dym jako przyczyny zanieczyszczenia powietrza

Najczęstsze przyczyny zanieczyszczenia powietrza. Jak z nimi walczyć?

Dlaczego tak ważne jest, aby poznać wszystkie przyczyny zanieczyszczenia powietrza? Temat ten powinien zainteresować nie tylko ekologów, ale przede wszystkich wszystkich ludzi, którzy mają olbrzymi wpływ na to, jak wiele zanieczyszczeń znajduje się w atmosferze. 

Piękne błękitne niebo i słońce wyłaniające się spomiędzy pojedynczych chmur to widok, jaki chcielibyśmy obserwować niemalże cały rok. Niestety jesienią, zimą i wczesną wiosną najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce zamieniają się w zadymione i szare aglomeracje, w których trudno wziąć oddech pełną piersią. Co roku zły stan powietrza przyczynia się do wielu zgonów związanych z chorobami dróg oddechowych. Skutki wdychania wyziewów pełnych spalin i innych substancji smolistych są zatem porażające. Oczyszczacz powietrza nie zmieści się w plecaku czy torebce, aby mógł wykonać swoje zadanie również na dworze. Co można zrobić w takiej sytuacji? Z pewnością warto rozpocząć od edukacji. Najczęstsze przyczyny zanieczyszczenia powietrza związane są w dużej mierze z działalnością człowieka. 

Przyczyny zanieczyszczenia powietrza przez człowieka

    Choć przyczyny zanieczyszczenia powietrza można podzielić na te pochodzenia naturalnego i związane z działalnością człowieka, to właśnie te drugie stanowią znacznie większy problem. Zanieczyszczenia przedostają się do atmosfery w postaci gazowej, ciekłej lub stałej. Według Światowej Organizacji Zdrowia zanieczyszczone powietrze to takie, które ma realny i negatywny wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt, a także rozwój wszelkich roślin. Dodatkowo wpływać musi również na inne elementy środowiska, czyli glebę i wodę. W Polsce istnieje wiele miast, które jesienią i zimą zamieniają się w pokryte pyłem aglomeracje, gdzie skutki zanieczyszczeń powietrza to przede wszystkim częstsze choroby. Posiadając tę wiedzę, warto zastanowić się nad tym, jak działalność każdego z nas przyczynia się do pogłębiania problemu. Przyczyny zanieczyszczenia powietrza przez człowieka to przede wszystkim:

 • ogrzewanie domów i innych budynków użytku publicznego – w tym wypadku mowa przede wszystkim o niskiej emisji, która związana jest z produkowaniem zanieczyszczeń przez domowe piece czy lokalne kotłownie. Spalanie niskiej jakości węgla, a także plastików i innych materiałów nieprzeznaczonych do tego powoduje przenikanie do atmosfery szkodliwych pyłów i gazów. Ta działalność człowieka w dużej mierze przyczynia się do powstawania smogu;
 • transport – duża ilość samochodów osobowych na drogach to kolejny czynnik przyczyniający się do zwiększonej ilości zanieczyszczeń powietrza. Warto również wspomnieć o transporcie lotniczym;  
 • przemysł chemiczny – chemia organiczna, czyli wytwarzanie produktów na bazie drewna, kauczuku, tłuszczów itp., a także chemia nieorganiczna, czyli wytwarzanie produktów powstałych z minerałów i rud; 
 • przemysł rafineryjny – produkcja benzyny, paliw ropopochodnych i tworzyw sztucznych. 
 • cementownie;
 • składowiska odpadów i surowców;
 • wydobycie i transport surowców

Można pomyśleć, że większość z wymienionych podpunktów nie ma nic wspólnego z codziennością i funkcjonowaniem człowieka. Nie jest to oczywiście prawda. Działalność człowieka związana z tymi gałęziami przemysłu sprawia, że w powietrzu znajdują się zanieczyszczenia takie jak: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, tlenki azotu, pyły węglowe, tlenek węgla, ołów, a także popioły lotne. Warto także wspomnieć o działalności człowieka takiej jak wypalanie łąk czy nieodpowiedzialne zachowania prowadzące do pożarów lasów czy stepów.   

Emisja spalin jako przyczyny zanieczyszczenia powietrza
Pexels

Zobacz także: Kwiaty do sypialni, dzięki którym powietrze będzie czystsze i bardziej nawilżone

Naturalne przyczyny zanieczyszczenia powietrza

    Na zanieczyszczenie powietrza wpływ mają również czynniki naturalne. Mowa tutaj o procesach, które wciąż zmieniają powierzchnię ziemi. Które z nich mają największy wpływ na przedostawanie się do atmosfery szkodliwych substancji? Oto lista najbardziej niepokojących zjawisk: 

 • wybuchy wulkanów;
 • wietrzenie chemiczne skał;
 • pożary lasów i stepów;
 • wyładowania atmosferyczne;
 • pył kosmiczny;
 • procesy biologiczne, na przykład wzrost, wydalanie, odżywianie. 
Pożary lasów jako przyczyny zanieczyszczenia powietrza
Pexels

Zobacz także: Jak nawilżyć powietrze w pokoju, aby oddychało się łatwo i aby zniknęły nieprzyjemne dolegliwości?

Jak zniwelować przyczyny zanieczyszczenia powietrza?

        Przeglądając jesienią i zimą mapę zanieczyszczenia powietrza w Polsce, w głowie pojawiają się dwie myśli. Jaki oczyszczacz powietrza i jaki nawilżacz powietrza kupić do domu, aby choć w czterech ścianach móc cieszyć się jego odpowiednią jakością. Oczywiście zakupienie takich urządzeń może być dobrym pomysłem, jednak nie sprawdzi się na dłuższą metę. W końcu oczyszczacza nie zabierzemy ze sobą na spacer. Jak zatem można zminimalizować ilość przedostających się do powietrza zanieczyszczeń? Przede wszystkim należy rozpocząć od siebie samego. Z czego zrezygnować, a co zacząć robić inaczej? Oto kilka podpowiedzi: 

 • spalanie w przydomowych piecach przedmiotów i materiałów jedynie do tego przeznaczonych;
 • częstsze korzystanie z komunikacji miejskiej;
 • segregacja odpadów;
 • zmniejszenie produkcji odpadów poprzez korzystanie z reklamówek i pojemników wielorazowego użytku;
 • sadzenie roślin zielonych, w szczególności drzew liściastych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *