Jak pozbyć się kurzu z domu sporzątając

Jak pozbyć się kurzu z domu i na dłużej zachować czystość? Sprawdź, co może pomóc!

Jak pozbyć się kurzu z domu czy mieszkania? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób starających się zachować porządek. Co zatem można zrobić, aby zniwelować ilość pojawiającego się pyłu?

Nieustanne przecieranie mebli, blatów, przedmiotów stojących na półkach, stolików i parapetów ma służyć jednemu. Chcemy usunąć kurz, który nie tylko nie wygląda estetycznie, ale także nie wpływa dobrze na zdrowie. Niestety pył zbierający się na różnego rodzaju powierzchniach najczęściej powraca jak bumerang i to już po kilku dniach. Jak pozbyć się kurzu z domu na dłużej? Czy istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym nie będzie trzeba tak często sprzątać. Z pewnością jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest oczyszczacz powietrza, który pomaga zniwelować ilość pojawiających się paprochów. Na kurz w domu może również pomóc porządkowanie w odpowiednim systemie czy wietrzenie pomieszczeń. Domowym sposobom, a także tym bardziej zaawansowanym, przyjrzymy się bliżej w dalszej części artykułu. 

Jak pozbyć się kurzu – poznaj przeciwnika

Czym tak właściwie jest kurz i dlaczego tak bardzo chcemy się go pozbyć? Z pewnością wiele razy zastanawialiście się nad tym, co tak naprawdę pokrywa sprzęty i meble w waszym domu, i skąd się to bierze. Jak to możliwe, że już godzinę po odkurzaniu na podłodze znowu widać nieestetyczne drobinki. Kurz to tak naprawdę mieszanka niewielkich cząsteczek, których wymiary nie przekraczają 100 mikrometrów. W jego skład wchodzą zarówno organiczne, jak i nieorganiczne odpady, między innymi są to:

  • złuszczony naskórek;
  • mikroorganizmy żywiące się włosami i sierścią;
  • żywe roztocza i wyprodukowane przez nie odchody;
  • włosy;
  • martwe owady i ich jaja/odchody;
  • grzyby, pleśnie i ich zarodniki;
  • pyłki roślin;
  • ziarna piasku,
  • zanieczyszczenia przyniesione z dworu;
  • bakterie, jak np.: Bacillus,  Staphyloccus czy Micrococcus itd.

Jak pozbyć się kurzu z domu, na który składa się tak wiele cząsteczek? Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można zminimalizować problem.  

Odkurzacz jako odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się kurzu
Pexels

Zobacz także: Ogrzewanie ścienne – czy warto w nie inwestować? Plusy i minusy rozwiązania

Jak pozbyć się kurzu z domu – 9 sprawdzonych sposobów

Skutki zanieczyszczeń powietrza dla człowieka są w ostatnim czasie szeroko komentowane. Jednym z takich zanieczyszczeń są również roztocza i różnego rodzaju pyły zbierające się w domu. Każdy chciałby poznać jeden, skuteczny sposób na kurz. Z pewnością pomóc może regularne sprzątanie. Ale co zrobić w tak zwanym międzyczasie? Niestety nie ma pewnej recepty na zbierające się na powierzchniach zanieczyszczenia, która zadziałałaby u każdego. Warto jednak zapoznać się z najczęściej stosowanymi rozwiązaniami.

Wietrzenie pomieszczeń 

Jak pozbyć się kurzu z domu? Na początku warto zacząć od podstaw, czyli regularnego wietrzenia pomieszczeń. Wymiana powietrza na świeże spowolni namnażanie się roztoczy, a zimą zapobiegnie rozwojowi drobnoustrojów. Dodatkowo pozwoli na zachowanie odpowiedniej, czyli niezbyt wysokiej (19-21°C), temperatury w pomieszczeniach. 

Sprzątanie w dobrym kierunku

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na kurz jest oczywiście regularne sprzątanie. Warto jednak wiedzieć o tym, że jego kierunek ma olbrzymie znaczenie. Wycieranie każdej powierzchni powinno rozpoczynać się od tych położonych najwyżej, aby znajdujący się na nich kurz mógł opaść niżej i zostać posprzątany w kolejnym kroku. Warto również pamiętać o miejscach, które często są pomijane, na przykład kaloryferach, żyrandolach, ramkach, drzwiach i kratkach wentylacyjnych. 

Dokładne odkurzanie

W pozbyciu się kurzu może również pomóc dobrej jakości odkurzacz, który zbierze z podłogi lub mebli nie tylko większe cząsteczki, ale także wciągnie pyłki o niewielkiej średnicy. Odkurzaczem warto również odświeżyć kanapy czy materace w łóżkach. 

Szczelne okna i drzwi

Najwięcej zanieczyszczeń dostaje się do domów i mieszkań przez nieszczelne okna i drzwi. Drobinki o małej średnicy potrzebują naprawdę niewiele, aby przeniknąć do wnętrza pomieszczenia. Tak właśnie jesienią i zimą do domów trafia smog i bardzo niebezpieczny dla zdrowia pył PM 2.5. 

Oczyszczacz powietrza pozbywa się kurzu z domu
Cronos

Zobacz także: Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy – co warto o nim wiedzieć?

Skuteczny oczyszczacz powietrza

W zachowaniu porządku w domu może pomóc nam dobrej jakości sprzęt. Jaki oczyszczacz powietrza wybrać i na co zwrócić uwagę? Kupując tego typu akcesoria, należy przede wszystkim sprawdzić filtry, których zadaniem jest wyłapywanie najmniejszych cząsteczek unoszących się w powietrzu. W urządzeniu powinien znaleźć się między innymi filtr HEPA, a także filtr wstępny. Oczyszczacz powietrza z kurzu może pomóc zniwelować jego ilość również na różnych powierzchniach, na przykład szafkach czy podłodze. 

Wentylacja i przepływ powietrza

Jednym z większych siedlisk kurzu w domu czy mieszkaniu są kratki wentylacyjne. Ich regularne czyszczenie jest niezwykle ważne i ma realny wpływ na to, czy jakość powietrza w domu będzie dobra. 

Korzystny minimalizm

Mniej, czasem znaczy więcej. W tym wypadku zdecydowanie więcej spokoju od kurzu. Ustawianie na szafkach, komodach i półkach wielu przedmiotów sprzyja zbieraniu się na nich zanieczyszczeń. Właśnie dlatego lepiej postawić na minimalizm, dzięki któremu powietrze będzie znacznie czystsze.    

Przydatne pokrowce

To kolejny sposób na to, aby szybko poradzić sobie z kurzem i zabrudzeniami. Zdejmowane pokrowce można szybko wyprać i dzięki temu pozbyć się z nich mikroorganizmów i drobnoustrojów. 

Odpowiednia chemia gospodarcza

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ważne jest nie tylko to, jak sprzątamy (góra-dół), ale także to, czym sprzątamy. Wybierając chemię gospodarczą, warto zrezygnować z płynów tłustych, do których łatwo przylegają różnego rodzaju drobinki. Używając mikrofibry, nie ma konieczności moczenia ściereczki, aby dobrze usunąć kurz. 

Kurz to nieprzyjaciel każdego domu i mieszkania. I choć walka z nim może wydawać się beznadziejna, nie warto się poddawać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *