązane. Im większa wydajność, tym więcej m2 jest w stanie nawilżyć urządzenie. Przyjmuje się, że około 55-60 ml/h wydajności nawilży około 10 m2;
  • funkcja aromaterapii – w niektórych nawilżaczach istnieje możliwość dodania olejków eterycznych do specjalnych zbiorników lub zbiornika na wodę. Dzięki temu urządzenie przydaje się również do terapii relaksacyjnych.  
  • głośność – aby nawilżacz nie przeszkadzał w trakcie odpoczynku czy pracy swoim szumem, jego głośność nie powinna przekraczać około 35-40 dB. 
  • higrostat – wbudowany higrostat pomaga określić, czy powietrze w pomieszczeniu zostało już odpowiednio nawilżone. Pomiar pokazany jest zazwyczaj na wyświetlaczu urządzenia. 
  • sposób sterowania – nowoczesne modele nawilżaczy ultradźwiękowych posiadają możliwość sterowania zdalnego dzięki dołączonemu do zestawu pilotowi.  
  • tryby działania – szczególnie przydatny może okazać się tryb automatyczny czy tryb uśpienia urządzenia. 
  • timer – wbudowany timer pozwala ustawić dokładny czas działania urządzenia, bez martwienia się o jego wyłączenie. 
  • alarm pustego zbiornika – niezwykle przydatną funkcjonalnością jest alarm informujący o pustym zbiorniku. Dzięki temu nawilżacz nie ulegnie awarii. 
  • pobór mocy – nowoczesność to również energooszczędność. Pobór mocy w nawilżaczu powietrza to ważny parametr mówiący o jego kosztach eksploatacji. W przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych postawiono na pełną energooszczędność. 
Nawilżacz ultradźwiękowy i wydobywająca się z niego para

Nawilżacz ultradźwiękowy a ewaporacyjny i parowy

Bardzo często porównuje się ze sobą nawilżacz ultradźwiękowy, ewaporacyjny i parowy. Ten ostatni w zestawieniach niestety wypada najgorzej. Jego głównymi wadami są: wysoki pobór mocy, głośność oraz wydobywanie się gorącej mgiełki, co może mieć wpływ na wysokość temperatury w pomieszczeniu, a także prowadzić do poparzenia. Nawilżacz powietrza z jonizatorem to przede wszystkim ten ultradźwiękowy i ewaporacyjny. Czym różnią się te dwa modele? W szczególności sposobem produkcji mgiełki. Ewaporacja to naturalny proces zmiany stanu skupienia wody z cieczy w parę. Zwolennicy tego typu nawilżaczy twierdzą, że jest on najkorzystniejszy dla zdrowia. Wadą nawilżacza ewaporacyjnego z pewnością jest wysoka cena i koszt wymiany filtrów, które należy zastępować co około 2-3 miesiące. 

Nawilżacz ultradźwiękowy na stole

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy – opinie

Jakie opinie można znaleźć na temat nawilżaczy ultradźwiękowych? Oto część z nich, którymi podzielili się internauci:

U mnie ultradźwiękowy to zbawienie. Używam do niego Zabłockiej solanki, daje lepsze efekty aniżeli woda i dodatkowo jonizuje powietrze. Nawilżacz jest dosyć cichy, nieduży i ładnie wygląda. Od kiedy go mam nie budzę się z zatkanym nosem, a jestem alergikiem.

U nas nawilżacz działa tylko w nocy, ale da się zauważyć delikatną mgiełkę. My zawsze wlewamy do nawilżacza wodę destylowaną. Trzeba pamiętać, że woda zawsze musi być świeża i nawilżacz trzeba dokładnie myć, żeby nie rozpylać w powietrzu żadnych wyhodowanych grzybów.

Ja ma nawilżacz powietrza. Ponieważ jestem, alergikiem jest on dla mnie koniecznością. Mam ultradźwiękowy, spisuje się bardzo dobrze.

Ja mam nawilżacz ultradźwiękowy, super sprawa, bo powietrze od nagrzanych kaloryferów strasznie suche. Nawilżacz chodzi codziennie kilka godzin wieczorkiem, w ogóle nie słychać tego urządzenia. Nawilżacz bardzo mi pomógł, gdy byłam przeziębiona i miałam katar, łatwiej wtedy się oddycha i można sobie robić inhalacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *