Zanieczyszczone powietrze nad miastem

Jaki oczyszczacz powietrza kupić do domu lub mieszkania?

Jesień i zima to piękne pory roku, podczas których co prawda robi się nieco chłodniej, jednak można cieszyć się pięknymi kolorami liści i oczywiście białym śniegiem. Niestety miesiące od września do kwietnia to również znaczny wzrost zanieczyszczenia powietrza. Jaki oczyszczacz powietrza w takim wypadku warto kupić, aby chronić się przed smogiem?

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce w roku 2019 to Myszków, Pszczyna czy Rybnik. Jednak nie tylko tam normy dotyczące ilości pyłów zawieszonych w powietrzu są znacznie przekroczone. Problem ten dotyka praktycznie każdej miejscowości w większym bądź mniejszym stopniu. Smog i inne zanieczyszczenia bez problemu dostają się do domów i mieszkań z nawet najbardziej szczelnymi oknami. Z tego też względu należy dbać o jakość powietrza nie tylko ekologicznym podejściem do życia. W utrzymaniu odpowiednich warunków do oddychania w domu pomoże z pewnością oczyszczacz powietrza, który dodatkowo może mieć cechy sprawiające, że będzie to idealny oczyszczacz powietrza dla alergików czy do biura. To nowoczesne urządzenie może korzystnie wpłynąć na zdrowie wszystkich domowników. Warto jednak zadać sobie jedno pytanie. Jaki oczyszczacz powietrza wybrać, aby był skuteczny i służył przez długi czas?

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Na rynku istnieje wiele firm, które produkują oczyszczacze powietrza, a każde z tych urządzeń działa mniej więcej na takiej samej zasadzie. Do wnętrza oczyszczacza zostaje zaciągnięte zanieczyszczone powietrze, które po kolei przechodzi przez wbudowane filtry, w tym filtr HEPA czy filtr węglowy. Następnie oczyszczone powietrza zostaje spowrotem oddane do pomieszczenia i domownicy mogą ze spokojem nim oddychać. Jakie składowe zanieczyszczeń jest w stanie usunąć urządzenie? Wiele zależy od zamontowanych filtrów i innych udogodnień, jednak są to zazwyczaj: kurz, drobnoustroje, roztocza, pyłki, zarodniki grzybów, lotne związki organiczne, pyły zawieszone PM2.5 czy PM10. Odpowiedzialne podejście do tego tematu jest niezwykle ważne, ponieważ jak pokazują badania przeprowadzone przez WHO, zanieczyszczone powietrze powoduje już co trzeci udar mózgu a to tylko jedna z wielu chorób, która swoje podłoże może mieć w tym niebezpiecznym zjawisku. 

Jaki oczyszczacz powietrza?

Zobacz także: Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu – zobacz, co możesz zrobić!

Jaki oczyszczacz powietrza do domu i mieszkania?

Walka z zanieczyszczonym powietrzem w domu może trwać na wielu poziomach. Na początku warto rozpocząć od wyboru nieco bardziej ekologicznego sposobu ogrzewania, na przykład ogrzewania na podczerwień. Z pewnością przydadzą się również różnego rodzaju rośliny oczyszczające powietrze, które dodatkowo ozdobią pokój. Niestety jesienią i zimą te zabiegi to zdecydowanie za mało, aby zapewnić sobie odpowiednie warunki do oddychania. Posiadanie oczyszczacza powietrza w domu to bardzo rozsądne rozwiązanie, jednak nie każde urządzenie spisze się tak samo dobrze. Na początku warto zaznaczyć, że najważniejsze w oczyszczaczach są filtry. To właśnie one odpowiadają za wyłapywanie tych najbardziej szkodliwych substancji. Oczywiście im bardziej zaawansowana filtracja, tym większy koszt oczyszczacza powietrza. Jakie filtry powinny znaleźć się w oczyszczaczu:

 • filtr HEPA – ten rodzaj filtra jest najważniejszy i może występować w kilku klasach: E10, E11, E12, E13 i H14. Wykonany jest ze szkła spiekanego, dzięki czemu jego pory nie są większe niż 0,3 µm. Taka budowa pozwala na zatrzymanie aż 99,97% najbardziej trujących zanieczyszczeń. 
 • filtr wstępny – jako jedna z pierwszych zapór, filtr wstępny zatrzymuje wszystkie większe zanieczyszczenia. 
 • filtr węglowy – szkodliwe składniki znajdujące się w powietrzu to również substancje lotne, na przykład wytwarzane przez urządzenia RTV. Filtr węglowy oczyszcza powietrze z formaldehydu, benzenu czy azotanów.  
 • nano katalizator – filtr katalityczny służy do usunięcia z powietrza kurzu, bakterii czy niektórych substancji chemicznych. 
 • światło UV – nowoczesne modele oczyszczaczy są również wyposażone w światło UV, które nie jest typowym filtrem, jednak również oczyszcza powietrze. W tym wypadku możemy mówić o usuwaniu różnego rodzaju wirusów i bakterii.
Jaki oczyszczacz powietrza - panel sterowania

Jaki oczyszczacz powietrza – dodatkowe funkcje

Choć filtry w oczyszczaczach są najważniejsze, urządzenia te dodatkowo mogą mieć wiele przydatnych funkcji. Dzięki temu stają się jeszcze bardziej użyteczne. Niezwykle ważna jest również specyfikacja, która decyduje o tym, czy oczyszczacz będzie wydajny. Wśród najczęściej wymienianych i najbardziej pożądanych cech znajdują się:

 • funkcja jonizacji – to jedna z najważniejszych funkcji dodatkowych, dzięki której w powietrzu pojawia się znacznie więcej jonów ujemnych obciążających między innymi kurz. Jonizacja powietrza sprawia, że powietrze staje się jeszcze czystsze i dodatkowo rześkie; 
 • wbudowany miernik jakości powietrza – to ważny czujnik, który umożliwia sprawdzenie tego, jaka jest obecnie jakość powietrza w pomieszczeniu i dobranie odpowiedniego trybu pracy;
 • wydajność i powierzchnia pracy – to dwie informacje pojawiające się w specyfikacji technicznej. Należy pamiętać o tym, że oczyszczacz kupuje się do pomieszczenia, a nie całego domu. Należy założyć, że przepływ na poziomie 170 m3/h zapewni oczyszczenie powierzchni do 30 m2;
 • poziom hałasu – ten czynnik jest istotny szczególnie dla osób, które posiadają małe dzieci lub które poszukują oczyszczacza do biura. Urządzenie nie powinno być głośniejsze niż 50 dB
 • wskaźnik zużycia filtrów – aby oczyszczacz powietrza spełniał swoje zadanie, filtry należy wymieniać regularnie. Wbudowany wskaźnik zawczasu informuje o zużyciu filtrów; 
 • łączenie z Wi-Fi – najnowszymi modelami oczyszczaczy powietrza można sterować z poziomu telefonu komórkowego, dzięki możliwości połączenia urządzenia z Wi-Fi;
 • blokada przed dziećmi – aby mieć pewność, że dziecko nie zmieni ustawień i nie zrobi sobie krzywdy, wystarczy skorzystać ze specjalnej blokady rodzicielskiej;  
 • wbudowany timer – ta funkcja pozwala na zaprogramowanie czasu pracy oczyszczacza, szczególnie jeśli musimy wyjść z domu. 
 • sterowanie pilotem – umożliwia zdalne zarządzanie wszystkimi dostępnymi trybami;
 • tryb automatyczny czy tryb uśpienia – wśród najczęściej stosowanych trybów znajduje się tryb automatyczny i tryb uśpienia, które pozwala na jeszcze łatwiejsze użytkowanie oczyszczacza. 
Czarno-różowy oczyszczacz powietrza Cronos

Zobacz także: Dom bez smogu? Sprawdź, jak można osiągnąć taki efekt!

Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika?

Alergia czy astma wiążą się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak poczucie duszności, katar, kaszel czy łzawienie oczu. Do tego dochodzi również przesuszenie śluzówki i częste problemy z górnymi drogami oddechowymi. Temat alergii jest szczególnie często poruszany pod koniec lata, kiedy pylą trawy, bylica czy cladosporium i oczywiście wiosną, kiedy pyli topola, jesion, dąb czy pokrzywa. Zmniejszyć dolegliwości związane z tymi schorzeniami może oczyszczacz powietrza, który znacznie poprawi jego jakość. Nie każde urządzenie nadaje się jednak dla alergika. Co musi posiadać taki oczyszczacz powietrza? Ranking najważniejszych cech przedstawiamy poniżej:

 1. Wielostopniowa filtracja z filtrem HEPA
 2. Opcja jonizacji powietrza
 3. Wbudowane światło UV
 4. Kontroler jakości powietrza

Te cechy urządzenia przyczynią się do znacznej poprawy jakości powietrza, a to przełoży się na zdecydowanie rzadsze pojawianie się nieprzyjemnych dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *