Jak odstraszyć dziki zimą i inne zwierzęta? Poznaj sprawdzone sposoby

Jesienną i zimową porą w naszych domach często pojawiają się nieproszeni goście w postaci owadów i gryzoni, które poszukują schronienia przed zimnem. Sposób na muchy można opracować samodzielnie, przy użyciu domowych detergentów, a w przypadku gryzoni wystarczy zainstalować odstraszacz myszy. Jednak co w sytuacji, gdy w przydomowym ogródku pojawi się dzik lub inne, leśne zwierzę? Czy jest jakiś sprawdzony sposób na dzika?

Szacuje się, że populacja dzików w naszym kraju wynosi od około 90 tys. do nawet 200 tys. sztuk. Choć większość z nich żyje na terenach leśnych z dala od człowieka, to jednak dużo osobników pojawia się przy gospodarstwach domowych nawet w dużych miastach. Zwierzęta te mogą stanowić niebezpieczeństwo dla człowieka i upraw.

Czym odstraszyć dziki, aby nie wyrządziły szkód i wróciły do swoich naturalnych środowisk? Mamy kilka porad jak odstraszyć dziki. Domowe sposoby, jak i nie te profesjonalne powinny skutecznie przepędzić te zwierzęta z okolicy.

Jak odstraszyć dziki – domowe sposoby

Dzik jest zwierzęciem wszystkożernym, a obfitość różnego rodzaju jedzenie znajduje często w okolicach gospodarstw domowych. Sposobów na dzika, a właściwie jego odstraszenie jest naprawdę wiele i niekoniecznie wymagają one inwestycji w drogie, specjalistyczne sprzęty lub wymianę ogrodzenia. Co skutecznie płoszy tę zwierzynę? Oto kilka przydatnych porad jak odstraszyć dziki domowymi sposobami:

  • Puste puszki – powieszone w ogrodzie lub na polu będą szeleścić na wietrze. Taki sposób na dzika jest w miarę skuteczny, gdyż zwierzęta te są silne i niebezpieczne, ale również płochliwe.
  • Płyty CD – podwieszone stare płyty kompaktowe będą odbijać promienie słoneczne. Błyskające odstraszacze również są efektownym sposobem na dzika, aczkolwiek to rozwiązanie będzie działać jedynie za dnia.
  • Przepocona odzież – wiele badań wskazuje, że dziki nie lubią zapachu człowieka. Ustawienie w ogrodzie strachów ubranych w stare, przepocone ubrania są dość popularnym rozwiązaniem domowym w odstraszaniu dzików.
  • Ścięte włosy – w nich najdłużej utrzymuje się nasz zapach, zatem po ścięciu włosów można umieścić je w starej pończosze, a tę zawiesić w miejscu, z którego chcemy przepędzić zwierzę. To na pierwszy rzut oka dziwny sposób na dzika, ale może być skuteczny.

Jak odstraszyć dziki – specjalistyczne przyrządy

Choć dzik nie jest specjalnie rosły, to w stadzie potrafi wyrządzić wiele szkód na polach uprawnych, szczególnie nastawionych na rośliny bulwiaste. Jest wiele sposobów na dziki, jak np. wylewanie gnojowicy w okolicach upraw. Niestety fetor może uprzykrzać życie pobliskim mieszkańcom, a jego skuteczność jest zwykle chwilowa. Na szczęście jest wiele innych, bardziej profesjonalnych sposobów na odstraszenie dzików. W dodatku większość z nich to urządzenia humanitarne i ekologiczne. Zatem, jak odstraszyć dziki? Oto kilka najpopularniejszych urządzeń, które w tym pomogą.

Ultradźwiękowe odstraszacze

To niewielkie urządzenia, które emitują niesłyszalne dla człowieka fale dźwiękowe o różnych częstotliwościach, najczęściej 15 kHz – 50 kHz. Uderzają one w układ nerwowy zwierząt nie raniąc ich, ale powodując dyskomfort i zmuszając je do opuszczenia terenu. Zazwyczaj mają wodoszczelną konstrukcję i zasilane są wbudowanymi panelami solarnymi, dzięki czemu można je instalować w dowolnym miejscu. Niektóre z modeli posiadają wbudowany czujnik ruchu, więc sygnał dźwiękowy uruchamia się dopiero po wykryciu w pobliżu zwierzęcia. W ten sposób odstraszacz ultradźwiękowy nie zużywa zbędnej energii. Takie urządzenia są jednymi z najbardziej skutecznych i dają realne rezultaty. Co więcej, niektóre wersje odstraszaczy ultradźwiękowych będą również dobre jako sposób na komary w domu.

Odstraszacze LED

Produkty tego typu są często bardzo podobne do odstraszaczy ultradźwiękowych, ale emitują błyskające światło stroboskopowe zamiast fal dźwiękowych. Migające diody LED o kolorach białym i czerwonym budzą strach u zwierząt odpędzając je od miejsc, w którym są zainstalowane. Co ważne, są ekologiczne, a odstraszanie dzików tym sposobem nie wyrządza im żadnej krzywdy.

Armatki hukowe

To urządzenia zasilane gazem propan – butan, które powodują huk o głośności dochodzącej do nawet 120 decybeli. Jest to hałas porównywalny do pracującego młota pneumatycznego. To skuteczny sposób na dziki, ale jeśli zainstalujemy taką armatkę w ogrodzie może płoszyć również inne zwierzęta, w tym domowe.

Dyspensery zapachu

To nic innego jak dozowniki, do których wkłada się preparaty nasączone środkiem zapachowym odstraszającym dziki. Umieszcza się je wokół terenu, który ma być chroniony przed zwierzętami. Preparaty zapachowe trzeba jednak wymieniać co kilka tygodni, a przy wietrznych oraz deszczowych dniach mogą nie być w pełni skuteczne. Ponadto do pozbycia się takiego zapachu trzeba stosować inne środki chemiczne.

Jak odstraszyć dzikie zwierzęta z podwórka?

Czy to, co odstrasza dziki, działa również na inne zwierzęta? W większości przypadków tak, szczególnie jeśli mowa o elektronicznych odstraszaczach emitujących fale dźwiękowe lub światło stroboskopowe. Jeśli dzikie zwierzęta pojawiają się w ogrodzie, można skorzystać z tego rodzaju urządzeń. Występują one pod różnymi postaciami, a niektóre z nich do złudzenia przypominają ogrodowe ozdoby, jak np. odstraszacz zwierząt w kształcie sowy.

Niektóre z urządzeń mają kilka trybów pracy, które można dostosować do obecności konkretnego gatunku zwierząt. W tym wypadku polecamy model MD3.6LI z czujnikiem ruchu i zasilaniem solarnym. Działa on na takie zwierzęta, jak dziki, jelenie, lisy, szopy, ptaki i różnego typu gryzonie.

A czy jest jakiś sprawdzony sposób na muszki owocówki, komary oraz inne owady? W tym wypadku najlepiej sprawdzą się takie urządzenia, jak lampy owadobójcze. Te i wiele innych produktów do odstraszania dzików oraz innych zwierząt znajdziesz w naszym sklepie new-electric.pl.

One thought on “Jak odstraszyć dziki zimą i inne zwierzęta? Poznaj sprawdzone sposoby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *