Komar siedzi na ręce pokrytej olejkiem jako sposobem na komary

Co odstrasza komary? Najlepszy sposób na komary

Jaki odstraszacz na komary działa najskuteczniej? To pytanie, które zadajemy sobie, gdy zbliżają się wiosenno-letnie dni, podczas których spędzanie czasu na dworze sprawia największą przyjemność. Niestety właśnie wtedy pojawia się również problem w postaci małych owadów, które nie dają w spokoju cieszyć się grillem lub piknikiem. Jednymi z najbardziej uciążliwych są komary, które kąsają, pozostawiając na ciele ślady. Czy istnieje jakiś sposób na komary? Podpowiadamy, co odstrasza komary i o czym warto pamiętać!

Co przyciąga komary i jakim są zagrożeniem?

Komarowate to owady przynależące do rodziny muchówek. Na całym świecie istnieje aż 40 rodzajów i ponad 3 tysiące gatunków komara. W innych zakątkach globu owady te potrafią przenosić groźne dla człowieka choroby, na przykład malarię, żółtą febrę, dengę, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Na szczęście w naszej szerokości geograficznej komary te nie występują. W Polsce najczęściej spotykanym jest komar brzęczący, który potrafi wykazywać wybiórczość, jeśli chodzi o żywiciela. Jedne owady wybierają zwierzęta, inne gustują jedynie w ludziach.

Kto w nocy nie biegał po sypialni z poduszką, gazetą lub klapką na muchy, aby unicestwić wszystkie komary, które nie pozwalają spać, ten jest szczęściarzem. Te małe owady atakują wtedy, kiedy człowiek jest najbardziej bezbronny… ale czy na pewno zupełnie bezbronny? Szukając tego, co odstrasza komary, trzeba wiedzieć, co je przyciąga. Dwutlenek węgla, słodkie zapachy kwiatowe, wilgoć i światło – te czynniki zdecydowanie zachęcają je do odwiedzenia naszych skromnych domowych kątów.

Zastanawiając się nad tym, jaki odstraszacz na komary wybrać, warto rozróżnić sposoby na zewnątrz i wewnątrz budynku. Poniżej przybliżamy najlepsze sposoby na komary w ogrodzie i w domu.

Kocimiętka jako sposób na komary

Sposób na komary – lampa owadobójcza

Co można zrobić, aby owady w ogrodzie dały spokój podczas grilla? Przede wszystkim przydadzą się dobre lampy owadobójcze będące pułapką na komary. Firma Cronos ma w swojej ofercie wiele modeli, które w ekologiczny sposób wabią owady. Oczywiście należy dobrać odpowiednią moc lampy, ponieważ od tego uzależnione jest, na jakiej powierzchni będą one działały. Ceny lamp owadobójczych wahają się od około 20 do 150 złotych. W ogrodzie można również zamontować specjalne pochodnie na owady, które wbija się w ziemię. W zbiornikach znajduje się zazwyczaj specjalny środek, który po odpaleniu pochodni wydziela zapach zniechęcający owady do atakowania.

W ogrodzie można też wykorzystać wszystkie naturalne sposoby na komary, jednak na dużej przestrzeni mogą nie dawać aż takich efektów, jak w zamkniętym pomieszczeniu. Z pewnością w okolicach altany czy tarasu warto posadzić rośliny, o których napisaliśmy dalej – w akapicie Zielone rośliny jako sposób na komary.

Odstraszacze ultradźwiękowe – czyli jak pozbyć się komarów

Wiele osób zastanawia się także, czy odstraszacze ultradźwiękowe działają na komary. Jest to bardzo skuteczny sposób na komary. Elektryczny odstraszacz ultradźwiękowy emituje fale o różnych częstotliwościach. Owady nie są w stanie przyzwyczaić się do jednego tonu dźwięku i oswoić go. Wręcz przeciwnie – ich układ nerwowy zostaje podrażniony i zmieniają plany. Ultradźwięki nie są wychwytywane przez ucho człowieka, więc odstraszacze tego typu słyną też z dyskretnego działania. Są proste i humanitarne. Z tego powodu odstraszacze ultradźwiękowe wykorzystuje się też jako odstraszacze zwierząt leśnych, gryzoni i ptaków. Jeśli nie wiesz, czy ultradźwiękowy odstraszacz komarów działa, wypróbuj go i przekonaj się o jego skuteczności na własnej skórze! Wiele korzystnych opinii klientów z pewnością przemawia na jego korzyść.

Dowiedz się też jak odstraszyć komary w aucie! Sprawdź kategorię: odstraszacze do samochodu. Zamówisz u nas nie tylko odstraszacze komarów, nasz sklep elektroniczny oferuje także:

Lampa owadobójcza Cronos jako skuteczny sposób na komary

Repelenty – skuteczny sposób na komary

Repelenty to różnego typu środki, które odstraszają zwierzęce organizmy. Zaliczyć można do nich chemiczne związki, substancje naturalne, a także urządzenia, które wydają sygnały świetlne albo dźwiękowe. Wpływają na zmysł wzroku, słuchu, smaku, węchu lub dotyku zwierzęcia, co skutkuje zmianą miejsca jego bytowania. Stosując repelenty, możemy uniknąć dolegliwości po ukąszeniu — świądu, opuchlizny, a także zmniejszyć ryzyko pojawienia się boreliozy oraz kleszczowego zapalenia mózgu.

Zwykle używa się gotowych preparatów mających w swoim składzie naturalne lub chemiczne substancje. Po zaaplikowaniu tworzą na skórze parującą warstwę ochronną, która jest dla owadów nieprzyjemna, zarówno pod kątem smaku, jak i zapachu. Działanie repelentów obniża się podczas pocenia, silnego wiatru oraz przy pojawieniu się wysokich temperatur.

Aktualnie na rynku znajdziemy wiele rodzajów repelentów. Można zamówić je w postaci aerozoli, kremów, olejków, emulsji, pudrów lub płynów. Kupując taki środek, należy wziąć pod uwagę jego skład, typ aplikatora i częstotliwość stosowania. Każda z informacji powinna znajdować się na opakowaniu razem z wiekiem, od którego możemy używać repelent.

Komary w domu – jak z nimi walczyć

Skuteczny odstraszacz na komary, podobnie jak sposób na muszki owocówki, może pochodzić z natury, jeśli tylko wykorzystamy odpowiednie rośliny lub inne substancje. Co odstrasza komary?

Jad komara, który wpuszczany jest do organizmu podczas ugryzienia, powoduje nieprzyjemne swędzenie i zaczerwienienie. Na tę substancję można mieć również uczulenie prowadzące do pojawienia się dużych śladów na skórze, które często stają się gorące i przybierają bordowy odcień. Takie ugryzienie komara jest szczególnie uciążliwie w przypadku małych dzieci, które nie rozumieją, że rozdrapywanie ran będzie powodowało jeszcze większe problemy. Jak poradzić sobie z ukąszeniami?

Złagodzenie bólu i zaczerwienienia jest możliwe między innymi poprzez:

 • zrobienie roztworu z soli (1 łyżeczka soli na 250 ml wody) i przemywanie miejsca ukąszenia nasączonym wacikiem,
 • nacieranie miejsca ukąszenia plastrem cytryny,
 • nacieranie miejsca ukąszenia plastrem ziemniaka lub cebuli,
 • spożycie węgla w tabletkach.

Olejki eteryczne jako sposób na komary

Jeśli nie jesteście przekonani do gotowych aerozoli na komary, płyn na bazie olejku eterycznego możecie zrobić również w domu (jest on także odpowiedzią na pytanie, co odstrasza osy). Potrzebna będzie do tego żytnia wódka, odrobina wody i oczywiście olejek eteryczny. Ostatni składnik można również wykorzystać w specjalnych kominkach czy świeczkach. Jakie zapachy sprawdzą się najlepiej i działają na komarowate. Oto lista:

 • olejek migdałowy;
 • olejek cytrynowy;
 • olejek cynamonowy;
 • olejek waniliowy;
 • olejek eukaliptusowy;
 • olejek sosnowy;
 • olejek kokosowy;
 • olejek anyżowy;
 • olejek herbaciany.

Najlepsze odstraszacze na komary to również ocet i cebula, których ostry zapach odgania te owady. Ta woń, rozchodząca się dookoła może być jednak nieco uciążliwa także dla człowieka…

Jak chronić się przed komarami na tarasie i w ogrodzie?

Zielone rośliny są jednym ze sposobów na komary na tarasie i w ogrodzie. Wśród nich znajduje się:

 • kocimiętka – kwitnie od czerwca do lipca i od września do października. Olejek eteryczny o nazwie nepetalakton zawarty w strukturze rośliny skutecznie odstrasza komary;
 • pelargonia – działa podobnie jak kocimiętka i dodatkowo ma wiele zalet wizualnych. Roślina kwitnie od maja aż do pierwszych przymrozków;
 • bodziszek cuchnący znany również jako anginka – aby pozbyć się komarów dzięki tej roślinie, wystarczy zetrzeć jej liście.
 • komarzyca – kwitnie od maja aż do pierwszych zimniejszych dni. Jej zapach odstrasza nie tylko komary, ale także mole.
 • mirt – pięknie pachnie dla ludzi, natomiast komary zdecydowanie nie potrafią znieść tej woni;
 • bazylia i mięta – obie rośliny mają bardzo mocny zapach i to właśnie on tworzy swoistą tarczę przed komarami.

Jaki odstraszacz wybrać do pokoju dla niemowląt?

Znalezienie skutecznego sposobu na komary jest szczególnie ważne dla rodziców małych dzieci, które często reagują w sposób alergiczny na ugryzienia. Optymalnym rozwiązaniem będzie domowa lampa na komary. Jakie parametry powinna mieć taka lampa?

Najlepiej, aby działała ona na zasadzie wydzielania światła UV, które jest w pełni bezpieczne dla dzieci i dorosłych. Tym sposobem urządzenie działa zupełnie bezwonnie, ale także bardzo cicho. Lampa może być włączona przez całą noc, ponieważ nie wydziela żadnych trujących substancji. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Z pewnością dużymi zaletami będą: łatwe czyszczenie, energooszczędność i możliwość ładowania za pomocą kabla USB.

Jeśli zastanawiasz się, czy w przypadku niemowlaków sprawdzą się olejki eteryczne, pamiętaj, że mogą mieć one zbyt ostry zapach i nocą przeszkadzać w zaśnięciu.

Lampa owadobójcza jako sposób na komary

Podsumowanie

Wiedza na temat tego, jaki odstraszacz na komary będzie najlepszy, pomaga w zachowaniu komfortu w codziennym życiu – zwłaszcza podczas odpoczynku na tarasie, letnich wycieczek czy wieczornych spotkań z przyjaciółmi w ogrodzie lub w domu. Nasz sklep elektroniczny oferuje odstraszacze komarów, które skutecznie zapobiegają ich obecności. Są to zarówno lampy owadobójcze, jak i odstraszacze ultradźwiękowe. Wśród propozycji znajdują się też tak zwane domowe sposoby na komary, bazujące na sile natury. Korzystanie z naturalnych olejków zapachowych i zasadzenie roślin, takich jak np. kocimiętka, również może pomóc w pozbyciu się owadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *