Wzrost roślin posadzonych w ziemi

Jak przyspieszyć wzrost roślin? Poznaj wszystkie sposoby, które ci w tym pomogą!

Czy istnieje możliwość, aby przyspieszyć wzrost roślin czy to ozdobnych, czy roślin, na których rosną różne warzywa, na przykład pomidory? Jak to zrobić, aby nie zachwiać naturalnej równowagi i przy okazji żyć w zgodzie z ekologią?

Takie pytania z pewnością zadaje sobie wiele osób, które dbają o swój przydomowy ogródek lub lubią, kiedy w ich domach w donicach pojawiają się piękne, egzotyczne i obficie kwitnące kwiaty. Uprawa roślin w domu w ostatnim czasie jest coraz popularniejsza, szczególnie jeśli zależy nam na jedzeniu warzyw, które nie są regularnie spryskiwane i tym samym zamiast korzystnie wpływać na zdrowie, jedynie je niszczą. Niestety nie zawsze warunki są sprzyjające. Czasem czynniki takie jak nieodpowiedni klimat, brak słońca, szkodniki roślin doniczkowych czy brak optymalnej wilgotności powodują, że niektóre rośliny nie mogą rozwinąć się tak, jak powinny, a plony są zdecydowanie niezadowalające. Wzrost roślin można jednak nieco modulować. Wystarczy wiedzieć, jak to zrobić!

Wzrost roślin i trochę teorii

Na początku warto zastanowić się, czym dokładnie jest w tym przypadku pojęcie wzrostu. Po pierwsze, jest to regularne powiększanie się i rozrastanie ciała rośliny, jednak dotyczy ono jedynie konkretnych jej części. To właśnie w nich następuje podział komórek i zwiększenie ich objętości, które trwa przez całe życie rośliny, jest to zatem wzrost nieograniczony. Taki proces dotyczy łodygi i korzeni. Kwiaty, pąki czy liście zazwyczaj osiągają swój określony rozmiar i przestają się powiększać. Wzrost rośliny następuje wtedy, kiedy intensywność procesu fotosyntezy jest większa niż intensywność oddychania. Podczas fotosyntezy chlorofil wykorzystuje energię słoneczną do przetwarzania dwutlenku węgla w węglowodany. Następnie organizm spala substancje odżywcze i dzięki temu się rozwija.  

Wzrost pomidora
Unsplash

Co wpływa na wzrost roślin?

Krótka teoria na temat wzrostu roślin już za nami. Tak naprawdę na ich powiększanie się ma wpływ wiele czynników, o których należy pamiętać. To właśnie zapewnienie ich optymalnych wartości sprawi, że proces fotosyntezy będzie przebiegał poprawnie. Są to: 

  • nawodnienie – woda to jeden z najważniejszych składników, który roślina pobiera, aby mogła przeżyć. To właśnie przez korzenie dostają się do niej różne składniki odżywcze. W zależności od hodowanego gatunku należy dobrze poznać zapotrzebowanie na nawodnienie, aby zachować odpowiednie pH i nie przesuszyć bądź nie przelać rośliny;
  • odżywianie – w przypadku wielu roślin można sięgnąć po nawozy, również te naturalne, dzięki którym roślina będzie jeszcze lepiej odżywiona. Warto jednak pamiętać, że odżywki wpływają na wzrost w około 6 procentach, nie należy zatem z nimi przesadzać;
  • światło – dzięki odpowiedniemu naświetleniu może dojść do procesu fotosyntezy, podczas którego spalane są cukry. Brak światła hamuje rozrost korzeni, dlatego w ciemnych mieszkaniach przydatna może okazać się żarówka do roślin
  • tlen i CO2 – te dwa składniki są potrzebne do rozwoju i wzrostu. W przypadku tlenu pobierany jest on między innymi z gleby, dlatego właśnie nie należy jej przelewać, aby nie doszło do zgnilizny korzeni. COw dużych ilościach znajduje się w atmosferze.  
  • temperatura – w zależności od rodzaju uprawianej rośliny należy zadbać o odpowiednią wysokość temperatury powietrza. Niektóre gatunki lubią bardzo gorący klimat i suchy, inne będą potrzebowały półcienia i chłodu. Warto pamiętać o tym, że zbyt wysoka temperatura może zahamować proces fotosyntezy, a zbyt niska spowalnia wzrost i owocowanie. 
  • wilgotność powietrza – optymalna wilgotność powietrza w domu również przyczynia się do wzrostu roślin. Zbyt duża uniemożliwia odparowywanie wody i zmniejsza tym samym pobieranie składników odżywczych przez korzenie, zbyt mała prowadzi do utraty chlorofilu.   

Zobacz także: Jak pozbyć się z domu muszek owocówek? Poznaj sprawdzone sposoby!

Jak przyspieszyć wzrost roślin odpowiednim oświetleniem?

Choć nie na wszystkie czynniki mamy zawsze wpływ, z pewnością można popracować nad odpowiednim oświetleniem, które jest szczególnie ważne, jeśli chce się hodować różnego rodzaju owoce, warzywa czy rośliny tropikalne. Specjalna lampa do roślin z odpowiednią żarówką będzie wspomagała wzrost, choć doświetlanie roślin również należy przeprowadzić z głową, aby ich nie spalić. Żarówka oprócz wbudowanych diod białych, czerwonych i niebieskich wysyła fale, które wspierają różne procesy:

  • fala 315-400 nm – światło UV nie tylko pomaga wzrastać roślinie, ale także skutecznie niweluje insekty mogące jej szkodzić;
  • fala 400-520 nm – światło niebieskie skutecznie pomaga przy procesie fotosyntezy, chlorofil i karotenoidy pochłaniają go jeszcze więcej; 
  • fala 610-720 nm – światło czerwone stymuluje wzrost i również pomaga w przeprowadzeniu procesu fotosyntezy;
  • fala 720-1000 nm – podczerwień wpływa na nasiona i większe kwitnienie roślin.

Marzeniem każdego hodowcy roślin jest ich odpowiedni wzrost, dlatego warto sięgnąć po te sposoby, dzięki którym w naturalny sposób popchniemy ich rozwój do przodu.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *