Rośliny oczyszczające powietrze - bluszcz pospolity w drewnianej donicy

Jak zadbać o jakość powietrza w domu? Wypróbuj rośliny oczyszczające powietrze

Bez powietrza nie da się żyć. Oczywiście nie jest to żadna prawda objawiona, jednak wielu osobom wciąż wydaje się, że jego jakość nie ma wielkiego znaczenia dla zdrowia. A to nie jest prawda. Jak zatem poprawić tę jakość? Na początku warto sięgnąć po naturalne sposoby, na przykład rośliny oczyszczające powietrze.

Wiele osób powtarza, że otwieranie okien nie ma sensu, skoro na ulicach króluje smog. Oczywiście, gdy normy smogowe są przekroczone kilkukrotnie, może być to obawa uzasadniona. Naukowcy coraz częściej powtarzają jednak, że zawilgocone i źle przewietrzone mieszkanie potrafi być zdecydowanie bardziej niebezpieczne dla zdrowia. Suche powietrze w mieszkaniu również szkodzi. Dlatego, aby nie bać się otwarcia okna, wystarczy zainwestować w oczyszczacz powietrza i rośliny oczyszczające powietrze.

Częste odkurzanie także może pomóc

Odkurzanie zwykle nie należy do tych obowiązków domowych, za którymi przepadamy. Nie oznacza to jednak, że czasem nie warto się do niego przymusić. Pozbędziemy się w ten sposób nie tylko kurzu, ale również szkodliwych substancji, które zdążyły już na nim osiąść. Oczywiście, czynność ta będzie znacznie bardziej efektywna, jeśli zainwestujemy w solidne urządzenie wyposażone w wysokiej jakości filtr. Na szczęście, dziś nawet bardzo dobre odkurzacze nie należą do rozwiązań drogich.

Rośliny oczyszczające powietrze - skrzydłokwiat
Freepik

Rośliny oczyszczające powietrze w domu i mieszkaniu

Oczyszczanie powietrza może odbywać się na wiele sposobów. Niektóre okazują się przy tym nad wyraz przyjemne. Tak jest między innymi wówczas, gdy decydujemy się na skorzystanie z pomocy, jaką oferują nam rośliny oczyszczające powietrze. Ich obecność w mieszkaniu upiększa pomieszczenie i sprawia, że stają się ono bardziej przytulne. Jednocześnie zieleń w mieszkaniu prowadzi do tego, że jesteśmy spokojniejsi i bardziej zrelaksowani. Mogą to być rośliny zielone, jednak istnieją również kwiaty oczyszczające powietrze, które wprowadzą do domu odrobinę kolorów.

Warto jednak wiedzieć o tym, że rośliny oczyszczające powietrze głównie pochłaniają zanieczyszczenia gazowe, dlatego aby wspomóc ich działanie, warto zakupić do domu również oczyszczacz powietrza z nawilżaczem.

Oto lista roślin oczyszczających powietrze, które są nie tylko ładne, ale także znakomicie spełniają swoją funkcję:

Skrzydłokwiat

Ta roślina znakomicie usuwa z powietrza związki organiczne między innymi benzenu i acetonu, które wytwarzają się po użyciu różnego rodzaju środków czystości. Aceton może być emitowany również przez sprzęt elektroniczny

Paprotka

Paprotka inaczej nazywana jest nefrolepisem wyniosłym i jest to roślina niezwykle często spotykana w różnych domach. Jej główną właściwością jest pochłanianie szkodliwego dla zdrowia formaldehydu.

Dracena obrzeżona

Dracena to niemalże drzewko, które ma długie i dość smukłe liście. Może osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Roślina ta przydaje się, aby z powietrza zniknęły gazy uwalniane przez ksylen, trójchloroetylen i formaldehyd.

Empipremnum złociste

To roślina pnąca się, którą można wykorzystać do stworzenia pięknych aranżacji. Nie jest wymagająca w utrzymaniu i skutecznie zwalcza formaldehyd, benzen i tlenek węgla, które skutecznie psują jakość powietrza.

Sansewieria

Długie, dwukolorowe liście prezentują się ciekawie w każdym wnętrzu. Co więcej, sansewiera nie potrzebuje dużo zainteresowania, a i tak pięknie rośnie. Powietrze oczyści z benzenu i formaldehydu.

Rośliny oczyszczające powietrze - begonie
Freepik

Begonia

To roślina, którą często można spotkać na balkonach, ponieważ charakteryzuje się pięknymi, kolorowymi kwiatami. Oczywiście można postawić ją również w domu. Begonia skutecznie zwalcza benzen i toluen, który w powietrzu pojawia się za sprawą farb czy rozpuszczalników.

Chryzantema

To prawdziwy pogromca trujących związków, które znajdują się w powietrzu. Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce powinny sięgnąć właśnie po nią. Z powietrza usuwa trichloroetylen, ksyleny, toluen, formaldehyd, benzen i amoniak

Filodendron czerwieniejący

To nieco bardziej wymagająca roślina, która głównie pochłania z powietrza związki formaldehydu. Filodendron lubi półcień i uśrednione temperatur od 18 do 24 stopni Celsjusza. Roślinę tą należy trzymać z dala od małych dzieci i zwierząt, dla których może być trująca.

Fikus benjamina

Fikus jest niezwykle efektowną rośliną, z pięknymi, grubymi i zielonymi liśćmi. Co więcej, skutecznie walczy z wieloma zanieczyszczeniami powietrza, które znajdują się również w smogu, między innymi: ksylenami, formaldehydem, benzenem, amoniakiem czy oktanami. Jest to roślina, która ma jeden minus – może być silnie trująca, dlatego lepiej trzymać ją z daleka od małych dzieci i zwierząt.

Hoja różowa

Ta roślina tropikalna ma piękne, małe i różowe kwiatki. W odpowiednich warunkach kwitnie długo i bardzo obficie. Z powietrza skutecznie usuwa formaldehyd, benzen i toluen.

Rośliny oczyszczające powietrze - fikus
Freepik

Rośliny oczyszczające powietrze ze smogu

Choć wyżej wymienione rośliny również oczyszczają powietrze, to niektóre z nich słabiej działają na związki zawarte w smogu, czyli: tlenki siarki, tlenki węgla, tlenki azotu, kadm czy benzen. Jakie zatem rośliny najlepiej radzą sobie właśnie z tego rodzaju zanieczyszczeniami? Oto lista najpopularniejszych:

 • gerbera Jamesona,
 • chamedora wytworna,
 • daktylowiec niski,
 • dracena (w tym: wonna, deremeńska i obrzeżona),
 • fikus (głównie fikus Beniamina),
 • sansewieria Laurentii,
 • zielistka,
 • skrzydłokwiat,
 • anturium
 • bluszcz pospolity.
Rośliny oczyszczające powietrze - bluszcz
Unsplash

Rośliny oczyszczające powietrze wg NASA

Nie wierzycie w działanie roślin oczyszczających powietrze i wciąż zastanawiacie się, jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Oczywiście inwestycja w oczyszczacz to zawsze dobry pomysł, jednak nie warto zupełnie odrzucać domowych pomysłów na poprawę jakości powietrza. Aby przekonać ludzi do działania roślin, swoje badania przeprowadzili naukowcy z NASA, którzy określili, które z nich najlepiej działają. Listę roślin doniczkowych specjaliści z agencji opublikowali w raporcie „Interior Landscape Plants for Indoor Air Pollution Abatement”. Większość w nich doskonale znasz:

 • Zielistka Sternberga
 • Bluszcz pospolity
 • Epipremnum złociste
 • Palmy
 • Sansewieria (wężownica)
 • Skrzydłokwiat
 • Anturium
 • Chryzantemy wielkokwiatowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *