Kobieta z dziećmi w pokoju zastanawia się, jak ochłodzić pokój

Jak ochłodzić pokój domowymi sposobami? Sprawdzone metody na lato

Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Jak ochłodzić pokój dziecka czy sypialnię przed pójściem spać? Takie pytania coraz częściej pojawiają się w naszych głowach, szczególnie wtedy, kiedy nawet nocą temperatura nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza. Czy istnieją jakieś skuteczne domowe sposoby, jeśli w mieszkaniu nie ma klimatyzacji? 

Założenie klimatyzacji, która będzie działała w każdym pomieszczeniu, to duży wydatek. Oczywiście można zakupić również klimator przenośny, który jest mobilny i w zależności od potrzeby, może znajdować się w tym pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywamy. Czy to jedyne rozwiązanie, które można zastosować, aby w mieszkaniu i poszczególnych pokojach było chłodniej? Oczywiście, że nie! Poza zakupieniem kolejnych urządzeń, na przykład wentylatorów, istnieje również wiele domowych sposobów, dzięki którym skwar będzie przedostawał się do pokoju znacznie trudniej. Które z nich można zastosować w pokoju dziecka, a które sprawdzą się w salonie? Oto sprawdzone metody na upał. 

Jak ochłodzić pokój domowymi sposobami

O tym, jak gorąco jest w danym pokoju, decyduje jego wielkość, to, czy jest utrzymany w jasnych czy ciemnych kolorach. Oczywiście w każdym z przypadków można użyć kilka domowych sposobów na to, aby powietrze stało się bardziej rześkie:

 • Jasne zasłony – biały kolor skutecznie odbija światło, dzięki czemu zasłony nie będą się nagrzewały i tym samym będą chroniły pomieszczenie przed wzrostem temperatury.
 • Przeciągi – wietrzenie mieszkania podczas upałów jest niezwykle ważne, jednak warto wiedzieć o tym, że najlepsze efekty osiągnie się wcześnie rano lub późno wieczorem, kiedy temperatura spada. Okna należy otworzyć na przestrzał, aby powstał mały przeciąg. Aby nikogo nie przewiało w czasie robienia przeciągu, należy przejść do zamkniętego pomieszczenia. 
 • Rolety w oknach w środku i na zewnątrz – w ten sposób słońce będzie miało utrudniony dostęp do pomieszczenia. Wadami użytkowania rolet jest zdecydowane zaciemnienie w pomieszczeniu.
 • Klimatory i klimatyzatory – klimator lub klimatyzator domowy mogą być rozwiązaniem na uporczywe upały. Skutecznie ochładzają powietrze w pomieszczeniu, w przypadku klimatorów dochodzi również do jego nawilżenia. 
 • Wiatraki stojące i sufitowe – jeśli klimatory nie przekonują, można zainwestować w dobrej jakości wiatraki stojące i sufitowe. Dzięki ich działaniu dojdzie do większej cyrkulacji powietrza, choć wciąż będzie to ciepłe powietrze. 
 • Mokre ręczniki na kaloryferach – mokre ręczniki powieszone na kaloryferach lub krzesłach pomogą nawilżyć powietrze, które dzięki temu będzie wydawało się znacznie bardziej rześkie i świeże. 
 • Oczyszczacze i nawilżacze powietrza – w ochłodzeniu powietrza w pokoju może pomóc również nowoczesny oczyszczacz powietrza i nawilżacz powietrza. Pierwsze urządzenie skutecznie wprowadzi w ruch gorące masy powietrza, drugie je nawilży. Dzięki takim zabiegom znacznie łatwiej będzie wytrzymać podczas upałów.
 • Rośliny domowerośliny oczyszczające powietrza skutecznie przyczyniają się również do jego nawilżenia, a to wpływa na samopoczucie domowników i sprawia, że upał nie jest tak uciążliwy.
Dziecko w swoim ochłodzonym pokoju
www.freepik.com

Zobacz także: Skuteczny sposób na komary? Sprawdź, jak poradzić sobie z tymi natrętnymi owadami!

Jak ochłodzić pokój dziecka

Dzieci w szczególności czekają na ciepłe dni, które najczęściej w całości spędzałyby na dworze podczas szalonych zabaw. Niestety skwar, który bije z nieba, potrafi dopiec również im. W takich chwilach najmłodsi schronienia szukają w domu, we własnym pokoju, w którym często jest równie duszno jak na dworze. Co zrobić i jak ochłodzić pokój dziecka skutecznie, aby mogło poczuć ulgę i w spokoju zasnąć nocą? Te sposoby z pewnością przyniosą wytchnienie:

 • Wietrzenie pokoju wcześnie rano i późnym wieczorem – wpuszczenie do mieszkania świeżego powietrza jest niezwykle ważne. Warto jednak pamiętać o tym, że wietrzenie powinno odbywać się wcześnie rano i późnym wieczorem, kiedy temperatury są niższe. Otwieranie okien w trakcie upalnego dnia może jedynie podnieść temperaturę w pokoju.
 • Grube i jasne zasłony – jak wiadomo, biały kolor skutecznie odbija światło i zapobiega nagrzewaniu się. Właśnie dlatego w pokoju dziecka warto powiesić grube i jasne zasłony, które ochronią pomieszczenie przed promieniami słońca.  
 • Nawilżenie powietrza – mocne słońce przyczynia się do tego, że w mieszkaniu powietrze jest przesuszone. To dodatkowo potęguje uczucie przegrzania i duchoty. Aby z tym walczyć, warto regularnie nawilżać powietrze. W tym celu można na kaloryferach powiesić mokre ręczniki lub zakupić nawilżacz powietrza z jonizacją, który dodatkowo zadba o zrównoważony poziom jonów ujemnych i jonów dodatnich w powietrzu. 
Kurtyny jako sposób na to, jak ochłodzić pokój
Pexels

Czego nie robić w upalne dni, aby nie nagrzewać mieszkania

Powyżej pokazaliśmy, jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji bardziej domowymi sposobami. Ważne jest jednak również to, aby nie przyczyniać się do podnoszenia się temperatury w pokojach. Co sprawia, że w mieszkaniu robi się bardziej gorąco? Przede wszystkim:

 • długie gotowanie i pieczenie w piekarniku;
 • otwieranie lodówki na dłuższy czas, przez co zaczyna mocniej pracować i wydzielać więcej ciepła;
 • długie korzystanie z telewizorów i innych sprzętów elektrycznych, które również wydzielają ciepło;
 • otwieranie okien w godzinach 12-15, kiedy upał na dworze jest największy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *