Maty grzewcze na podczerwień pomysłem na ogrzewanie podłogowe lub sufitowe? Sprawdź, czy warto!

Skuteczne, energooszczędne i ekologiczne ogrzewanie to marzenie każdej osoby posiadającej dom. Istnieje wiele sposobów na uzyskanie takiego efektu, choć każdy z nich ma swoje zalety i wady. Jak działają maty grzewcze na podczerwień? Czy spełniają trzy, wymienione powyżej, warunki? 

Ogrzewanie na podczerwień to innowacyjna metoda, która coraz częściej wypiera standardowe metody ogrzewania domów lub mieszkań. Jej zwolennicy zachwycają się przede wszystkim prozdrowotnymi właściwościami takiego rozwiązania, a także tym, że podczerwień to jedna z bardziej ekologicznych metod grzewczych. Przeciwnicy wspominają o tym, że jest to mimo wszystko ogrzewanie elektryczne, które może pobierać dużo prądu i wpłynąć na znacznie podwyższenie comiesięcznych rachunków. Jak jest w rzeczywistości? Czy maty grzewcze na podczerwień sprawdzą się jako ogrzewanie podłogowe lub sufitowe? Co warto wiedzieć przed zastosowaniem tej metody. 

Na jakiej zasadzie działają maty grzewcze na podczerwień i folie?

Na samym początku warto zastanowić się nad tym, czym jest samo ogrzewanie na podczerwień i z jakich schematów czy procesów korzysta. Wiadomo z pewnością, że w tym modelu ogrzewane są przede wszystkim organizmy żywe i przedmioty, a nie powietrze, które zazwyczaj jest chłodniejsze o ok. 2°C. Promiennik podczerwieni zawieszony na ścianie wykorzystuje działanie promieniowania podczerwonego doskonale znanego z natury. To właśnie Słońce, szczególnie latem, za pomocą fal przesyła ciepło odczuwalne przez receptory skórne. Na podobnej zasadzie działają maty grzewcze na podczerwień czy folie grzewcze. 

Ogrzewanie na podczerwień skutecznie pomaga walczyć z wilgocią i powstającą przez nią pleśnią. Dodatkowo, ponieważ nie jest typem ogrzewanie konwekcyjnego, nie powoduje wzniecenia pyłów, kurzu czy innych alergenów. Z pewnością jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich osób borykających się z alergiami. Oprócz tego podczerwień wykorzystywana jest w inkubatorach czy podczas wykonywania różnego rodzaju zabiegów, na przykład pomagających walczyć z różnymi bólami mięśniowymi. Jej prozdrowotne właściwości znane są na całym świecie. 

Zobacz także: Ozonowanie mieszkania – jak pozbyć się z niego uciążliwych zabrudzeń, a także wirusów i bakterii?

Maty grzewcze na podczerwień pod panele i płytki?

Promieniowanie podczerwone wydzielane przez maty grzewcze jest w pełni bezpieczne, dlatego ze spokojnym sumieniem można wykorzystać je w domu czy mieszkaniu. Jak dokładnie wygląda taka mata i z czego się składa? Zazwyczaj jest to przewód grzewczy znajdujący się na specjalnej siatce poliestrowej. Taka konstrukcja bardzo często tworzy pasek o szerokości ok. 50 cm, jednak wymiary te różnią się w zależności od producenta. Moc maty grzewczej na podczerwień waha się od 100 do 200W i należy ją odpowiednio dobrać do powierzchni, jaką chce się ogrzać. Aby system ten był w pełni energooszczędny i przy tym ekonomicznie korzystny, najlepiej maty grzewcze na podczerwień położyć na płytach izolacyjnych, a nie na wylewce czy pod nią. W przypadku maty grzewczej zaleca się stosowanie jej pod płytkami, kamieniem czy gresem. A co z ogrzewaniem podłogowym, jeśli położone zostały panele? W tym wypadku idealnie sprawdzi się folia grzewcza na podczerwień

Maty grzewcze na podczerwień na podłodze
H. Raab

Zalety maty grzewczej na podczerwień

Maty grzewcze na podczerwień mają szerokie zastosowanie, dzięki czemu stają się coraz bardziej popularne. Pojawiają się między innymi w domach, ale także biurach, halach przemysłowych, halach magazynowych, centrach handlowych a nawet kościołach. Wśród najczęściej wymienianych zalet znaleźć można:

  • system bezawaryjny;
  • szybki i prosty montaż;
  • bezpieczeństwo użytkowania;
  • precyzyjna regulacja temperatury;
  • brak konieczności corocznego serwisowania i ponoszenia dodatkowych kosztów;
  • zdalne sterowanie temperaturą;
  • brak konieczności podłączenia skomplikowanego systemu gazowego i wykonywania prac ziemnych i budowlanych. 
Maty grzewcze na podczerwień pod podłogą w salonie, na które stoi osoba bez butów
Pexels

Zobacz także: Ozonowanie a koronawirus – co na ten temat mówią specjaliści? Sprawdź, czy ozon może pomóc w walce z chorobą!

Maty grzewcze na podczerwień – opinie użytkowników

Jakie opinie na temat mat grzewczych można spotkać na różnych forach budowlanych? Osoby, które zakupiły ten produkt, zazwyczaj oceniają go pozytywnie, choć pojawiają się również pewne zażalenia. 

Polecam każdemu, kto chce poczuć komfort ciepłej podłogi. Montaż niezwykle prosty. Każdy domowy majsterkowicz poradzi sobie bez problemu. Zestaw właściwie nie zwiększa grubości całej ułożonej podłogi.

Chciałbym, aby potrafiła jednak trochę szybciej podgrzewać podłogę. Zależało mi na tym, aby wchodząc pod prysznic, włączyć ogrzewanie i po 5 minutach wyjść na ciepłą (ciepławą) podłogę. Niestety to raczej tak nie działa. Jeśli jednak ktoś chce tego używać stale, to przyjemnie ogrzewa podłogę i pomieszczenie. Potrzebuje jednak z 20-30 minut, aby rzeczywiście poczuć różnicę.

Ciepła podłoga za niewielkie pieniądze. Szybka i bezproblemowa instalacja. Polecam szczególnie tym, którzy remontują np. łazienkę i zależy im na czasie. 

Czy mata grzewcza na podczerwień jest dobrym rozwiązaniem? Z pewnością warto wziąć ją pod uwagę, jeśli zależy wam na energooszczędności, ekologii, szybkim montażu i braku konieczności przeprowadzania regularnych kontroli.  

Maty grzewcze na podczerwień – koszty

Nie da się jednoznacznie określić, jakie koszty poniesie osoba, która zainstaluje w swoim domu maty grzewcze na podczerwień. Z pewnością odjąć należy różne koszty eksploatacyjne związane z serwisowaniem całego układu. Jak można zobaczyć u różnych producentów sprzedających maty grzewcze, ich ceny rozpoczynają się od około 150 złotych. Jednak mata może kosztować również ponad 3 tysiące złotych. Wszystko zależy od jej mocy, wielkości, zastosowanych do produkcji materiałów czy różnego rodzaju ulepszeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *