Klimator czy klimatyzator: czym różnią się oba urządzenia i które wybrać?

Klimator to nie to samo co klimatyzator. Czym więc jest klimator, a czym klimatyzator? Jakie występują różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami? Czy jedno chłodzi lepiej od drugiego? A może każde nadaje się świetnie do innego rodzaju pomieszczeń? Jak się odpowiednio schładzać w miesiącach letnich, kiedy fala upałów utrudnia normalne funkcjonowanie? Odpowiedzi na te (i wszystkie inne) pytania znajdziecie w poniższym artykule!

Klimator: co to takiego?

Klimator, często również określany mianem klimatyzera, to swego rodzaju wentylator. Jego rozmiary nie są zbyt duże, przeznaczony jest więc (najczęściej) do chłodzenia pomieszczeń domowych, ale nie tylko. Mechanizm urządzenia jest stosunkowo prosty. Ten nieduży wiatrak chłodzi powietrze za pomocą wody i profesjonalnych filtrów. Klimator wchłania powietrze ciepłe w pomieszczeniu, aby je następnie zwrócić. Zwrot następuje poprzez przepuszczenie ciepłego powietrza przez wilgotny materiał umieszczony w urządzeniu, dzięki czemu oddawane przez klimator powietrze jest znacznie chłodniejsze niż te, które zostało przez wiatrak pobrane. Niektóre urządzenia posiadają nawet wkłady przeznaczone do mrożenia. Dzięki nim zmiana temperatury może być bardzo duża.

Dodatkowym atutem każdego klimatora jest fakt, że urządzenie używa wody, a więc sprawia, że wilgotność w danym pomieszczeniu wzrasta. Suche powietrze to często przyczyna problemów z układem oddechowym bądź problemami skórnymi, warto jest więc inwestować w odpowiedni klimator, by zwiększać wilgotność powietrza.

Klimator z wkładem wodnym

Klimatory z wkładami wodnymi są urządzeniami stosunkowo niewielkimi. Dzięki temu urządzenie staje się znacznie bardziej mobilne niż klimatyzator czy inne duże urządzenie do chłodzenia powietrza. Należy pamiętać, że klimator z wkładem wodnym cechuje się niższą wydajnością niż klimatyzator z gazem freonowym. Świetnie sprawdza się w małych pomieszczeniach. Jest więc stosowany w przestrzeni, której rozmiar nie przekracza trzydziestu metrów kwadratowych. Trzeba też dodać, że klimator nie obniża temperatury powietrza tak wydajnie jak klimatyzator, niemniej sprawia, że odczuwamy chłód, gdy urządzenie pracuje.

Klimatyzator: czym jest?

Różnicę w działaniu obu urządzeń można szybko rozpoznać, ponieważ klimator i klimatyzator różnią się sposobem schładzania powietrza. Klimator pobiera ciepłe powietrze z pomieszczenia i oddaje je, ale przepuszczone przez filtr. Klimatyzator natomiast gorące powietrze odprowadza na zewnątrz budynku, dzięki czemu obniżenie temperatury jest znaczne. Istnieją dwa rodzaje klimatyzatorów. Przenośne (mobilne) i stacjonarne, które montuje się w określonym miejscu na stałe.

Każdy klimatyzator to jeden lub więcej modułów oraz przewody (rury), dzięki którym możliwe jest odprowadzenie ciepłego powietrza na zewnątrz budynku. Nie da się ukryć, że klimatyzator to urządzenie pochłaniające znaczne ilości energii. Działa niesamowicie efektywnie, ale trzeba liczyć się z kosztami energii, a także eksploatacji urządzenia oraz jego konserwacji.

Klimator czy klimatyzator: które urządzenie wybrać?

Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o wydajność, klimatyzator będzie, tak czy inaczej, górował nad klimatorem. Szybciej i skuteczniej obniży temperaturę w pomieszczeniu, a nie tylko zapewni uczucie chłodu i nieznaczny spadek temperatury powietrza tak jak klimator. Jest jednak kilka przestrzeni, w których to klimator zdobędzie przewagę nad klimatyzatorem. Dlaczego?

Klimator jest o wiele tańszy niż klimatyzator i to nie tylko przy zakupie, ale również w eksploatowaniu. Dobry, solidny klimatyzator pobiera spore pokłady energii, a to zawsze dodatkowy koszt, na który wielu nie może sobie pozwolić. Klimator natomiast wykorzystuje znacznie mniej energii, nawet do 90 procent mniej niż klimatyzator! W dodatku w żadnym z klimatorów nie stosuje się freonu, który jest niezbędny dla prawidłowej pracy klimatyzatora. Co to oznacza? Klimator jest rozwiązaniem znacznie bardziej ekologicznym.

Klimator to rzecz mniejsza od klimatyzatora, a co za tym idzie? Mobilniejsza! Można go przenieść z dowolnego pomieszczenia do innego i nie trzeba mierzyć się z odprowadzeniem rury na zewnątrz budynku, jak to ma miejsce w przypadku klimatyzatorów. W dodatku klimator zawsze nawilża powietrze w pomieszczeniu, w którym pracuje. Klimatyzator, niestety, powietrze w pomieszczeniu wysusza, a to z kolei przekłada się na komfort użytkowania danej przestrzeni. Dla osób wrażliwych korzystanie z klimatyzatora staje się czasem niemożliwe i tu właśnie znajduje swoje miejsce klimator.

Podsumowanie

Aby wybrać odpowiednie urządzenie, trzeba najpierw określić własne potrzeby i upodobania, a także zasobność portfela. Jeśli interesuje nas urządzenie małe, zapewniające dużą dawkę ochłody, ale nie wpływające zbytnio na obniżenie temperatury: wybierzmy klimator. Jeśli wolimy efektywne, szybkie ochładzanie pomieszczenia kosztem sporego poboru energii i suchości powietrza: wybierzmy klimatyzator.

Bez względu zaś na wybór pamiętajmy o jednym: warto kupować tylko takie urządzenie, które najlepiej nam posłuży i spełni nasze oczekiwania. Każdy ma przecież inne, więc dla każdego coś innego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *