Lampy do roślin – jakie wybrać?

Kluczem do powodzenia uprawy roślin jest stworzenie dla niej odpowiednich warunków. Taka hodowla wymaga nie tylko właściwej gleby, temperatury czy nawadniania, ale przede wszystkim optymalnego oświetlenia. Tego ostatniego elementu często brakuje, szczególnie jesienną i zimową porą. Warto wtedy pomyśleć nad zastosowaniem lamp do wzrostu roślin.

Rośliny same wytwarzają pokarm dla siebie w wyniku fotosyntezy, a potrzebują do tego wody, światła słonecznego i dwutlenku węgla. W okresie letnim dostęp do tych czynników jest bogaty, ale problem pojawia się zazwyczaj jesienią i zimą. Krótkie dni sprawiają, że roślinom brakuje przede wszystkim światła, dlatego też ich wzrost i rozwój zostaje zahamowany. Można to jednak zmienić za sprawą żarówek doświetlających rośliny. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów lamp do doświetlania rozsad, ale nie każda będzie odpowiednia dla uprawy domowej lub komercyjnej. Jaką lampę do uprawy roślin wybrać?

Jak światło wpływa na rośliny?

Do prawidłowego wzrostu i kwitnienia roślin najlepiej sprawdzają się lampy o pełnym spektrum, czyli takie, które emitują przede wszystkim światło niebieskie i czerwone oraz w minimalnym stopniu światło białe, podczerwone i ultrafioletowe. Kolory te wpływają na produkcję chlorofili. Jednakże rośliny do swojego rozwoju najwięcej pochłaniają światła niebieskiego i czerwonego.

  • światło niebieskie (420 – 490 nm) – jest odpowiedzialne głównie za zielone części rośliny: odpowiedni wzrost pędów względem ich grubości, a także pobudzanie rozwoju liści i kwiatów;
  • światło czerwone (600 – 700 nm) – wpływa na kwitnienie i wytwarzanie nasion.

Jakie lampy do uprawy roślin?

Na rynku dostępnych jest wiele najróżniejszych żarówek oraz lamp do wzrostu roślin, które w pełni zastępują światło naturalne. Dzięki temu, nawet w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu można skutecznie uprawiać hodowle kwiatów, grzybów, krzewów, ziół i innych sadzonek przez cały rok. Jednak warto się zastanowić jakie rodzaje lamp do uprawy roślin będą najodpowiedniejsze do własnej hodowli. Spośród wszystkich oświetleń do uprawy można wyróżnić trzy typy:

  1. Lampy HPS i MH – oświetlenie tego typu jeszcze do niedawna było najpopularniejszym w hodowlach roślin, a wszystko za sprawą swojej niskiej ceny oraz emitowania dużej ilości światła. Dzięki jednej lampie można oświetlić dużą powierzchnię, co sprawdza się przy uprawie roślin komercyjnych. Niestety lampy sodowe (HPS) i metalohalogenkowe (MH) mają kilka sporych wad. Przede wszystkim wymagają zastosowania dodatkowego zasilacza i pożerają dużo energii. Ponadto szybko się nagrzewają, co skutkuje podniesieniem temperatury pomieszczenia..
  2. Lampy CFL – tak zwane świetlówki lub lampy fluorescencyjne mają wiele zalet, które wpływają na jakość uprawy. Przede wszystkim pochłaniają dużo mniej prądu niż np. lampy sodowe, a ich żywotność jest naprawdę długa. Po stronie plusów zapisuje się też ich niewysoka cena. Oczywiście takie rozwiązanie nie jest bez wad, gdyż oświetlenie CFL ma dość niską moc światła, a co za tym idzie, nie będzie nadawało się do wszystkich rodzajów upraw. Tego rodzaju lampy do roślin przy odpowiednim ustawieniu mogą być jednak dobrym uzupełnieniem światła naturalnego. Co więcej, żarówki tego typu są dostępne z gwintami do popularnych opraw E14 i E27.
  3. Lampy LED – jest to obecnie coraz bardziej popularny sposób na doświetlenie roślin domowych i upraw przemysłowych. Mnogość dostępnych wariantów sprawia, że lampy led do upraw roślin mają znaczną przewagę nad innymi rozwiązaniami i można ich używać do różnego typu hodowli. Przede wszystkim zużywają bardzo mało prądu w stosunku do mocy emitowanego światła, a większość modeli posiada pełne spektrum, które jest najbardziej zbliżone do światła naturalnego i potrzebnego roślinom przy wytwarzaniu pokarmu. Lampy ledowe, zwane także GrowLed, mają długą żywotność i są dostępne jako pojedyncze żarówki, taśmy ledowe czy na przykład w formie podwieszanych paneli.

Jaką lampę do roślin wybrać?

Lampa do uprawy roślin zdecydowanie powinna mieć mały pobór prądu w stosunku do mocy generowanego światła. Owe światło musi mieć także odpowiednią wartość dla roślin, czyli emitować światło o odpowiedniej długości fal. Jeśli doświetlenia potrzebuje tylko jedna lub kilka niewielkich kwiatów czy ziół, to można pomyśleć nad instalacją świetlówki fluorescencyjnej lub niewielkiej lampy do uprawy z żarówką LED marki Heckermann. Z kolei przy większych uprawach lepiej sprawdzą się panele ledowe do wzrostu roślin, które można podwiesić i łączyć, a także programować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *