Rozpalanie grilla węglowego

Jak rozpalić grilla szybko i skutecznie? Spraw, aby rozpalanie grilla było przyjemnością!

Pierwsze ciepłe dni sprawiają, że ludzie z przyjemnością wychodzą na dwór, aby zaczerpnąć świeżego powietrza i móc cieszyć się ciepłem. Oczywiście wiosna i lato to idealny czas na zrobienia imprezy w rodzinnym gronie lub w towarzystwie przyjaciół. Jak rozpalić grilla szybko i skutecznie podczas takiej posiadówki? 

Upieczenie smakowitego steka i kiełbasek, odrobina grillowanych warzyw i obiad gotowy. Właśnie tak wygląda popołudnie w wielu polskich domach, w których grillowanie to prawdziwa tradycja. Przygotowywanie kolejnych ciekawych potraw, profesjonalne akcesoria i oczywiście duży grill gazowy lub węglowy. Z takim zaopatrzeniem można rozpoczynać biesiadowanie. Aby było ono bezproblemowe, warto jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie, jak rozpalić grilla, żeby czas oczekiwania na gotowe dania nie był zbyt długi. Instrukcje rozpalania grilla zależne są od tego, czy akurat w zanadrzu mamy rozpałkę lub brykiet. Nie bez znaczenia pozostaje również to, jaki rodzaj grilla posiadamy.

Jak rozpalić grilla bez rozpałki i z podpałką?

Rozpocznijmy od grilla węglowego, którego rozpalenie potrafi sprawić trudności nawet doświadczonym kucharzom. Przede wszystkim należy się zabezpieczyć i przygotować przedmioty, bez których może się nie udać. Do rozpalenia grilla węglowego potrzebny jest brykiet lub węgiel drzewny. Można również spróbować rozpalić grilla drewnem, jednak w tym przypadku należy pamiętać o tym, aby nie brać gałązek z drzew iglastych, ponieważ skapująca z nich żywica podczas podgrzewania może wytwarzać różne substancje trujące, które osiadają na jedzeniu. 

Przed przystąpieniem do dzieła warto zdecydować, co chcemy wykorzystać do grillowania: 

 • węgiel drzewny – spala się szybciej, jednak szybciej można grillować. Odpowiednia temperatura żaru pojawia się po około 15 minutach;
 • brykiet – spala się wolniej, potrzeba około 45 minut, aby osiągnąć odpowiednią temperaturę;
 • drewno – najlepiej wykorzystać suche drewno z drzew owocowych. 
Jak rozpalić grill - ruszt i płomienie.
Unsplash

Zobacz także: Jak ochłodzić pokój latem? Domowe sposoby na zimno podczas upałów

Odpowiedź na pytanie, jak rozpalić grilla, gdy posiada się wszystkie niezbędne pomoce, jest prosta. Wystarczy przejść kilka kroków, a potem cieszyć się pysznym jedzeniem. Oto, co należy zrobić:

 1. Ustaw grilla na prostym podłożu w miejscu osłoniętym przed wiatrem. Postaraj się również, aby unoszący się dym nie leciał na innych uczestników grillowania, choć może okazać się, że jest to dobry sposób na komary.  
 2. Z brykietu lub węgla drzewnego ułóż pod rusztem stożek. W środek włóż podpałkę i pamiętaj o tym, że musi się do niej dostać trochę tlenu.
 3. Podpal ułożony stożek i niczym nie zakrywaj grilla. Węgiel powinien się przepalić i pokryć popiołem z zewnątrz, natomiast w środku powinien się żarzyć.  
 4. Do tak rozpalonego grilla dodaj kilka kolejnych sztuk węgla i poczekaj, aż również się przepali. Nie zasyp żaru zbyt dużą ilością brykietu, aby nie zgasł.
 5. Jeśli utworzony stożek nie rozpadł się samoistnie, rozgarnij go tak, aby dno grilla równomiernie było pokryte żarzącym się węglem. 

W przypadku braku profesjonalnej podpałki można skorzystać z naturalnych rozpałek, na przykład kory drzewa, suchej trawy, sznurka konopnego czy materiałów opatrunkowych (waty, chusteczek). Proces rozpalania wygląda wtedy dokładnie tak samo jak w przypadku posiadania gotowej rozpałki.  

Jak rozpalić grill gazowy - mężczyzna grilluje.
Unsplash

Jak rozpalić grilla gazowego?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy kupić grill gazowy, czy węglowy. Sprawdzanie wszystkich zalet i wad tych urządzeń może trwać miesiące. Prawda jest jednak taka, że jaki grill gazowy się nie wybierze, ma on jedną zasadniczą przewagę nad grillem węglowym. Pytanie, jak rozpalić grilla w zasadzie nie jest w tym przypadku potrzebne. W grillu gazowym wystarczy podpiąć butlę z gazem i przekręcić pokrętło dokładnie tak, jak w domowych kuchenek gazowych. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na to, aby instalacja była szczelna i gaz nie uciekał bokiem. Takie niedopatrzenie mogłoby doprowadzić do wypadku, którego skutki z pewnością odcisnęłyby piętno na zdrowiu osób przebywających w pobliżu grilla. 

Rozpalanie grilla jednorazowego.
Unsplash

Zobacz także: Skuteczny sposób na muchy w domu i ogrodzie – jak sobie z nimi poradzić?

Jak rozpalić grilla jednorazowego?

W przypadku grilla jednorazowego sprawa zazwyczaj jest bardzo prosta. Sam proces rozpalania wygląda dokładnie tak, jak został opisany w pierwszym punkcie. Grill jednorazowy zazwyczaj wyposażony jest we wszystkie niezbędne elementy i składa się z:

 • aluminiowej wytłoczki wypełnionej węglem;
 • rusztu z metalowej siatki;
 • podstawki z drutu. 

Do zestawu najczęściej dołączona jest również rozpałka w postaci kartki nasączonej łatwopalnym płynem.  

Rozpalanie grilla – przydatne akcesoria

Czy jakieś dodatkowe akcesoria mogą wspomóc proces rozpalania grilla? Zdecydowanie tak! Pod ręką warto mieć szczypce, którymi łatwiej będzie rozgarnąć żar. Te wykonane ze stali nierdzewnej sprawdzą się najlepiej. Podobną funkcję spełnia również przesuwak, jeśli nie chcemy brudzić szczypiec, którymi później dotykamy jedzenia. Podczas rozpalania grilla przydać się może również pompka, której podmuch wzmoże żar. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *