Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Jak ochłodzić pokój dziecka czy sypialnię przed pójściem spać? Takie pytania coraz częściej pojawiają się w naszych głowach, szczególnie wtedy, kiedy nawet nocą temperatura nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza. Czy istnieją jakieś skuteczne domowe sposoby, jeśli w mieszkaniu nie ma klimatyzacji?
Założenie klimatyzacji, która będzie działała w każdym pomieszczeniu, to duży wydatek. Oczywiście można zakupić również klimator przenośny, który jest mobilny i w zależności od potrzeby, może znajdować się w tym pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywamy. Czy to jedyne rozwiązanie, które można zastosować, aby w mieszkaniu i poszczególnych pokojach było chłodniej? Oczywiście, że nie! Poza zakupieniem kolejnych urządzeń, na przykład wentylatorów, istnieje również wiele domowych sposobów, dzięki którym skwar będzie przedostawał się do pokoju znacznie trudniej. Które z nich można zastosować w pokoju dziecka, a które sprawdzą się w salonie? Oto sprawdzone metody na upał.

Jak ochłodzić pokój domowymi sposobami
O tym, jak gorąco jest w danym pokoju, decyduje jego wielkość, to, czy jest utrzymany w jasnych czy ciemnych kolorach. Oczywiście w każdym z przypadków można użyć kilka domowych sposobów na to, aby powietrze stało się bardziej rześkie:
- Jasne zasłony – biały kolor skutecznie odbija światło, dzięki czemu zasłony nie będą się nagrzewały i tym samym będą chroniły pomieszczenie przed wzrostem temperatury.
- Przeciągi – wietrzenie mieszkania podczas upałów jest niezwykle ważne, jednak warto wiedzieć o tym, że najlepsze efekty osiągnie się wcześnie rano lub późno wieczorem, kiedy temperatura spada. Okna należy otworzyć na przestrzał, aby powstał mały przeciąg. Aby nikogo nie przewiało w czasie robienia przeciągu, należy przejść do zamkniętego pomieszczenia.
- Rolety w oknach w środku i na zewnątrz – w ten sposób słońce będzie miało utrudniony dostęp do pomieszczenia. Wadami użytkowania rolet jest zdecydowane zaciemnienie w pomieszczeniu.
- Klimatory i klimatyzatory – klimator lub klimatyzator domowy mogą być rozwiązaniem na uporczywe upały. Skutecznie ochładzają powietrze w pomieszczeniu, w przypadku klimatorów dochodzi również do jego nawilżenia.
- Wiatraki stojące i sufitowe – jeśli klimatory nie przekonują, można zainwestować w dobrej jakości wiatraki stojące i sufitowe. Dzięki ich działaniu dojdzie do większej cyrkulacji powietrza, choć wciąż będzie to ciepłe powietrze.
- Mokre ręczniki na kaloryferach – mokre ręczniki powieszone na kaloryferach lub krzesłach pomogą nawilżyć powietrze, które dzięki temu będzie wydawało się znacznie bardziej rześkie i świeże.
- Oczyszczacze i nawilżacze powietrza – w ochłodzeniu powietrza w pokoju może pomóc również nowoczesny oczyszczacz powietrza i nawilżacz powietrza. Pierwsze urządzenie skutecznie wprowadzi w ruch gorące masy powietrza, drugie je nawilży. Dzięki takim zabiegom znacznie łatwiej będzie wytrzymać podczas upałów.
- Rośliny domowe – rośliny oczyszczające powietrza skutecznie przyczyniają się również do jego nawilżenia, a to wpływa na samopoczucie domowników i sprawia, że upał nie jest tak uciążliwy.

Zobacz także: Skuteczny sposób na komary? Sprawdź, jak poradzić sobie z tymi natrętnymi owadami!
Jak ochłodzić pokój dziecka
Dzieci w szczególności czekają na ciepłe dni, które najczęściej w całości spędzałyby na dworze podczas szalonych zabaw. Niestety skwar, który bije z nieba, potrafi dopiec również im. W takich chwilach najmłodsi schronienia szukają w domu, we własnym pokoju, w którym często jest równie duszno jak na dworze. Co zrobić i jak ochłodzić pokój dziecka skutecznie, aby mogło poczuć ulgę i w spokoju zasnąć nocą? Te sposoby z pewnością przyniosą wytchnienie:
- Wietrzenie pokoju wcześnie rano i późnym wieczorem – wpuszczenie do mieszkania świeżego powietrza jest niezwykle ważne. Warto jednak pamiętać o tym, że wietrzenie powinno odbywać się wcześnie rano i późnym wieczorem, kiedy temperatury są niższe. Otwieranie okien w trakcie upalnego dnia może jedynie podnieść temperaturę w pokoju.
- Grube i jasne zasłony – jak wiadomo, biały kolor skutecznie odbija światło i zapobiega nagrzewaniu się. Właśnie dlatego w pokoju dziecka warto powiesić grube i jasne zasłony, które ochronią pomieszczenie przed promieniami słońca.
- Nawilżenie powietrza – mocne słońce przyczynia się do tego, że w mieszkaniu powietrze jest przesuszone. To dodatkowo potęguje uczucie przegrzania i duchoty. Aby z tym walczyć, warto regularnie nawilżać powietrze. W tym celu można na kaloryferach powiesić mokre ręczniki lub zakupić nawilżacz powietrza z jonizacją, który dodatkowo zadba o zrównoważony poziom jonów ujemnych i jonów dodatnich w powietrzu.

Czego nie robić w upalne dni, aby nie nagrzewać mieszkania
Powyżej pokazaliśmy, jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji bardziej domowymi sposobami. Ważne jest jednak również to, aby nie przyczyniać się do podnoszenia się temperatury w pokojach. Co sprawia, że w mieszkaniu robi się bardziej gorąco? Przede wszystkim:
- długie gotowanie i pieczenie w piekarniku;
- otwieranie lodówki na dłuższy czas, przez co zaczyna mocniej pracować i wydzielać więcej ciepła;
- długie korzystanie z telewizorów i innych sprzętów elektrycznych, które również wydzielają ciepło;
- otwieranie okien w godzinach 12-15, kiedy upał na dworze jest największy.