Mężczyzna sprawdza, jaki grill gazowy wybrać

Jaki grill gazowy wybrać? Opinie, podpowiedzi i najważniejsze funkcjonalności

Grillowanie to jedna z ulubionych rozrywek Polaków i Polek, którzy chętnie i często oddają się jej wiosną i latem. Jednak, żeby móc przyrządzić skwiercząca kiełbasę i pyszną kaszankę potrzebne jest odpowiednie urządzenie. Jaki grill gazowy wybrać? Co powinien posiadać?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, postawić na grill gazowy czy węglowy będzie lepszym wyborem. Dzisiaj jednak skupimy się na grillach gazowych, które w ostatnim czasie zyskują na popularności. Można przyrządzić na nich różne dania na grilla, nawet te, które muszą znajdować się w garnku. A to wszystko za sprawą dodatkowego, zewnętrznego palnika. Na rynku można spotkać wiele marek, które co roku wypuszczają nowe serie grilli i wciąż je ulepszają. Zanim jednak zapadnie ostateczna decyzja, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego urządzenia, aby później nie żałować swojego wyboru. Jakie udogodnienia powinien posiadać grill gazowy? Z czego musi być zrobiony, aby przetrwał lata i nie pojawiała się na nim rdza? Ostatecznie, jakie opinie o grillach gazowych mają osoby, które już są ich właścicielami? Oto kilka podpowiedzi. 

Jaki grill gazowy wybrać – podstawowe funkcjonalności

Grill gazowy daje wiele możliwości, których nie mają grille węglowe. Przede wszystkim pozwala na przyrządzenie potraw nie tylko na ruszcie, a także na zewnętrznym palniku. Postawić można na nim garnek z zupą, jeśli chcemy na grillu przygotować cały obiad. 

Co więcej, nie trzeba długo zastanawiać się nad tym, jak rozpalić grilla, ponieważ wystarczy odpowiednio podpiąć butlę i przekręcić pokrętło. Na co zatem przede wszystkim należy zwrócić uwagę? Warto zacząć od rusztu i palników. 

Ruszt w grillu gazowym

W grillu gazowym można postawić na dwa rodzaje rusztów: żeliwny i stalowy. Oba mają swoje zalety i oba są równie dobre. W przypadku doboru tego elementu ważne, aby zwrócić uwagę na jego masę. Im cięższy ruszt, tym lepiej, ponieważ dłużej utrzymuje więcej ciepła. W takim wypadku nie wystygnie podczas tego, kiedy pokrywa będzie otwarta i dobrze zareaguje, kiedy wyląduje na nim zimne mięso. Ruszt żeliwny daje większą moc, ruszt stalowy jest zdecydowanie trwalszy, a zatem będzie dłużej służył. Konserwowanie rusztu zaraz po grillowaniu jest niezwykle ważne w przypadku rusztów żeliwnych. Ruszty wykonane ze stali wybaczą znacznie więcej i lepiej zniosą zabrudzenia. Dobry ruszt powinien mieć niewielkie przerwy między żeberkami, aby jedzenie nie spadało na aromatyzery i palniki. Ważna jest również ilość poprzecznych połączeń. Im mniej, tym lepiej, ponieważ w ruszcie znajduje się wtedy mniej zakamarków, które trudno jest oczyścić. 

Jaki grill gazowy - palniki i aromatyzery

Zobacz także: Akcesoria do grilla marki Heckermann – najpotrzebniejsze sztućce przy grillowaniu!

Aromatyzery w grillu gazowym

Czym dokładnie są aromatyzery w grillu gazowym? To poniekąd źródło smaku, który później pobudza kubki smakowe. Aromatyzery znajdują się pod rusztem i są to najczęściej pofalowane blaszki, które powinny zajmować jak najwięcej powierzchni i jak najlepiej zakrywać palniki. Dzięki temu tłuszcze, które skapują z potraw, po odparowaniu nadają im specyficzny smak grilla. Jeśli aromatyzery są źle dopasowane, tłuszcz ląduje na dnie grilla i tym samym nie przekazuje swoich walorów smakowych grillowanym potrawom. Oczywiście aromatyzery służą również zabezpieczeniu palników przed wszystkimi substancjami, które mogłyby na nich wylądować. 

Palniki, pokrętła i zawory w grillu gazowym

Również te trzy elementy grilla gazowego są niezwykle ważne. Jaki grill gazowy powinien być pod tym kątem? Palniki również powinny być ciężkie i solidne. Najlepiej, aby nie znajdowały się blisko rusztu. Dzięki temu ciepło będzie się rozprowadzało równomiernie, a jedzenie nie będzie się przypalało. Tuba palnika powinna być stosunkowo gruba i posiadać otwory po obu stronach, aby zyskać więcej źródeł ciepła i móc ugrillować perfekcyjnego steka.  Pokrętła w grillu gazowym powinny precyzyjnie kontrolować wielkość płomienia. Regulator warto, aby był dostosowany do ciśnienia gazu wykorzystywanego w Polsce.  

Grill gazowy z timerem Heckermann

Zobacz także: Najlepszy sposób na komary – spraw, aby nie przeszkadzały podczas rodzinnego grillowania

Jaki grill gazowy wybrać – przydatne gadżety

Choć ruszt, palniki czy aromatyzery są najważniejsze, ekskluzywny grill powinien posiadać również inne udogodnienia i przydatne gadżety. Dobrze, jeśli w zestawie znajdują się akcesoria do grilla i pokrowiec, dzięki któremu będzie można poprawnie przechowywać grilla. A co z samym wyglądem i materiałami wykorzystanymi do budowy? Najlepiej, aby grill wykonany został ze stali nierdzewnej. Dzięki temu nawet złe warunki atmosferyczne nie będą mu straszne. Dodatkowo najnowszy model grilla gazowego powinien posiadać:

  • kółka ułatwiające transport;
  • blat roboczy;
  • dodatkowy zewnętrzny palnik;
  • wbudowany termometr;
  • haczyki do zawieszenia akcesoriów;
  • szafkę, w której można przechować różne przydatne przedmioty do grillowania;
  • timer, dzięki któremu żadna potrawa się nie przypali. 
Jaki grill gazowy srebrny Heckermann

Jaki grill gazowy wybrać – opinie

Co o grillach gazowych sądzą osoby, które już je posiadają? Pytanie, jaki grill gazowy wybrać, często pojawia się na różnych forach, gdzie można znaleźć wiele opinii na ten temat. Oto kilka, które dla was wybraliśmy:

Potrawy z grilla gazowego są smaczniejsze i zdrowsze niż z węglowego!

Po pierwsze, przyrządzanie potraw na grillu gazowym jest szybsze i łatwiejsze. Po drugie, są smaczniejsze, zdrowsze. Kolejne plusy to łatwe czyszczenie. Co do ceny to radze ci kupić jakiś ok. 2 tys. Ja sam zakupiłem kilka lat temu i nadal świetnie mi służy.

Zdecydowanie gazowy! Mam od ponad dwóch sezonów grilla, kupiłem go na promocji i sprawdza się świetnie, a potrawy naprawdę smakują lepiej niż ze zwykłego grilla.

Już w zeszłym roku kupiliśmy taki grill i powiem, że jestem pozytywnie zaskoczony. Bardzo przyjemnie się go użytkuje, a jeśli chodzi o smak potraw, to absolutnie nie czuć żadnego gazu. Kiełbasa smakuje jak kiełbasa, a karczek jak karczek.

Osobiście nie uważam, żeby mięso czuć było gazem, mimo iż posiadam już jakiś czas grilla gazowego i jestem z niego bardzo zadowolony. Właśnie powoli przymierzamy się do jego wyciągnięcia. Także lada moment znów będziemy smażyć kiełbaski. Warto zauważyć, że są one zdrowsze dla nas niż te węglowe i dużo szybciej się nagrzewają, ale każdy ma swoje zdanie i wybierze, co woli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *