Folia grzewcza pod panelami na podłodze

Folia grzewcza i wszystko, co musisz o niej wiedzieć! Poznaj koszty eksploatacji!

Jak skutecznie ogrzać dom, aby zimą rozchodziło się w nim przyjemne ciepło i przy okazji nie płacić fortuny za rachunki? Nowoczesne rozwiązanie, jakim jest folia grzewcza na podczerwień, to coraz częściej praktykowana metoda. 

Dobranie optymalnego sposobu na ogrzewanie domu to niełatwe zadanie, szczególnie jeśli chce się także zadbać o środowisko i iść z nurtem ekologicznego podejścia do życia. Na szczęście wśród nowoczesnych rozwiązań pojawiło się ogrzewanie na podczerwień, które nie zanieczyszcza powietrza i może być wyjątkowo energooszczędne. Panele na podczerwień to cienkie i innowacyjne grzejniki, które można powiesić na ścianie lub na suficie. Mata grzewcza i folia grzewcza idealnie nadają się do stworzenia ogrzewania podłogowego, choć montowane są również w ścianach. Dzisiaj bliżej przyjrzymy się foliom grzewczym na podczerwień zyskującym coraz większą popularność. 

Co to jest folia grzewcza na podczerwień?

Folia grzewcza na podczerwień to nic innego jak bardzo cienki promiennik podczerwieni występujący w różnych szerokościach i mocach grzewczych. Sprzedawana jest w formie elastycznych pasów, które zbudowane są zazwyczaj z folii PET wzbogaconej taśmami miedzianymi przewodzącymi prąd, węgla, który jest nadrukowywany na folię oraz pasty ze srebra. Taka budowa zapobiega ewentualnemu iskrzeniu, a folia dodatkowo odporna jest na ewentualne działanie ognia.  Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu elementów grzejnych folia rozgrzewa się na całej powierzchni i tym samym równomiernie ogrzewa pomieszczenie. W zależności od zapotrzebowania można wyróżnić folie o mocy od 60W do nawet 400W. Folia grzewcza działa po podłączeniu do prądu, gdzie napięcie sieciowe to AC 230, a napięcie stałe DC 24V lub 12V.

Na rynku można spotkać folie o różnych wymiarach, choć najpopularniejsze szerokości to 25 cm, 50 cm i 100 cm przy długościach od 25 cm do 150 cm. Folie grzewcze na podczerwień wykorzystują promieniowanie podczerwone, które ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie i przy okazji ogrzewa jedynie organizmy żywe i przedmioty, nie tracąc energii na ogrzewanie powietrza. Taki system jest niezwykle korzystny, jeśli domownicy mają problemy z alergiami lub astmą.   

Plan architektoniczny domu z folią grzewczą na podłodze
Pixabay

Zobacz także: Czym jest promiennik podczerwieni i kiedy warto go zastosować?

Folia grzewcza pod panele, płytki i na ścianę

Folie grzewcze wykorzystywane są nie tylko jako ogrzewanie podłogowe, ale także ogrzewanie ścienne czy sufitowe. Jednak to właśnie w przypadku ogrzewania podłogowego należy zastanowić się nad tym, jaką moc folii wybrać i jaki rodzaj podłogi zostanie położony. Te czynniki decydują o sposobie instalacji tego rozwiązania. Pod panele drewniane zazwyczaj oferowane są folie o mocy 60W, pod panele laminowane moc zwiększa się do 80W. Montaż folii może być bardzo prosty, jeśli w domu chcemy przeprowadzić szybki remont i nie zrywamy wszystkiego do “żywego”. W takiej sytuacji pod panelami układa się wygłuszającą piankę, następnie folię grzewczą, którą przykrywa się zwykłą folią budowlaną. Układanie paneli w niczym się nie zmienia.


Folie grzewcze można zamontować również pod wylewką w niemalże każdym pomieszczeniu od przedpokoju aż po salon. Połączenie tych dwóch rozwiązań, czyli folii i wylewki anhydrytowej lub cementowej tworzy system grzejnika akumulacyjnego. Wylewka nagrzewa się równomiernie, dzięki czemu ciepło rozchodzi się po całym pomieszczeniu jednakowo. Największą zaletą tego systemu jest szybkie nagrzewanie się podłogi i przyjemne uczucie ciepła w krótkim czasie. Jest to kompletny i bezobsługowy system grzewczy, do którego nie są potrzebne żadne piece akumulacyjne. Zarządzanie temperaturą następuje przy pomocy wbudowanego termostatu. Zastosowanie wylewki daje możliwość użycia różnego rodzaju okładzin podłogowych klejonych do wylewki, a także tych pływających, na przykład płytek ceramicznych, okładziny kamiennej, drewna klejonego, podłogi warstwowej pływającej, paneli laminowanych, paneli winylowych, wykładziny dywanowej, wykładziny PCV czy posadzki żywicznej. Takie rozwiązanie daje znacznie więcej możliwości aranżacyjnych, co jest niezwykle ważne w przypadku wykańczania domu czy mieszkania. 

Folia grzewcza zakryta płytkami
pl.freepik.com

Folia grzewcza i jej główne zalety

Istnieje wiele korzyści płynących z zastosowania folii grzewczej, choć jest to ogrzewanie elektryczne. Najczęściej wymieniane w opiniach użytkowników to:

  • niewysoki koszt zakupu;
  • długa żywotność szacowana nawet na 100 lat;
  • minimalne straty ciepła;
  • pełna automatyzacja;
  • szybka zmiana żądanej temperatury;
  • brak sieci grzejników i dodatkowych kotłów grzewczych;
  • niskie koszty eksploatacji;
  • szybka i prosta instalacja;
  • wysokie bezpieczeństwo użytkowania;
  • brak kłopotów z podłączeniem sieci do komina. 
Kobieta stoi na podłodze ogrzewanej folią grzewczą
Unsplash

Zobacz także: Rośliny oczyszczające powietrze, które warto mieć w domu!

Folia grzewcza – cena i koszty eksploatacji

W zależności od marki ceny folii grzewczych zaczynają się już od 100 złotych. Zazwyczaj w zestawie znajdują się rolka folii grzewczej i do tego termoregulator. Oczywiście cena rolki uzależniona jest od wybranych mocy, szerokości i długości, a także kolejnych dodatkowych elementów zestawu. Jak zapewniają specjaliści, koszty eksploatacji w przypadku folii grzewczych są znacznie niższe niż w przypadku innych metod ogrzewania podłogowego. Porównując maty grzewcze i folie grzewcze, te drugie generują koszty o 50% mniejsze. Warto pamiętać o tym, że folia grzewcza, aby dawała optymalne rezultaty, musi znaleźć się przynajmniej na 80% powierzchni pomieszczenia. Nie zaleca się jednak kładzenia jej pod meble, które ściśle przylegają do podłogi. 

Czy folia grzewcza to rozwiązanie idealnego dla twojego domu? Z pewnością warto rozważyć tę metodę jako sposób na ogrzewanie podłogowe, ścienne czy sufitowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *