Jak działa myjka ultradźwiękowa?

Czyszczenie z wykorzystaniem niesłyszalnych przez ludzkie ucho ultradźwięków uchodzi za jedno z lepszych i skuteczniejszych rozwiązań, które świetnie radzą sobie nawet z bardzo trudnymi do usunięcia zanieczyszczeniami. Aby jednak zrozumieć, jak działa myjka ultradźwiękowa, należy przyjrzeć się dokładniej jej budowie. W tym artykule dowiesz się, do czego służy myjka ultradźwiękowa, a także jak używać myjki ultradźwiękowej.

Co to jest i do czego służy myjka ultradźwiękowa?

Jednym z urządzeń, którego technologia cieszy się rosnącym zainteresowaniem, jest myjka ultradźwiękowa. Co to jest? To urządzenie, które umożliwia dokładne, bardzo precyzyjne mycie różnych elementów, najczęściej takich, których tradycyjne czyszczenie jest niemożliwe lub trudne do przeprowadzenia. W praktyce myjką ultradźwiękową myje się filtry, sprzęt laboratoryjny, delikatne części elektryczne, przewody, kości, głowice, soczewki i wiele innych elementów. Jednak dokładna lista tego, co można umyć w myjce ultradźwiękowej, jest o wiele dłuższa. 

Jak działa myjka ultradźwiękowa?

Kolejnym z aspektów, które musisz wiedzieć o tego rodzaju urządzeniu, jeszcze przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniego modelu, jest zrozumienie zasad skuteczności myjki ultradźwiękowej. Jak działa to urządzenie? Ultradźwięki nazywane są częstotliwościami, emitowanymi w postaci fali z granicą powyżej 20 kHz. Co ciekawe — wiele zwierząt, w tym np. nietoperze nie tylko słyszą dźwięki na takich częstotliwościach, ale mogą jeszcze je emitować. Ultradźwięki dla ludzkiego ucha są natomiast niesłyszalne. Możliwe jest jednak ich naśladowanie w postaci technologii.

Myjka ultradźwiękowa działa na podstawie wyżej opisanego zjawiska. Przetworniki, które są integralną częścią myjki, emitują ultradźwięki, które wprawiają w intensywne drgania płyn, umieszczony uprzednio we wnętrzu myjki (wyglądem odpowiada on małej wanience). Drgania cieczy inicjują powstawanie ciśnienia, które na przemian rośnie i spada. To z kolei powoduje powstawianie małych pęcherzyków powietrza, które wraz ze wzrostem ciśnienia zwiększają swoją objętość. Taka sama zasada działania obserwowana jest np. w urządzeniach wykorzystywanych w salonach kosmetycznych przy zabiegach kawitacji. Duża ilość produkowanej energii ma realne znaczenie dla procesu dogłębnego czyszczenia.

Wiesz już, jak działa myjka ultradźwiękowa. Warto również mieć na uwadze to, że jest ona specjalistycznym sprzętem, który doskonale sprawdza się w dokładnym czyszczeniu drobnych, delikatnych przedmiotów, nierzadko bez używania agresywnych detergentów. Z takich rozwiązań korzystają również np. jubilerzy, serwisanci sprzętu elektrycznego itp. 

Jak używać myjki ultradźwiękowej?

Używając myjki ultradźwiękowej, należy stosować się do zasad bezpieczeństwa. Warto zawsze sugerować się zaleceniami jej producenta w zakresie stosowania i jej konserwacji. Bezpieczne stosowanie myjki ultradźwiękowej obejmuje zarówno wykorzystywanie jej do celów przeznaczenia, czyli umieszczanie w niej przedmiotów, które można myć w myjce, jak również stosowanie określonych środków czystości, dedykowanych do wykorzystania w myjce ultradźwiękowej. 

Nie zaleca się przebywania przy włączonej myjce dłużej niż 4 godziny w odległości mniejszej niż 100 cm. Myjka nie może również pracować bez uzupełnionych w niej płynów, a wszystkie czyszczone w niej przedmioty nie powinny bezpośrednio dotykać dna. W tym celu producenci dołączają do zestawu specjalne koszyki, które poprawiają jakość mycia.

Czego nie można myć w myjce ultradźwiękowej?

Aby nie ryzykować uszkodzenia czyszczonych w urządzeniu elementów, należy wiedzieć, jakie przeznaczenie ma myjka ultradźwiękowa. Do czego nie powinno się jej wykorzystywać? Do produktów niewskazanych zalicza się np. prostnice, kątnice, turbiny itp.

Co można myć w myjce ultradźwiękowej?

W myjce ultradźwiękowej można czyścić elementy biżuterii, elementy sprzętu elektronicznego, okulary, srebrne sztućce, monety, ale nawet artykuły higieniczne takie jak np. pędzle do makijażu, czy szczoteczki do zębów itp. 

Jaki płyn do myjki ultradźwiękowej kupić?

Czy myjka ultradźwiękowa dezynfekuje? Tak, tym bardziej przy zastosowaniu specjalistycznych środków czyszczących. Pamiętaj, aby do myjki nie wlewać środków żrących, rozpuszczalników i innych podobnych substancji, które mogą być łatwopalne. Co zatem wlewać do środka — jaki płyn do myjki ultradźwiękowej? Kosmetyka, elektronika i inne przedmioty wymagają odpowiedniego środka czyszczącego. To grupa specjalistycznych płynów niepalnych, dedykowanych wyłącznie czyszczeniu ultradźwiękowym. Jeśli potrzebujesz mocniejszego środka, pamiętaj, aby przedmioty umieścić w specjalnym pojemniku ze szkła, co zapobiegnie ewentualnemu ryzyku zniszczenia elementów myjki. Profesjonalny płyn do myjki ultradźwiękowej kupisz wyłącznie w dobrym, branżowym sklepie. A jaka woda do myjki ultradźwiękowej będzie najlepsza? Możesz wybrać wodę zwykłą — kranową, oczyszczoną lub demineralizowaną. 

Jaką myjkę ultradźwiękową wybrać?

Znając już zalety tego typu urządzeń i zasady ich działania, możesz przystąpić do rozglądania się za odpowiednim modelem. To, jaka myjka ultradźwiękowa będzie najlepsza, powinno być podyktowane potrzebami w zakresie czyszczenia, ale też specyfikacją samych przedmiotów. Jaką myjkę ultradźwiękową kupić? Zakłada się, że jeśli potrzebujesz urządzenia do użytku amatorskiego, lub np. do salonu kosmetycznego, nie musisz decydować się na zakup myjki o wysokiej mocy. W zupełności wystarczy taka z częstotliwością 40 kHz i mocą 50 W. Jeżeli jednak Twoje potrzeby są większe — skieruj swoją uwagę w stronę myjek profesjonalnych o wyższej mocy. Nasz sklep elektroniczny oferuje myjki o mocy 35 W i wyższej.

Skoro wiesz już, jak działa myjka ultradźwiękowa i w jakim celu się ją stosuje — zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Znajdziesz w niej nie tylko myjki ultradźwiękowe znanych producentów, ale również płyny do myjek i wiele innych akcesoriów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *