Mężczyzna sprawdza, jak wzmocnić zasięg GSM w telefonie

Jak wzmocnić sygnał GSM domowymi sposobami? Sprawdź, jak rozwiązać ten problem!

Rosnące zapotrzebowanie na szybką transmisję danych sprawia, że wciąż poszukujemy sposobów na wzmocnienie sygnału GSM. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy zasięg GSM w domu pozostawia wiele do życzenia. Jak zatem wzmocnić sygnał GSM w telefonie?  

Potrzeba stałego i stabilnego połączenia z siecią czy Internetem to obecnie konieczność, kiedy tak wiele aspektów życia codziennego przeniosło się do niewidzialnego świata przenikających się sygnałów. W końcu w każdej chwili musi istnieć możliwość wykonania połączenia czy wysłania wiadomości SMS. Co jeśli jednak sygnał GSM jest słaby lub wręcz zanika? Wiele osób boryka się z tym problemem szczególnie w domu. Jak wzmocnić sygnał GSM, aby nie martwić się tym, że nie odbierzemy od kogoś ważnego połączenia lub nie będziemy mogli go wykonać. Na początek warto zrozumieć, dlaczego problem się pojawił. Czy rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z wybranym operatorem, czy może jednak w domu przyda się wzmacniacz sygnału GSM

Dlaczego sygnał GSM jest słaby? 

Spacer po domu w poszukiwaniu zasięgu, aby móc spokojnie przeprowadzić rozmowę, zdecydowanie nie wpływa korzystnie na nasze nerwy. Dlaczego sygnał GSM bardzo często jest niezwykle słaby lub zupełnie zanika? Wbrew pozorom na mapie zasięgu w Polsce istnieje jeszcze wiele białych plam, czyli miejsc, do których sygnał od żadnego operatora nie dochodzi w wystarczającym natężeniu. Aby sprawdzić, jak to wygląda w waszym przypadku i czy pierwszych kroków nie skierować właśnie do operatora, warto skorzystać z aplikacji takiej jak OpenSignal. Pozwala ona sprawdzić siłę sygnału, a także odległość od najbliższej stacji bazowej. Dane, które są w niej zawarte, pomagają również wybrać operatora oferującego w tym rejonie najmocniejsze połączenie. 

Białe plamy to jednak niejedyni sprawcy słabego zasięgu. Co jeszcze ma wpływ na rozchodzenie się fal i może je blokować? Oto najczęstsze przyczyny słabego zasięgu:

  • miejsce zamieszkania – na obszarach górskich często dochodzi do zakłóceń sygnału GSM, który może zanikać. Podobnie dzieje się w wysokich wieżowcach, na terenach otoczonych lasem czy nizinach. 
  • konstrukcja budynku – wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że za gubienie łączności może odpowiadać konstrukcja budynku, w której znajdują się elementy blokujące sygnał, na przykład grube stropy, elementy metalowe i szklane, zbiorniki wodne. Przyczynić się może do tego również izolacja budynku. 
  • inne urządzenia elektryczne – jeśli w domu znajduje się wiele urządzeń elektrycznych wydobywające się z nich fale mogą osłabiać jakość sygnału GSM. 
  • zbyt duże zużycie danych – jeden dom to zazwyczaj kilka nowoczesnych telefonów. Bardzo często operatorzy nie są w stanie monitorować szybkiego przyrostu nowych użytkowników, co skutkuje przeciążeniem sieci na danym terenie. 
  • niekorzystne warunki atmosferyczne – to problem zazwyczaj przejściowy, jednak silny wiatr, burze czy ulewne deszcze bardzo często blokują swobodny przepływ sygnału GSM. 
Maszty odpowiadające za zasięg GSM
Unsplash

Zobacz także: Zasięg LTE w Polsce – jak go zwiększyć?

Jak wzmocnić sygnał GSM domowym sposobem? 

Istnieje kilka sposobów na to, jak wzmocnić sygnał GSM domowym sposobem, jednak warto pamiętać o tym, że nie zawsze są one w stanie zadziałać. Dobrym pomysłem jest jednak zacząć o tych kilku prostych kroków:

  • tryb pracy z sieciami komórkowymi – sprawdź, jaki tryb pracy z sieciami komórkowymi jest tym domyślnym w twoim smartphonie i zmień go na 2G. Wybranie tej opcji może wzmocnić łączność i zapewnić stabilność, jednak jednocześnie wpłynie niekorzystnie na szybkość transferu danych, co przełoży się na chwilowy brak internetu. Aby ponownie móc korzystać z sieci internetowej, należy ponownie wybrać tryb LTE. 
  • ręczne wybieranie operatora – telefon zazwyczaj korzysta z nadajnika sieci macierzystej, czyli operatora, z którym mamy podpisaną umowę. Czasem jednak istnieje możliwość wybrania innego operatora, a co za tym idzie, innego nadajnika. 
  • zastąpienie sieci GSM – nowoczesne rozwiązanie nazywane Wi-Fi Calling cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wystarczy pobrać na telefon aplikację, która pozwoli na wysyłanie wiadomości tekstowych i wykonywanie połączeń telefonicznych dzięki zasięgowi Wi-Fi. Koszt połączenia czy SMS-a nie zmienia się w przypadku korzystania z Wi-Fi Calling. 
Telefon z zasięgiem GSM
Unsplash

Zobacz także: Promieniowanie podczerwone – czym jest i do czego może służyć?

Jak wzmocnić sygnał GSM w domu przy użyciu wzmacniacz? 

Istnieje jeszcze jedna możliwość, dzięki której sygnał GSM będzie znacznie mocniejszy i stabilny. Wzmocnienie sygnału GSM dzięki wzmacniaczowi to rozwiązanie długotrwałe i najskuteczniejsze. Wystarczy dobrać repeater odpowiedni do swoich potrzeb i zamontować niezbędne anteny. Jak wyszukać wzmacniacz sygnału GSM, który sprawdzi się w domu czy na działce? Przede wszystkim należy odpowiedzieć na dwa pytania. Jak duży teren ma być pokryty sygnałem i jak silny jest sygnał poza domem. To pozwoli konsultantowi pomóc w doborze nie tylko odpowiednio silnego wzmacniacza, ale także anten, które po zamontowaniu należy skierować w stronę stacji bazowej. Jak działa wzmacniacz sygnału GSM? Urządzenie to odbiera fale przesyłane przez stację bazową, a następnie wzmacnia je i przesyła dalej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *