Komar siedzi na ręce pokrytej olejkiem jako sposobem na komary

Jaki sposób na komary jest najlepszy? Poznaj różne możliwości!

Wielkimi krokami zbliżają się wiosenno-letnie dni, podczas których spędzanie czasu na dworze sprawia największą przyjemność. Niestety właśnie wtedy pojawia się również problem w postaci małych owadów, które nie dają w spokoju cieszyć się grillem lub piknikiem. Jednymi z najbardziej uciążliwych są komary, które kąsają, pozostawiając na ciele ślady. Czy istnieje jakiś sposób na komary? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie. 

 Jad komara, który wpuszczany jest do organizmu podczas ugryzienia, powoduje nieprzyjemne swędzenie i zaczerwienienie. Na tę substancję można mieć również uczulenie prowadzące do pojawienia się dużych śladów na skórze, które często stają się gorące i przybierają bordowy odcień. Takie ugryzienie komara jest szczególnie uciążliwie w przypadku małych dzieci, które nie rozumieją, że rozdrapywanie ran będzie powodowało jeszcze większe problemy. Owady to niestety zmora wiosny i lata. Czy istnieje jeden sposób na komary lub sposób na muchy? Niestety nie. Na szczęście znajdzie się kilka asów ukrytych w rękawie, np. lampa na komary owadobójcza lub nieco bardziej domowe sposoby, dzięki którym te małe owady trzymają się na dystans.    

Sposób na komary – poznaj wroga!

Komarowate to owady przynależące do rodziny muchówek. Na całym świecie istnieje aż 40 rodzajów i ponad 3 tysiące gatunków komara. W innych zakątkach globu owady te potrafią przenosić groźne dla człowieka choroby, na przykład malarię, żółtą febrę, dengę, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Na szczęście w naszej szerokości geograficznej komary te nie występują. W Polsce najczęściej spotykanym jest komar brzęczący, który potrafi wykazywać wybiórczość, jeśli chodzi o żywiciela. Jedne owady wybierają zwierzęta, inne gustują jedynie w ludziach. 

Z pewnością zastanawiacie się, co odstrasza komary. Temat ten zyskuje na popularności w momencie, w którym termometry zaczynają pokazywać wyższe temperatury. Specjaliści polecają specjalne środki, którymi można popsikać skórę lub ubranie. Jeśli jednak jesteście zwolennikami naturalnych środków, można sięgnąć po olejek herbaciany, goździkowy lub oczarowy. Istnieje również kilka roślin, których zapachu komary zdecydowanie nie lubią, są to między innymi jaskry, piołun czy czosnek niedźwiedzi. Jak tę wiedzę wykorzystać w praktyce? 

Kocimiętka jako sposób na komary

Domowe sposoby na komary

Kto w nocy nie biegał po sypialni z poduszką, gazetą lub klapką na muchy, aby unicestwić wszystkie komary, które nie pozwalają spać, ten jest szczęściarzem. Te małe owady atakują wtedy, kiedy człowiek jest najbardziej bezbronny… ale czy na pewno zupełnie bezbronny? Szukając domowych sposobów na komary, warto wiedzieć, co je przyciąga. Dwutlenek węgla, słodkie zapachy kwiatowe, wilgoć i światło – te czynniki zdecydowanie zachęcają je do odwiedzenia naszych skromnych domowych kątów. 

Skuteczny sposób na komary, podobnie jak sposób na muszki owocówki, może pochodzić z natury, jeśli tylko wykorzystamy odpowiednie rośliny lub inne substancje. Co na komary działa zabójczo: 

Zielone rośliny jako sposób na komary

 • kocimiętka – kwitnie od czerwca do lipca i od września do października. Olejek eteryczny o nazwie nepetalakton zawarty w strukturze rośliny skutecznie odstrasza komary;
 • pelargonia – działa podobnie jak kocimiętka i dodatkowo ma wiele zalet wizualnych. Roślina kwitnie od maja aż do pierwszych przymrozków;
 • bodziszek cuchnący znany również jako anginka –  aby pozbyć się komarów dzięki tej roślinie, wystarczy zetrzeć jej liście.  
 • komarzyca – kwitnie od maja aż do pierwszych zimniejszych dni. Jej zapach odstrasza nie tylko komary, ale także mole.
 • mirt – pięknie pachnie dla ludzi, natomiast komary zdecydowanie nie potrafią znieść tej woni;
 • bazylia i mięta – obie rośliny mają bardzo mocny zapach i to właśnie on tworzy swoistą tarczę przed komarami. Wystarczy postawić sadzonki mięty i bazylii na parapecie, a bzyczące owady nie będą sprawiały już problemu. 

Olejki eteryczne jako sposób na komary

Jeśli nie jesteście przekonani do gotowych aerozoli na komary, płyn na bazie olejku eterycznego możecie zrobić również w domu (jest on również odpowiedzią na pytanie, co odstrasza osy). Potrzebna będzie do tego żytnia wódka, odrobina wody i oczywiście olejek eteryczny. Ostatni składnik można również wykorzystać w specjalnych kominkach czy świeczkach. Jakie zapachy sprawdzą się najlepiej i działają na komarowate. Oto lista:

 • olejek migdałowy;
 • olejek cytrynowy;
 • olejek cynamonowy;
 • olejek waniliowy;
 • olejek eukaliptusowy;
 • olejek sosnowy;
 • olejek kokosowy;
 • olejek anyżowy;
 • olejek herbaciany. 

Sposób na komary to również ocet i cebula, których ostry zapach odgania te owady. Ta woń, rozchodząca się dookoła może być jednak nieco uciążliwa również dla człowieka.  

Lampa owadobójcza jako sposób na komary

Sposób na komary w ogrodzie – lampa owadobójcza 

W ogrodzie można wykorzystać wszystkie naturalne sposoby na komary, jednak na dużej przestrzeni mogą nie dawać aż takich efektów, jak w zamkniętym pomieszczeniu. Z pewnością w okolicach altany czy tarasu warto posadzić rośliny, o których wcześniej wspominaliśmy. Co jeszcze można zrobić, aby owady w ogrodzie dały spokój podczas grilla? 

Przede wszystkim przydadzą się dobre lampy owadobójcze będące pułapką na komary. Firma Cronos ma w swojej ofercie wiele modeli, które w ekologiczny sposób wabią owady. Oczywiście należy dobrać odpowiednią moc lampy, ponieważ od tego uzależnione jest, na jakiej powierzchni będą one działały. Ceny lamp owadobójczych wahają się od około 20 do 150 złotych. 

W ogrodzie można również zamontować specjalne pochodnie na owady, które wbija się w ziemię. W zbiornikach znajduje się zazwyczaj specjalny środek, który po odpaleniu pochodni wydziela zapach zniechęcający owady do atakowania.       

Lampa owadobójcza Cronos jako skuteczny sposób na komary

Sposób na komary w pokoju niemowlaka

Znalezienie skutecznego sposobu na komary jest szczególnie ważne dla rodziców małych dzieci, które często reagują w sposób alergiczny na ugryzienia. Niestety w przypadku niemowlaków wszelkie olejki eteryczne mogą mieć zbyt ostry zapach i nocą przeszkadzać w zaśnięciu. Optymalnym rozwiązaniem będzie domowa lampa na komary. Jakie powinna mieć parametry? 

Najlepiej, aby lampa działała na zasadzie wydzielania światła UV, które jest w pełni bezpieczne dla dzieci i dorosłych. Tym sposobem urządzenie działa zupełnie bezwonnie, ale także bardzo cicho. Lampa może być włączona przez całą noc, ponieważ nie wydziela żadnych trujących substancji. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Z pewnością dużymi zaletami będą: łatwe czyszczenie, energooszczędność i możliwość ładowania za pomocą kabla USB.    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *