Hamak w ogrodzie i kobieta, która w nim wypoczywa

Hamak w ogrodzie – jak go zamontować, jeśli nie ma drzew i jaki wybrać?

Wiosna i lato to pory roku, w których nie nie ma się ochoty spędzać czasu w domu i to ogród lub balkon stają się ulubionymi miejscami na relaks. W czterech ścianach w końcu nie złapie się oliwkowej opalenizny. Z tego też względu hamak w ogrodzie to po prostu “must have” tego sezonu.  

Stworzenie oazy spokoju we własnym ogrodzie to idealny pomysł na wiosnę i lato. Właśnie wtedy najczęściej przebywamy na dworze, aby poczuć słońce na skórze i cieszyć się ciepłem, którego brakuje w pozostałe miesiące. Oprócz posadzenia pięknych roślin i wykończenia oczka wodnego należy również zadbać o wygodne miejsce do relaksu. W ostatnich latach niezwykle popularne stały się hamaki ogrodowe, które często właściciele ustawiają również na balkonie a nawet wieszają w pokojach. Hamak w ogrodzie nie tylko pozwala wypocząć, ale także wygląda niezwykle atrakcyjnie. Jak go zamontować, jeśli nie jest to hamak ze stelażem? Gdzie postawić, aby spełniał swoje funkcje? I jaki hamak do ogrodu będzie najlepszy? Sprawdźcie nasze podpowiedzi i pomysły na aranżacje!

Hamak w ogrodzie – jaki hamak ogrodowy wybrać?

Szeroka oferta hamaków pojawiających się na rynku pozwala na wybór idealnego hamaka dostosowanego do naszych potrzeb nie tylko wielkością, ale także wyglądem. Co więcej, obecnie można spotkać wiele ciekawych hamaków, które swoją budową odbiegają od tych tradycyjnych wersji. Wśród najpopularniejszych hamaków można znaleźć:

 • hamak ogrodowy tradycyjny – zazwyczaj mieści jedną lub dwie osoby. Montowany jest przy dwóch drzewach lub na stelażu. Jego wygląd zależy od rodzaju wzoru, jaki pojawi się na materiale; 
 • hamak brazylijski – w tym hamaku nie ma możliwości położenia się, ponieważ przypomina on fotel z odchylonym oparciem. W ostatnich latach jest niezwykle popularny ze względu na swój wygląd nawiązujący do stylu boho. Hamaki brazylijskie są wykończone piękną plecionką i frędzlami. 
 • hamak huśtawka lub hamak krzesło – to kawałek materiału, który zawieszony jest na pałąku za pomocą mocnych lin. Zazwyczaj przytwierdza się go do sufitu, aby swobodnie zwisał. 
 • hamak sznurkowy – hamaki sznurkowe nazywane są również hamakami meksykańskimi. Wykonane z mocnych, plecionych sznurków robią duże wrażenie i pięknie komponują się z zielenią roślin. Mogą być wielokolorowe i jednokolorowe, na przykład beżowe lub czarne.
 • hamak namiot – ten wiszący hamak pozwala na schronienie się przed deszczem czy wiatrem, ponieważ posiada ścianki i dach. Z pewnością jest dobrym wyborem, jeśli planuje się podróż i spanie na łonie natury. 
Kolorowy hamak w ogrodzie

Hamak w ogrodzie – na co zwrócić uwagę?

Wygląd i rodzaj hamaka to niejedyne kwestie, na jakie należy zwrócić uwagę przed zakupem. Niezwykle ważny jest również rodzaj materiału, z którego zostało wykonane “siedzisko”. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zrobić hamak, w trakcie przygotowań do tego zadania również należy wybrać odpowiednią tkaninę. Oto surowce, które najczęściej są wykorzystywane przez producentów hamaków:

 • bawełna – miękki materiał, który idealnie nadaje się na hamak do pokoju lub hamak do ogrodu, choć w tym drugim przypadku należy pamiętać o zabezpieczeniu go przed deszczem; 
 • nylon – to lekki i trwały materiał, z którego najczęściej wykonane są hamaki turystyczne;
 • polipropylen – ten typ materiału zdecydowanie nadaje się na hamaki ogrodowe, ponieważ jest odporny nawet na najcięższe warunki atmosferyczne;
 • jedwab spadochronowy – to miękki i oddychający materiał, który nadaje się na różne typy hamaków;
 • wełniane z lamy – ten rodzaj materiału sprawia, że hamak jest znacznie grubszy i przy okazji ogrzewa osobę, która w nim leży. 
 • sznurek bawełniany – to materiał, z którego najczęściej zrobione są hamaki brazylijskie. Grubość sznurka powinna wynosić przynajmniej 8 milimetrów.  
Brazylijski hamak w ogrodzie na tarasie

Hamak w ogrodzie bez drzew

Jak zamontować hamak, jeśli w ogrodzie nie ma drzew? Odpowiedzią na to pytanie z pewnością są stelaże, które można bez problemów dokupić i wykorzystać przy tradycyjnych hamakach ogrodowych. Niejednokrotnie sklepy oferują całe zestawy, co sprawia, że cena kompletu jest znacznie niższa. Na co zwrócić uwagę, jeśli decydujemy się na hamak ze stelażem? Z pewnością powinny nas zainteresować następujące parametry:

 • wielkość i wysokość stelażu, która nie powinna być mniejsza niż 200 centymetrów;
 • materiał, z którego stelaż jest wykonany (może być to drewno, jednak trwalsze będą stalowe elementy);
 • wytrzymałość – jeśli stelaż ma utrzymać więcej niż jedną osobę, udźwig nie może być mniejszy niż 200 kilogramów;
 • szybki i prosty montaż;
 • łatwość w przenoszeniu stelaża. 

Hamak w ogrodzie – zdjęcia aranżacji

Hamak już wybrany? A może wciąż zastanawiacie się nad tym, gdzie go powiesić i jak powinien wyglądać? Oto kilka aranżacji z hamakami w ogrodzie, które mogą stać się inspirujące!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *