Para zmienia suche powietrze w nawilżone

Suche powietrze to twój wróg! Sprawdź, jak z nim walczyć

Masz wrażenie, że suche powietrze w domu lub w mieszkaniu to jeden z powodu różnych dolegliwości? Zdecydowanie jest to jeden z wrogów zdrowego stylu życia powodujący wiele schorzeń. Na szczęście istnieje prosty sposób, aby z nim walczyć!

Wilgotność względna w ogrzewanym domu z panelami często wynosi tylko około 20%. Jest to ta sama wartość, która cechuje na przykład pustynię w Nevadzie. Tymczasem optymalna i zalecana wilgotność względna we wnętrzu wynosi od 40 do 50 procent. Zimą taką wartość może nam zapewnić jedynie odpowiednie nawilżenie powietrza. Jak osiągnąć ten optymalny stan? Po pierwsze, warto sprawdzić, jak działają różne nawilżacze powietrza.

Suche powietrze w domu i mieszkaniu – objawy

Suche powietrze ma negatywny wpływ na skórę i błony śluzowe. Rezultatem jest niższa odporność organizmu i częstsze choroby. Jedną z grup najbardziej narażonych na nieodpowiednie działanie suchego powietrza są dzieci. Wśród objawów, jakie najczęściej pojawiają się przy przesuszonym powietrzu, znajdują się:

  • kaszel;
  • katar;
  • nadwrażliwość błon śluzowych;
  • pękanie i swędzenie skóry;
  • trudności z oddychaniem;
  • szybsze pojawianie są infekcji.

Na szczęście, powietrze w pomieszczeniu może być nawilżane na wiele sposobów. Być może nadal masz w domu ceramiczne pojemniki na wodę, które zawiesza się na grzejnikach. Kolejnym rozwiązaniem jest położenie mokrego ręcznika na grzejniku. Choć takimi działaniami zwiększasz wilgotność w domu czy mieszkaniu, niestety dzieję się to na krótko i najczęściej nie jest wystarczające, aby poradzić sobie z różnymi uciążliwymi objawami. Sprawdzonym sposobem na nawilżenie powietrza jest oczywiście zaopatrzenie się w dobry nawilżacz powietrza, który nie tylko zwiększa wilgotność, ale także pomaga walczyć z bakteriami.

Kobieta ma problemy z gardłem przez suche powietrze

Zobacz także: Ogrzewanie elektryczne mieszkania i domu – czy jest opłacalnym rozwiązaniem przyszłości?

Suche powietrze a nawilżacz powietrza

Na rynku istnieje duża liczba nawilżaczy, które wykorzystują różne technologie do rozpylania cząsteczek wody w powietrzu. Niektóre nie rozpylają wody równomiernie, co powoduje powstawanie mokrych plam i tak zwany biały pył. Jest to spowodowane minerałami zrzucanymi z wodą. Największym problemem są jednak bakterie lub grzyby, które emitują na przykład niektóre ultradźwiękowe nawilżacze. Aby zapewnić optymalną wilgotność powietrza w pomieszczeniu, nawilżacz musi być stale monitorowany.

Nowoczesne nawilżacze mają specjalny tryb uśpienia, w którym wytwarzają minimalny hałas i wyłączają światła, aby nie przeszkadzać nam podczas snu. Dobry nawilżacz automatycznie monitoruje wilgotność powietrza i nie zakłóca nam codziennego funkcjonowania. Istnieją nawilżacze parowe i ultradźwiękowe z naturalnym parowaniem. Mogą być wyposażone w różne filtry, jonizatory oraz różne funkcje i opcje. Połączenie nawilżacza i filtra powietrza jest powszechne. Niektóre urządzenia można kupić nawet za kilkaset złotych, inne kosztują 10 tysięcy lub więcej. Zatem od ciebie zależy, ile chcesz zainwestować w nawilżanie powietrza w domu lub mieszkaniu.

Nawilżacz powietrza nawilża suche powietrze

Po co nawilżać suche powietrze?

Ale po co właściwie sobie z tym radzić? Jaki wpływ może mieć zbyt suche powietrze na nasze zdrowie? Zaczyna się od utraty elastyczności skóry, która może być nieprzyjemnie sucha, podrażniona, a także może pękać i swędzić. Często występują również drapanie i kaszel w gardle, ból i pieczenie oczu, zmęczenie, przewlekły katar itp. Ponadto należy zauważyć, że suche drogi oddechowe są mniej odporne na choroby zakaźne. Wysoka wilgotność jest również niewskazana i wiąże się z poważniejszymi problemami, takimi jak rozwój pleśni. Jaka jest optymalna wilgotność przestrzeni życiowej?

Zalecany poziom wilgotności powietrza wynosi około 50%. Nawilżacz rozwiązuje większość problemów związanych z poziomem wilgotności i zapewnia nam odpowiednią wentylację. Pamiętajmy, że barykadowanie się w domu w desperackim strachu przed utratą ciepła nie jest rozwiązaniem. Jedną z wad nowoczesnych okien i wysokiej jakości izolacji termicznej domu jest tylko minimalna przepuszczalność, która zatrzymuje wilgoć w domu (równa się ryzyku pleśni) lub odwrotnie, nie przepuszcza wilgoci z zewnątrz (równa się zbyt suchemu powietrzu). W miesiącach zimowych wentyluj mieszkanie intensywnie, ale krócej. W cieplejszych miesiącach możesz wentylować mieszkanie przez długi czas (nawet w sposób ciągły).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *