Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce - miasto przemyslowe

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce – smog nie daje za wygraną!

Nasza świadomość w kwestii zanieczyszczenia powietrza i jego konsekwencji jest bardzo ważna, abyśmy mogli chronić swoje zdrowie i życie. Zwalczenie problemu ze smogiem wymaga wiedzy i chęci. Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce wciąż nie potrafią poradzić sobie ze smogiem. Dlaczego?

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Palenie w piecach nieodpowiednimi materiałami, działające nieustannie fabryki, duży ruch samochodowy. To tylko niektóre z czynności, jakie wykonuje człowiek i przez które środowisko wciąż niszczeje. Suche powietrze w mieszkaniach pełne zanieczyszczeń. Jak sobie z nimi poradzić? I czy oczyszczanie powietrza w mieszkaniu może poprawić nasze zdrowie? Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce i ich mieszkańcy koniecznie powinni zgłębić ten temat!

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce

Zima nie odpuszcza, smog także. Obecnie mamy najwyższe stężenie smogu w polskich miastach. Paląc w piecu i nie zwracając uwagi na jakość opału, naprawdę trujemy siebie i sąsiadów. Niskiej jakości opał jest tańszy, ale powinniśmy się zastanowić, na czym tak naprawdę oszczędzamy. Jakość powietrza nie poprawia się również wiosną, kiedy na dworze robi się cieplej, a to sprawia, że nasze pieniądze idą na lekarstwa, leczenie i często badania alergologiczne.

Lekceważąc zalecenia odnośnie opału oraz kotła, ryzykujemy najważniejszy dar dla człowieka – zdrowie. Nie tylko swoje. Gdy nie bierzemy pod uwagę stanu naszego wspólnego środowiska, odpowiadamy za zdrowie i życie ludzi z całej okolicy. 

Zdrowie i życie to rzeczywisty koszt, jaki ponosimy, lekceważąc ostrzeżenia i alarmy antysmogowe.

Jeśli sytuacja materialna nie pozwala na dostosowanie się do wymóg antysmogowych, zawsze można zwrócić się do odpowiedniej instytucji w miejscu zamieszkania, gdyż na ten cel zostały przewidziane dofinansowania.

Jak obecnie wygląda stan powietrza w Polsce. Warto dodać, że wśród 100 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, aż 20 znajduje się w Polsce. To bardzo zły wynik, o którym warto dyskutować. Najbardziej zanieczyszczone miasta pod względem cząstek PM2.5 to:

PozycjaMiastoPM2,5 w 2019
1Goczałkowice Zdrój29.6
2Ksawerów28.7
3Zgierz27
4Bielsko-Biała27
5Katowice26
6Dębica25.5
7Kraków24.6
8Racibórz24.5
9Kędzierzyn-Koźle23.5
10Kurdwanów23.4
11Jaroslaw22.9
12Włocławek22.8
13Tarnów22.5
14Olbrachcice21.9
15Bydgoszcz21.7
16Mińsk Mazowiecki21.3
17Mielec21.1
18Domaszowice21.1
19Przemysł20.9
20Kepie20.8
Najbardziej zanieczyszczone Polskie miasta - czarny dym wydobywający się z kominów

Zobacz także: Dom bez smogu – sprawdź, jak z tym problemem radzi sobie oczyszczacz i nawilżacz powietrza

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce – co należy zmienić?

Aby poprawić sytuację najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, przede wszystkim należy zacząć od siebie. Niezwykle ważne jest to, czym palimy w piecach jesienią i zimą. W dużej mierze to nieodpowiedni opał sprawia, że w powietrzu pojawia się smog, który rujnuje nasze zdrowie. Warto zainwestować również w rośliny oczyszczające powietrze, które pomogą poprawić jego jakość w naszych domach

Jeśli zastanawiacie się, czego zdecydowanie nie wolno spalać w piecach i jakie materiały są najmniej szkodliwe, oto podpowiedzi.

Co nie może służyć jako opał:

 • plastiki, butelki, pojemniki i reklamówki;
 • przedmioty z tworzyw sztucznych;
 • opony;
 • odpady z gumy i sztucznej skóry;
 • drewno pokryte lakierem (np. fragmenty mebli);
 • opakowani po farbach, lakierach, rozpuszczalnikach;
 • papiery bielone chlorem z nadrukiem farb kolorowych.

Co może służyć jako opał:

 • papier;
 • tektura;
 • drewno bez zanieczyszczeń;
 • kora, gałęzie, korek;
 • wióry i trociny;
 • ścinki.
Najbardziej zanieczyszczone Polskie miasta - widok miasta pokrytego chmurą zanieczyszczeń

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce a kary pieniężne

Za palenie niewskazanymi odpadami można otrzymać mandat do 500 zł. W przypadku, gdy nie uznamy mandatu, grozi nam nawet do 30 dni aresztu i 5000 zł grzywny. Policja oraz straż miejska ma prawo do kontroli kotła i stosowanego opału. Gdy pojawią się zastrzeżenie, będziemy proszeni o wyjaśnienia. Jeśli kogoś z sąsiadów będzie niepokoić dym wydobywający się z naszego komina, ma on prawo do zgłoszenia tego służbom do kontroli. 

Jak przebiega proces palenia odpadów?

Termiczna likwidacja odpadów to wieloetapowy technologicznie proces, który minimalizuje ryzyko zanieczyszczenia. Każdy etap jest kontrolowany. Temperatura spalania jest bardzo wysoka, wynosi od 850℃ do 1150℃, co minimalizuje sposobność powstania toksycznych substancji. Utylizacja śmieci w spalarni, w odróżnieniu od domowego palenia w piecu, to proces wieloetapowego oczyszczania spalin przy użyciu złożonego systemu filtrów oraz pozostałych zabezpieczeń technicznych. Rozkładają one i redukują związki powstające w trakcie spalania. Stała kontrola procesu spalania pozwala na bezpieczną utylizację odpadów.

Na terenie Europy funkcjonuje ponad 400 specjalnie przygotowanych instalacji do bezpiecznego spalania. Ta metoda przyszłościowo wpłynie korzystnie na problem z nadwyżką odpadów.

Najbardziej zanieczyszczone Polskie miasta - widok fabryki

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce a skutki zdrowotne

Wojciech Redelbach dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii ostrzega:

Wszystkie emitowane substancje mogą doprowadzić do raka: płuc, górnych dróg oddechowych, żołądka, wątroby i pęcherza moczowego. Co do osławionych dioksyn i furanów – są szczególnie groźne dlatego, że działają bezpośrednio na drogi oddechowe, jak i rozpuszczając się w tłuszczach, przenikają dalej. Obrazowo mówiąc – krowa oddychająca powietrzem z dioksynami i furanami spożywająca zatrutą paszę produkuje mleko z tymi trującymi substancjami. My pijemy to mleko, jemy z niego sery, masło. Substancje te atakują system immunologiczny i wyniszczają organizm, doprowadzając np. do nowotworów złośliwych m.in. do raka piersi, oraz nowotworów szczególnie złośliwych, tzw. mięsaków. Na koniec – metale ciężkie – zwiększają ryzyko zapadnięcia na nowotwory żołądka, jajników czy na białaczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *