Słońce na niebie wydzielające promieniowanie podczerwone

Czym dokładnie jest promieniowanie podczerwone i jakie są jego zastosowania?

Na świecie istnieją różne rodzaje promieniowania, jedne z nich w nadmiarze są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia, inne wykorzystywane są do leczenia różnych chorób, a nawet ogrzewania domu. Promieniowanie podczerwone IR, czyli podczerwień (z ang. Infra-red) to jeden z rodzajów promieniowania, który ma wiele zalet. Oczywiście należy wiedzieć, jak wykorzystać podczerwień, aby czerpać z niej same korzyści i nie sprawić, aby negatywnie wpłynęła na nasze zdrowie.

Szerokie zastosowanie promieniowania podczerwonego sprawiło, że rozchodzące się fale przekazujące ciepło wykorzystywane są w różnych branżach, poczynając od medycyny, a na budownictwie kończąc. Ogrzewanie na podczerwień to na przykład jeden z bardziej ekologicznych sposobów ogrzania domu czy mieszkania przy wykorzystaniu prądu. Promieniowanie podczerwone wykorzystane zostało również w telefonach komórkowych, poziomicach, pilotach czy teleskopach.  Jakie jeszcze zastosowania podczerwieni są najbardziej znane i jakie właściwości sprawiają, że ma ona tak pozytywny wpływ na zdrowie

Promieniowanie podczerwone – definicja i wyjaśnienie

Promieniowanie podczerwone jest to promieniowanie elektromagnetyczne, którego długość fal mieści się między światłem widzialnym a falami radiowymi (zakres od 780 nanometrów do 1 milimetra, częstotliwość drgań od 300 GHz do 400 THz).  Dla promieniowania podczerwonego przyjęto jednostkę µ mikrometra o wzorze: 1 µ = 10-6m = 10-4cm

Choć podczerwień nie jest widoczna dla ludzkiego oka, odbieramy ją poprzez doznania cieplne. Często utożsamiana jest z promieniowaniem termicznym, które odczuwalne jest przez receptory czucia skórnego. Jak zatem można się domyślić, niemalże każde ciało wydziela promieniowanie cieplne. Im wyższa temperatura źródła, tym krótsze i bardziej intensywne fale.

Promieniowanie podczerwone można podzielić na 3 rodzaje ze względu na długość fal:

 • IR-A – promieniowanie krótkofalowe o długości fal od 0.75 do 1.5 µm; 
 • IR-B – promieniowanie średniofalowe o długości fal od 1.5 do 3 µm;
 • IR-C – promieniowanie długofalowe o długości fal większych niż 3 µm.

Warto pamiętać o tym, że fale krótsze potrafią znacznie głębiej wnikać w strukturę tkanek, natomiast fale dłuższe potrafią ogrzać skórę górną lub naskórek.   

Zobacz także: Zaopatrz swój dom na zimę w promiennik podczerwieni – sprawdź najlepsze oferty na rynku!

Kobieta przygotowywana do zabiegu wykorzystującego promieniowanie podczerwone
Unsplash

Promieniowanie podczerwone – zastosowanie

Obecnie możemy mówić o bardzo szerokim zastosowaniu promieniowania podczerwonego. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wykorzystywane jest między innymi w medycynie, jednak sprawdza się również w przypadku noktowizji czy promienników podczerwieni. W jakich jeszcze urządzeniach można ją spotkać na co dzień?

Medycyna

Ze względu na odczuwalne ciepło wydzielane przez promieniowanie podczerwone, w medycynie ten rodzaj fal wykorzystywany jest niezwykle często. Oczywiście rezultaty, jakie można zaobserwować po zabiegach podczerwienią, związane są z tym, jaka luminacja świetlna została wykorzystana, jak długo organizm żywy był wystawiony na działanie promieniowania i jakie są indywidualne predyspozycje skóry (jej powierzchnia i stopień unaczynienia).  Najczęściej naświetlanie wykorzystywane jest do:

 • naświetlania stanów zapalnych tkanek, którym towarzyszy wysięk (promieniowanie przyspiesza wchłanianie się wydzieliny);
 • leczenia ran, przy których proces gojenia jest wydłużony;
 • leczenia nerwobóli;
 • niwelowanie bóli mięśniowych;
 • leczenia powstałych odmrożeń.

Promieniowanie podczerwone wykorzystywane jest także na oddziałach dziecięcych, szczególnie tam, gdzie przebywają noworodki, m.in. wcześniaki. Odczuwalne ciepło jest niezwykle ważne dla rozwoju nowo narodzonego dziecka. Pozytywnie wpływa nie tylko na jego skórę, ale także na działanie całego organizmu.

Podczerwień znalazła również swoje zastosowanie w branży kosmetycznej, dzięki swojemu wpływowi na polepszenie stanu skóry. Nie tylko pomaga walczyć z niedoskonałościami, ale także sprawia, że skóra staje się znacznie bardziej elastyczna, a co za tym idzie wygląda na młodszą. Promieniowanie podczerwone wykorzystywane jest również do walki z cellulitem, wiotkością skóry i nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. Specjalne urządzenia z podczerwienią wykorzystywane są również do celów relaksacyjnych całego organizmu.

Promieniowanie podczerwone wykorzystane w grzejnikach na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jakie ogrzewanie domu jest najtańsze i najbardziej ekologiczne. Odpowiedzią na nie może być promiennik podczerwieni, który wykorzystuje promieniowanie, aby podnieść temperaturę wszystkich organizmów żywych i przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się wiele firm, które w swojej ofercie mają estetyczne panele grzewcze, które z łatwością można zamontować na ścianach i na sufitach, między innymi grzejniki na podczerwień marki Cronos.

Promienniki podczerwieni dzielą się również na trzy rodzaje, w zależności od tego, jakie fale zostały zastosowane. Aby ogrzać dom, mieszkanie lub biuro najczęściej wykorzystuje się promieniowanie długofalowe, które nie emituje żadnego światła i jest bezpieczne do zastosowania na co dzień.

Jakie jeszcze zastosowanie znajduje promieniowanie podczerwone? Wykorzystane zostało m.in. w noktowizji, pomiarze odległości, przekazie danych światłowodem, przekazie danych w powietrzu, w saunach, w badaniu historii obrazu malarskiego czy kamerach monitoringu do podglądu obrazu po zmroku.

Zobacz także: Suche powietrze w domu – czy da się z nim walczyć? Sprawdź, jaki ma wpływ na zdrowie i samopoczucie!

Słońce, które wydziela promieniowanie podczerwone
www.freepik.com

Promieniowanie podczerwone – szkodliwość, czyli wady i zalety

Słowo promieniowanie wciąż budzi w wielu osobach strach i ostrożność. Czy istnieje w ogóle możliwość, aby podczerwień nie prowadziła do żadnych skutków ubocznych i nie miała żadnych wad. Otóż oczywiście istnieją przeciwwskazania do zastosowania niektórych zabiegów, jeśli pacjenci cierpią na konkretne schorzenia. Warto jednak pamiętać o tym, że ostateczną decyzję musi podjąć lekarz.

Przez wiele lat trwały badania, które miały ostatecznie odpowiedzieć na pytanie, jaka jest szkodliwość promieniowania podczerwonego. Oczywiście zbyt długie wystawienie na działanie fal może prowadzić do przesuszenia skóry, szybszego starzenia sią czy różnych chorób oczu (zaćma, stan zapalny tęczówki, spojówek, brzegów powiek, wysuszenie spojówki). Należy jednak pamiętać o tym, że najbardziej szkodliwe jest promieniowanie IR-A, które nie jest stosowane na przykład w grzejnikach na podczerwień, a zatem ogrzewanie elektryczne na podczerwień jest bezpieczne dla zdrowia.

Pomimo tego, że istnieją pewne przeciwwskazania i wady promieniowania podczerwonego, wciąż zalet jest znacznie więcej:

 • rozszerzenie naczyń włosowatych skóry;
 • zwiększenie przepływu krwi tętniczej;
 • wpływ na autonomiczny układ nerwowy i zmniejszenie napięcia mięśniowego;
 • działanie przeciwbólowe;
 • przyspieszenie przemiany materii;
 • pobudzenie termoreceptorów;
 • wpływ na odporność całego organizmu.

One thought on “Czym dokładnie jest promieniowanie podczerwone i jakie są jego zastosowania?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *