Jak nawilżyć powietrze w pokoju

Jak nawilżyć powietrze w pokoju, aby oddychało się łatwo i aby zniknęły nieprzyjemne dolegliwości?

Jesienią i zimą zaczynamy odczuwać nieprzyjemne dolegliwości, które przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Drapanie w gardle, pękająca skóra i piekące oczy to tylko niektóre sygnały świadczące o panującej w domu suchości. Jak nawilżyć powietrze w pokoju dziecka czy pokoju dziennym?

Odpowiedzi na to pytanie jest wiele, ponieważ można skorzystać z domowych sposobów lub kupić profesjonalny nawilżacz ultradźwiękowy lub ewaporacyjny. Urządzenia te skutecznie poradzą sobie z suchym powietrzem, a dzięki swoim dodatkowym funkcjom pomogą również oczyść je z kurzu. W walce z przesuszonym powietrzem niezwykle ważna jest świadomość tego, jaki poziom wilgoci jest najodpowiedniejszy, a także to, jakie choroby może wywoływać zbyt mała wilgotność. Warto pamiętać o tym, że przekroczenie norm w żadną stronę nie jest wskazane. Zbyt dużo pary wodnej również może powodować kłopoty zdrowotne, na przykład pojawienie się schorzeń o podłożu grzybiczym. Jaki nawilżacz powietrza będzie zatem najodpowiedniejszy lub jakie domowe sposoby staną się nieodłącznym i codziennym rytuałem? 

Suche powietrze w domu a wpływ na zdrowie

Zanim przejdziemy do skutecznych sposobów na nawilżenie powietrza w pokoju, warto dokładnie przyjrzeć się temu, jaki wpływ na zdrowie ma suche powietrze. W okresie grzewczym większość z nas odczuwa nieprzyjemne dolegliwości, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że związane są ze zbyt małą ilością pary wodnej w powietrzu. Utrzymanie wilgotności na odpowiednim poziomie jest ważne dla każdego organizmu żywego i nie tylko. Również sprzęty domowe, takie jak AGD, RTV czy po prostu meble mogą ucierpieć, jeśli powietrze jest zbyt suche. Jakie objawy przesuszonego powietrza pojawiają się najczęściej? Oto lista najbardziej dokuczliwych:

 • przesuszenie śluzówki nosa i gardła;
 • pieczenie i zaczerwienienie oczu;
 • sucha i pękająca skóra;
 • nieprzyjemne swędzenie;
 • kaszel i problemy z oddychaniem;
 • poczucie zmęczenia;
 • bóle głowy;
 • szybsze starzenie się organizmu;
 • przeziębienia i powracające infekcje górnych dróg oddechowych. 
Higrometr pokazujący nawilżenie powietrza w pokoju
Pixabay

Zobacz także: Dobry oczyszczacz powietrza dla alergików – najważniejsze funkcje urządzenia

Jak nawilżyć powietrze w pokoju do odpowiedniego poziomu?

Szczelne okna, grzanie jesienią i zimą, rzadkie wietrzenie pomieszczenia – wiele błędów prowadzi do przesuszenia powietrza w domu. Należy jednak wiedzieć o tym, że zbyt duża zawartość pary wodnej w eterze również nie jest wskazana. Według fachowców optymalny poziom wilgotności powinien plasować się na poziomie od 40 do 60% przy temperaturze utrzymującej się w granicach 22°C. Jeśli temperatura w pomieszczeniu będzie wyższa, wilgotność powinna mieścić się w dolnej granicy 40%, jeśli natomiast temperatura będzie niższa, wilgotność powinna utrzymywać się w granicach 60%.

Aby mieć pewność, że wszystkie normy są utrzymane, warto zaopatrzyć się w higrometr, który dokładnie pokaże, jaki jest poziom wilgotności powietrza. Wynik należy jednak zestawić z wysokością temperatury w pokoju.  

Jak nawilżyć powietrze w pokoju – domowe sposoby

Istnieje kilka prostych i skutecznych sposobów, dzięki którym z pewnością wilgotność powietrza wzrośnie. Co prawda nie są to techniki bardzo dokładne, jednak mogą realnie wpłynąć na poprawienie jakości życia. Jak nawilżyć powietrze w pokoju bez kupowania drogich urządzeń? 

Rośliny nawilżające powietrze – rośliny doniczkowe mają wiele ciekawych zastosowań. Nie tylko ozdabiają pomieszczenie, ale mogą mieć również dobry wpływ na zdrowie człowieka. Podobnie jak istnieją rośliny oczyszczające powietrze, tak samo niektóre z nich są w stanie podnieść poziom wilgotności powietrza. Na parapecie, szafce lub w innym miejscu powinny zatem stanąć doniczki z szeflerą, bluszczem, lipką, paprocią, difenbachią, fiskusem, które mają zdolność do wyparowywania dużej ilości wody. 

Prysznic zamiast kąpieli – wystarczy wziąć prysznic, aby w łazience poziom wilgotności powietrza znacznie podskoczył. Oczywiście nie jest to rozwiązanie długotrwałe, jednak korzystanie z prysznica zamiast wanny jest zdecydowanie dobrym rozwiązaniem jesienią i zimą. Za taką zmianę podziękuje nam również skóra, dla której długie przebywanie w ciepłej wodzie nie jest korzystne, szczególnie jeśli jest przesuszona. 

Jak nawilżyć powietrze w pokoju dzięki roślinom doniczkowym

Nawilżacze na grzejnik – do domu można również kupić specjalne nawilżacze, które można zawiesić na grzejniku. Wlana do nich woda paruje pod wpływem ciepła wydobywającego się z grzejnika. Do środka można również dolać specjalne napary, dzięki którym zrobi się znacznie bardziej rześko i pojawi się przyjemny zapach. Mogą to być: napar z jabłek i cynamonu, lipy i mięty, igieł sosnowych lub jodłowych, szałwii i rumianku, lawendy czy rozmarynu. Zamiast specjalnego pojemnika przy grzejniku można również postawić garnek wypełniony wodą. 

Olejki eteryczne – jeśli lubisz, aby twój dom pięknie pachniał, ulubionym olejkiem spryskaj ścierki, które wiszą na przykład w kuchni jako dekoracja. W pomieszczeniu nie tylko pojawi się piękny zapach, ale także będzie to dobra forma inhalacji dla układu oddechowego.   

Wietrzenie pomieszczenia – jak nawilżyć powietrze w pokoju? Dobrym pomysłem jest niezapominanie o regularnym wietrzeniu pomieszczenia. Wilgoć z dworu z łatwością dostanie się do domu. Należy wybierać jednak tylko takie dni, w które jakość powietrza nie jest bardzo niska. W przeciwnym razie będzie szybko trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki oczyszczacz powietrza powinien stanąć w pokoju, aby pozbyć się z niego smogu.  

Wilgotny ręcznik – jako pomocnik w nawilżaniu powietrza w pokoju sprawdzić się może również wilgotny ręcznik położony na kaloryferze. Wystarczy wziąć ten po kąpieli lub zmoczyć jakikolwiek inny.   

Jak nawilżyć powietrze w domu dzięki nawilżaczowi ultradźwiękowemu

Zobacz także: Jak przyspieszyć wzrost roślin? Poznaj wszystkie sposoby, które ci w tym pomogą!

Jak nawilżyć powietrze w pokoju z nawilżaczem powietrza

Z pewnością dobrym pomysłem jest zakupienie profesjonalnego nawilżacza powietrza, dzięki któremu można idealnie zadbać o jego stan. Na rynku spotkać można między innymi nawilżacze ultradźwiękowe, ewaporacyjne i parowe, jednak to te dwa pierwsze są najczęściej polecane i przynoszą najlepsze rezultaty. Ich najważniejszymi cechami są:

 • dbanie o stały poziom nawilżenia powietrza;
 • wypuszczanie zimnej mgiełki niepodnoszącej wysokości temperatury;
 • sygnał informujący o pustym zbiorniku.

Bardziej zaawansowane urządzenia posiadają również wbudowany higrometr, a także wiele innych ciekawych funkcji, na przykład wbudowaną lampkę, timer, tryb uśpienia czy regulację wyrzutu pary wodnej. Z pewnością warto również zwrócić uwagę na nawilżacz powietrza z jonizatorem, dzięki któremu w powietrzu pojawią się korzystne dla zdrowia jony ujemne. To właśnie dzięki nim można szybciej poradzić sobie z kurzem czy nieprzyjemnymi zapachami. Jonizacja powietrza jest wskazana szczególnie dla osób cierpiących na alergię lub astmę.   

Jak nawilżyć powietrze w pokoju? Jak widać, istnieje na to wiele nieskomplikowanych sposobów, o których warto pamiętać. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *