Kwiaty do sypialni - storczyk na szafce

Kwiaty do sypialni, dzięki którym powietrze będzie czystsze i bardziej nawilżone

Pobudka z katarem, zatkanym nosem albo przesuszonym gardłem to codzienność wielu z nas, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. To właśnie wtedy jakość powietrza drastycznie spada, co ma zdecydowanie duży wpływ na jakość snu. Wystarczy jednak zainwestować w odpowiednie kwiaty do sypialni. 

Dlaczego akurat kwiaty? Niektóre rośliny doniczkowe charakteryzują się zachwycającym właściwościami, dzięki którym powietrze zyskuje i staje się zdecydowanie bardziej zdatne do oddychania. Rośliny oczyszczające powietrze oczywiście mogą pojawić się w każdym pomieszczeniu w naszym domu czy mieszkaniu, jednak jest kilka rodzajów, które szczególnie dobrze postawić w sypialni. Aby wzmocnić ich działanie, można również sięgnąć po odpowiedni oczyszczacz powietrza. Zanim jednak zdecydujemy się na dodatkowe koszty, warto wypróbować domowe metody, dzięki którym sypialnia dodatkowo zyska na wyglądzie.  

Kwiaty do sypialni – co mogą dla nas zrobić

Odpowiednio dobrane kwiaty do sypialni podczas pobierania z powietrza dwutlenku węgla i produkowania tlenu mogą również pozbyć się z niego trucizn, a co za tym idzie, sprawiają, że staje się ono czystsze i bardziej nawilżone. Poszukując zatem roślin oczyszczających i nawilżających powietrze, należy dokładnie zapoznać się z ich możliwościami. Najlepiej, aby na parapecie, szafce czy podłodze stanęły kwiaty, które:

  • minimalizują ilość substancji chemicznych w powietrzu;
  • dodatkowo nawilżają powietrze;
  • ograniczają rozwój mikrobów;
  • nie posiadają intensywnego zapachu. 

Biorąc pod uwagę wszystkie te elementy, postanowiliśmy stworzyć listę kwiatów do sypialni, które najlepiej spełniają te wymagania.   

Zielone kwiaty do sypialni

Zobacz także: Najpoważniejsze skutki zanieczyszczeń powietrza dla człowieka i całej planety

Jakie kwiaty do sypialni zielone będą najlepsze?

Zanieczyszczone powietrze nie musi być tak dużym problemem w domu, jeśli tylko odpowiednio zadba się o jego jakość. Zanim zadamy sobie jednak pytanie, jaki oczyszczacz powietrza będzie najlepszy, warto sięgnąć po piękne i zielone kwiaty do sypialni, które nie produkują ostrych zapachów i choć nie kwitną, wciąż wyglądają zachwycająco. Oto lista roślin, na które koniecznie należy zwrócić uwagę:

Aloes zwyczajny 

Aloes jest znany z wielu niezwykłych właściwości. Bardzo często wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków do włosów i twarzy. Jak się okazuje, dodatkowo znakomicie filtruje powietrze, wytwarzając nocą tlen. Aloes przyczynia się również do wzrostu stopnia nawilżenia powietrza. Aby roślina mogła odpowiednio się rozwijać, potrzebuje nasłonecznionego stanowiska, dość wysokiej temperatury i oszczędnego podlewania.

Fikus sprężysty

Fikusy można spotkać w wielu domach, jednak mało kto wie, że zastanawiając się, jakie kwiaty do sypialni wstawić, powinien pomyśleć właśnie o nim. Grube, nagie i sprężyste liście prezentują się znakomicie i dodatkowo skutecznie pochłaniają formaldehyd. Fikus lubi jasne i dobrze oświetlone stanowiska. Nie przeszkadza mu również wysoka temperatura.  

Kwiaty do sypialni stojące przy łóżku

Dracena wonna

Istnieje wiele odmian dracen, jednak dracena wonna to rodzaj, który najlepiej oczyszcza powietrze. Zaliczona została do kwiatów do sypialni zielonych, a nie kwitnących, ponieważ zazwyczaj w warunkach domowych nie wypuszcza pąków. Może sięgać nawet do 2 metrów. Jej wzrost zazwyczaj ogranicza sufit. Dracena lubi miejsca dobrze oświetlone, latem należy podlewać ją do 2-3 dni, zimą co 7-10 dni.  

Bluszcz pospolity

Kwiaty do sypialni powinny nie tylko wpływać na stan powietrza, ale także pięknie się prezentować. Bluszcz pnący się po ścianie będzie wyglądał znakomicie i dodatkowo skutecznie pochłonie niezdrowy dla organizmu formaldehyd. Wybór tej rośliny sprawi, że przestaniemy zastanawiać się nad tym, jaki nawilżacz powietrza kupić, ponieważ skutecznie je również nawilży. Oczywiście zimą może nie dawać aż takich rezultatów, jakich byśmy oczekiwali. Bluszcz pospolity potrzebuje średnio nasłonecznionego stanowiska i średniej temperatury. Nie lubi bardzo częstego podlewania.   

Szeflera drzewkowata

Zwarty pokrój szeflery drzewkowatej, czyli cechy składające się na jej wygląd i ukształtowanie, sprawia, że jest to bardzo popularny kwiat do sypialni. Dodatkowo skutecznie usuwa różnego rodzaju chemiczne zanieczyszczenia powietrza. Roślina ta nadaje się jednak do większych pomieszczeń, ponieważ osiąga nawet 1,8 metra wysokości.   

Kwiaty do sypialni oczyszczające powietrze

Zobacz także: Czy jonizacja powietrza w domu może korzystnie wpłynąć na zdrowie? Na czym dokładnie polega?

Kwiaty do sypialni kwitnące 

Jeśli kochacie zieleń, jednak lubicie, jeśli na roślinności raz na jakiś czas pokaże się jakiś kolorowy kwiat, te trzy kwiaty do sypialni spełnią wasze oczekiwania. 

Storczyk z rodzaju Dendrobium

Storczyki zachwycają swoim wyglądem. Piękne, grube liście zwracają na siebie uwagę, jednak nie tak bardzo jak barwne kwiaty. Dendrobium nie tylko oczyszcza powietrze, na przykład z dimetylobenzenu, ale także je nawilża. Dodatkowo nocą przyczynia się do lepszego natlenienia, dzięki czemu domownikom śpi się znacznie lepiej. Storczyk, aby kwitnął, potrzebuje stanowiska słonecznego i dużej wilgotności. 

Szlumbergera zimowa – Grudnik

Jak sama nazwa pokazuje, szlumbergera sprawdza się jako kwiaty do sypialni zimą. To właśnie wtedy zakwita i następnie przechodzi w stan spoczynku. Na szczęście jej liście są równie piękne i dekoracyjne. Grudnik produkuje tlen, oczyszcza i nawilża powietrze. 

Skrzydłokwiat

Jeśli w domu przebywa alergik, z pewnością w jego sypialni stoi już oczyszczacz powietrza dla alergików. Jednak, aby jeszcze bardziej poprawić jakość oddychania i snu, warto pomyśleć o pięknych skrzydłokwiatach. To właśnie te kwiaty do sypialni pochłaniają aceton, benzen czy formaldehyd i nawilżają powietrze. Do kwitnienia potrzebują odpowiednio nasłonecznionego miejsca i umiarkowanej wilgotności.   

Jak widać, kwiaty nie tylko ozdobią każde wnętrze, ale także znacznie wpłyną na jakość życia wszystkich domowników. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *