Jak odpowietrzyć podłogówkę?

Ogrzewanie podłogowe jest jednym z coraz częściej wybieranych form ogrzewania lub dogrzewania domów, mieszkań, biur i lokali usługowych. Cała instalacja znajduje się pod podłogą, a do obsługi ogrzewania służy specjalny sterownik umieszczony bezpośrednio w ścianie. Zatem – jak odpowietrzyć podłogówkę? Jak sprawdzić, czy jest to koniecznie? Przeczytaj nasz poradnik!

Po czym poznać, że ogrzewanie podłogowe jest zapowietrzone?

Odpowietrzanie podłogówki jest potrzebne tylko wtedy, gdy została zapowietrzona. Po czym to rozpoznać? Istnieje kilka przesłanek, które świadczą o tym, że nadeszła pora na odpowietrzenie ogrzewania podłogowego.

Odpowietrzanie instalacji ogrzewania podłogowego należy rozważyć wtedy, gdy podłogówka nie działa prawidłowo. Możesz to rozpoznać po nierównomiernym grzaniu podłogi, ale też po charakterystycznych odgłosach, które uruchamiają się podczas pracy ogrzewania.

Warto również pamiętać o tym, że niezależnie od jakości i efektywności ogrzewania podłogowego, warto przeprowadzać odpowietrzanie ogrzewania podłogowego cyklicznie – przynajmniej raz na 3-4 lata.

Jak odpowietrzyć podłogówkę? To zależy od rodzaju i lokalizacja instalacji – jedna pozwoli na szybkie i łatwe przeprowadzanie cyklicznego odpowietrzania, druga będzie związana z większą liczbą czynności. Zanim jednak przejdziesz do czynności praktycznych, dowiedz się, dlaczego instalacja ogrzewania podłogowego ulega zapowietrzeniu.

Dlaczego instalacja podłogowa ulega zapowietrzeniu?

Zbyt często interesuje Cię, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Być może przyczyną częstego zapowietrzania podłogówki są błędy w jej montażu. To właśnie nieprawidłowe rozłożenie podłogówki i brak zadbania o jej pierwsze odpowietrzenie może wpłynąć na jej późniejsze działanie.

Do kolejnych można zaliczyć niewłaściwe użytkowanie. Do błędów tego rodzaju zalicza się:

  • napełnianie instalacji zbyt dużą lub zbyt małą ilością wody,
  • zbyt szybkie napełnianie instalacji,
  • niedokładne odpowietrzenie podłogówki (szczególnie to wykonywane po raz pierwszy),
  • ustawienie zbyt wysokiej temperatury wody (może to powodować rdzewienie poszczególnych elementów ogrzewania podłogowego).

Odpowietrzanie podłogówki krok po kroku (zrobić kroki wraz z opisem)

Odpowietrzenie ogrzewania podłogowego nie musi wymagać od Ciebie czasochłonnych i złożonych czynności i nakładu pracy. System ogrzewania może być bowiem wyposażony w samoczynny zawór odpowietrzający zamontowany na stałe w rozdzielaczu ogrzewania podłogowego. Jak wygląda odpowietrzanie podłogówki krok po kroku?

1 Zakręcanie zaworów

Jak samemu odpowietrzyć podłogówkę? Włącz pompę na pełną moc, a czynności rozpocznij od zakręcenia wszystkich zaworów regulujących za wyjątkiem jednego. Wszystkie znajdziesz w belce powrotnej. Każdy z nich odpowietrzaj jeden po drugim. Każdy kolejny zawór może zostać odpowietrzony dopiero po tym, jak odpowietrzy się poprzedzający.

2 Odkręć dopływ wody

Po zamknięciu wszystkich zaworów z belki pozostał jeden, którego nie otworzyłeś na samym początku. Dzięki temu woda przepływa teraz tylko przez jedna pętle, a powietrze, które znajduje się w instalacji, jest wypychane do odpowietrznika. Uzbrój się w cierpliwość – zakręcić zawór można dopiero wtedy kiedy cała woda z układu zostanie dokładnie przepompowana. Średni czas całkowitego pompowania wody z układu wynosi zwykle 5 – 15 minut.

3 Powtarzaj odpowietrzanie dla następnych pętli

Teraz czynności są powtarzalne. Odpowietrzaj pętlę za pętlą i zwróć szczególną uwagę na to, aby czynności wykonywać jedna po drugiej – nigdy na raz!

4 Teraz możesz odkręcić zawory

Kiedy masz pewność, że wszystkie pętle Twojego ogrzewania podłogowego zostały dokładnie odpowietrzone – odkręć zawory regulujące. To znak dla ogrzewania podłogowego, że może wznowić swoją efektywną pracę.

Pamiętaj!!! Odpowietrzanie należy prowadzić do momentu, w którym przestaniesz zauważać wydobywające się pęcherzyki powietrza.

Ile trwa odpowietrzanie podłogówki?

Wiesz już, jak skutecznie odpowietrzyć podłogówkę, jednak być może obawiasz się, czy na pewno znajdziesz na to czas? Jak już wspomnieliśmy, średni czas odpowietrzania jednego obiegu podłogówki wynosi około 5- 15 minut. Oznacza to, że całkowity czas odpowietrzania wszystkich obiegów ogrzewania podłogowego, przy założeniu standardowej wersji z rozdzielaczem ośmiopętlowym wynosie od 1,5 do około 2 godzin.

Jak odpowietrzyć podłogówkę, gdy rozdzielacz znajduje się na innej kondygnacji?

Bardziej skomplikowane może być odpowietrzanie podłogówki na pietrze. Problematyczność tego procesu polega na tym, że cała instalacja mieści się na piętrze, a sam rozdzielacz piętro, czy dwa piętra niżej. To właśnie dlatego już na samym etapie planowania instalacji podłogowej zadbać o to, aby rozdzielacz znajdował się na tym samym poziomie, co cała instalacja.

W przypadku odpowietrzania podłogówki na piętrze należy podejść do tematu odwrotnie – w pierwszej kolejności wyłączyć pompę i zamknąć wszystkie zawory, a następnie doczepić specjalne wężyki do zaworów spustowych. Jeden z nich należy podłączyć do wody, a drugi do kanalizacji.

Jak widzisz to, jak odpowietrzyć podłogowe ogrzewanie będzie uzależnione nie tylko od jego obszerności i metody instalacji, ale również lokalizacji rozdzielacza.

Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego – co jeszcze warto wiedzieć?

Jak odpowietrzyć podłogówkę? Można zrobić to samodzielnie, bez angażowania specjalistów. Aby jednak zrobić to poprawnie, w pierwszej kolejności dokładnie przyjrzyj się instalacji. Zobacz, jak dokładnie wygląda rozdzielacz, gdzie zostały zamontowane zawory, gdzie są odpowietrzniki? Na samym początku zapewnij sobie nieco więcej czasu, który da pewność, że spokojnie i bez pośpiechu przeprowadzisz odpowietrzanie podłogówki krok po kroku. Jeżeli poza ogrzewaniem podłogowym masz również tradycyjne grzejniki ścienne – po przeprowadzeniu odpowietrzania podłogówki przystąp również do odpowietrzenia kaloryferów.

Ogrzewanie elektryczne cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Coraz więcej osób, które interesuje nowoczesne ogrzewanie (szczególnie w połączeniu z fotowoltaiką), inwestuje w ogrzewanie podłogowe. Nasz sklep elektroniczny oferuje również inne źródła ogrzewania – niemniej atrakcyjne i z całą pewnością godne Twojej uwagi! Sprawdź:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *