Jaki nawilżacz powietrza

Jaki nawilżacz powietrza sprawdzi się najlepiej? Poznaj wszystkie możliwości

Suche powietrze to wróg promiennego i młodego wyglądu. Jednak przede wszystkim jest to wróg zdrowia. Na szczęście można z nim walczyć na wiele sposobów. Jednym z nich są profesjonalne urządzenia. Jaki nawilżacz powietrza wybrać, aby już nigdy nie martwić się przesuszonym powietrzem? 

Nawilżacze powietrza to urządzenia, które na rynku można spotkać od wielu lat. Oczywiście w ostatnich czasach ich konstruktorzy zdecydowanie ulepszyli mechanizm, dzięki czemu mamy do wyboru nie tylko nawilżacz parowy, ale także ewaporacyjny czy nawilżacz ultradźwiękowy. Każdy z nich ma oczywiście swoje plusy i minusy, o których warto wiedzieć, zanim dokona się zakupu. Jaki nawilżacz powietrza dla dzieci będzie tym najlepszym? Jaki sprawdzi się w domu czy mieszkaniu, w którym na co dzień przebywają zwierzęta? Na jakie aspekty w specyfikacji należy zwrócić uwagę? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.  

Dlaczego nawilżone powietrze jest tak ważne?

Zanim przjedziemy do wymieniania najważniejszych cech dobrego nawilżacza powietrza i tego, jakie są jego rodzaje, warto wspomnieć o tym, dlaczego nawilżone powietrze jest tak ważne dla zdrowia. Oczywiście przekroczenie zalecanych norm w żadną stronę nie jest korzystne, jednak to właśnie suche powietrze sprawia, że zaczynają pojawiać się problemy z górnymi drogami oddechowymi. Piekące oczy i pękająca skóra to jedne z mniej uciążliwych dolegliwości. Organizm, który dostaje za mało wody, zaczyna pobierać ją ze skóry i błon śluzowych, co może ostatecznie prowadzić do cięższych schorzeń, na przykład infekcji o podłożu grzybiczym i bakteryjnym. Suche powietrze nie sprzyja również alergikom i astmatykom, nasilając objawy tych chorób. 

Jaki jest zatem optymalny poziom nawilżenia powietrza w pokoju, dzięki któremu łatwiej będzie zadbać o zdrowie? Jak zapewniają naukowcy, powinien on plasować się na poziomie od 40 do 60%. To właśnie wtedy organizm czuje się najlepiej, a zyskują na tym również sprzęty elektryczne i różne inne przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu.    

Jaki nawilżacz powietrza do biura?

Zobacz także: Dom bez smogu – wyzwanie dla oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza

Jaki nawilżacz powietrza wybrać do domu?

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Jaki nawilżacz powietrza sprawdzi się najlepiej? To właśnie te pytania jesienią i zimą pojawiają się najczęściej w głowach osób, które zdają sobie sprawę z tego, jak ważne dla zdrowia jest czyste i odpowiednio nawilżone powietrze. W przypadku nawilżaczy powietrza sprawa jest nieco trudniejsza, ponieważ można rozróżnić aż 3 rodzaje tego typu urządzenia. Nawilżacze ultradźwiękowe, ewaporacyjne i parowe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, choć parowe plusów posiadają najmniej, ponieważ są najstarszym modelem nawilżaczy. 

Nawilżacze powietrza ultradźwiękowe

Nawilżanie powietrza ultradźwiękami to dla wielu osób zagadka. Jak może do tego dochodzić? Nie jest to żadna skomplikowana technologia. Ultradźwięki rozbijają cząsteczki wody dzięki falom dźwiękowym przesyłanym przez wbudowany oscylator, tworząc z nich delikatną i chłodną mgiełkę, co jest pierwszym plusem tego urządzenia. Chłodna mgiełka nie podnosi temperatury powietrza, dzięki czemu w pomieszczeniu nie robi się duszno. Nawilżacze ultradźwiękowe są znacznie tańsze niż te ewaporacyjne. Dodatkowo jako zalety wymienia się również dużą energooszczędność, wydajność i wyjątkowo cichą pracę, co jest szczególnie ważne, jeśli w domu są małe dzieci lub nawilżacz ma stanąć w biurze. Dodatkowo nawilżacze ultradźwiękowe mają wiele dodatkowych funkcji, takich jak wbudowany higrometr czy możliwość wykorzystania funkcji aromaterapii.  

Niektórzy użytkownicy nawilżaczy powietrza ultradźwiękowych narzekają na pojawianie się białego pyłu powstającego z rozbitej cząsteczki wody. Aby temu zaradzić, wystarczy wlać do nawilżacza wodę destylowaną lub przefiltrowaną. Jeśli w domu na stałe przebywają zwierzęta, warto sprawdzić, czy ultradźwięki nie będą na nie niekorzystnie wpływać i na jakich częstotliwościach działa nawilżacz. Im mniej decybeli czy herców, tym lepiej dla czworonożnych przyjaciół i nie tylko.  

Nawilżacze powietrza ewaporacyjne

Zaraz obok nawilżaczy ultradźwiękowych, te ewaporacyjne są najpopularniejsze i najczęściej kupowane. Para wodna wytwarzana jest  w sposób najbardziej naturalny dzięki procesowi ewaporacji, który zaobserwować możemy również w przyrodzie. Mgiełka wydobywa się z nawilżacza dzięki wiatrakowi lub macie ewaporacyjnej i następnie jest absorbowana. Podobnie jak w nawilżaczach ultradźwiękowych mgiełka jest zimna, dzięki czemu nie powoduje wzrostu temperatury. Nawilżacze ewaporacyjne ceni się również za energooszczędność i cichość pracy. 

Wśród najczęściej wymienianych wad jest zdecydowanie cena, która jest najwyższa w stosunku do innych nawilżaczy. Dodatkowo znacznie częściej należy wymieniać filtr (co 2-3 miesiące), co jeszcze bardziej podnosi cenę. Nieodpowiednie traktowanie filtrów prowadzi do powstawania nieprzyjemnych zapachów. 

Nawilżacze powietrza parowe

Nawilżacz parowy to najstarszy model nawilżacza, który zdecydowanie stracił na popularności na korzyść nawilżaczy ultradźwiękowych i ewaporacyjnych. W tym wypadku istnieje wiele wad, które o tym zadecydowały. Jest to bowiem urządzenie, którego nie można nazwać energooszczędnym. Dodatkowo istnieje ryzyko poparzenia się parą wodną, a odgłos bulgotania przeszkadza w codziennych czynnościach. Podczas jego pracy następuje również znaczny wzrost temperatury powietrza. Wśród zalet znajdą się: niska cena i wysoka higiena. Podczas wrzenia wody, znikają z niej wszelkie zanieczyszczenia. 

Jaki nawilżacz powietrza do domu?

Zobacz także: Nawilżanie powietrza w domu – dlaczego jest tak ważne?

Jaki nawilżacz powietrza – dodatkowe funkcje

Nowoczesne nawilżacze powietrza wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji, które są bardzo przydatne. Na rynku można spotkać na przykład nawilżacz powietrza z jonizacją. Jaki nawilżacz powietrza powinien zwrócić naszą uwagę ze względu na funkcje dodatkowe? Oto te najciekawsze:

 • funkcja jonizacji uzupełniająca skład powietrza o jony ujemne, które korzystnie wpływają na zdrowie;
 • funkcja ozonowania pomagająca pozbyć się nie tylko z powietrza, ale także przedmiotów różnych wirusów i bakterii;
 • funkcja aromaterapii pozwalająca na wlanie do urządzenia olejków eterycznych, które mają potwierdzone działanie odprężające.

Do tego warto wspomnieć o takich usprawnieniach jak:

 • wbudowany timer;
 • wbudowany higrometr (mierzący poziom nawilżenia powietrza);
 • możliwość połączenia z Wi-Fi i telefonem komórkowym;
 • możliwość sterowania pilotem;
 • alarm informujący o pustym zbiorniku;
 • funkcja uśpienia urządzenia;
 • różne poziomy wyrzutu mgiełki;
 • funkcja lampki nocnej;
 • dotykowy wyświetlacz.

Kupując nawilżacz powietrza, należy również zwrócić uwagę na specyfikację. W zależności od potrzeb istotna jest pojemność zbiornika, wydajność mierzona w ml/h, pobór mocy czy głośność mierzona w decybelach. 

Kolorowy nawilżacz powietrza dla dziecka

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka i alergika?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak nawilżyć powietrze w pokoju dziecka lub alergika. Z pewnością warto wybrać te, w których pojawia się jonizacja powietrza. Jony ujemne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie, orzeźwiają powietrze, ale także działają kojąco, jeśli w pomieszczeniu jest dużo sprzętu RTV. Jeśli zatem w pokoju dziecka stoi często używany komputer, funkcja jonizacji będzie zdecydowanie przydatna. W wypadku najmłodszych warto również pomyśleć o designie nawilżacza. Na rynku spotkać można wiele kolorowych urządzeń i ciekawych kształtach idealnie nadających się na biurko, na przykład w postaci kredki lub takie, które posiadają rogi. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *