Remont i zakładane ogrzewanie ścienne

Czy warto inwestować w ogrzewanie ścienne? Poznaj wady i zalety tego systemu grzewczego

Rozsądny wybór ogrzewania podczas budowy domu czy generalnego remontu mieszkania jest niezwykle ważny. Czy warto zatem zainteresować się rozwiązaniem, jakim jest ogrzewanie ścienne? 

Tania eksploatacja, brak skomplikowanych systemów i ekologia – o tych aspektach coraz częściej myślą osoby, które zastanawiają się nad tym, jaki system grzewczy będzie tym najlepszym. Coraz częściej wybór pada na ogrzewanie na podczerwień, ogrzewanie dzięki pompom ciepła czy ogrzewanie, w których do palenia wykorzystywane są ekologiczne materiały nieprzyczyniające się do powiększenia problemów związanych z zanieczyszczeniami powietrza. Ostatnio przybliżyliśmy temat, jaki jest ogrzewanie podłogowe. Tym razem warto przyjrzeć się możliwościom, jakie daje ogrzewanie ścienne. Czy faktycznie jest korzystne? Jakie typy takiego systemu grzewczego są najczęściej wybierane? 

Ogrzewanie ścienne… czyli jakie?

Z pewnością słysząc termin ogrzewanie ścienne, można zadać sobie pytanie, czy chodzi o zwyczajny grzejnik lub promiennik podczerwieni, czy może jednak jest to zdecydowanie bardziej skomplikowany system. Ogrzewanie ścienne to rodzaj ogrzewania płaszczyznowego, które jest ukryte pod odpowiednimi warstwami ściany, a co za tym idzie, jest zupełnie niewidoczne. Jak podkreślają specjaliści, może być szczególnie korzystnym rozwiązaniem dla osób zmagających się z alergią. Elementy grzejne na stałe wbudowane w ściany skutecznie zapobiegają powstawaniu grzybów czy pleśni. 

Wymienić można trzy rodzaje tego typu ogrzewania (powietrzne, wodne i elektryczne), jednak to właśnie dwa ostatnie są najczęściej brane pod uwagę. Dlaczego tak się dzieje? Ogrzewanie ścienne powietrzem polega na rozprowadzaniu ciepła właśnie dzięki jego przepływowi specjalnymi rurami. Stworzenie takie systemu zazwyczaj powoduje zmniejszenie powierzchni użytkowej, czy to w przypadku ścian z bloczków wapienno-gipsowych, czy wykonanych z karton gipsu. Moc cieplna ogrzewania ściennego powietrzem wyliczana jest na ok. 110-130 W na m2 ściany. A co z wodnym i elektrycznym ogrzewaniem  w ścianie? Tym dwóm rozwiązaniom warto przyjrzeć się nieco bliżej.     

Salon z ogrzewaniem ściennym

Zobacz także: Jak nawilżyć powietrze w pokoju, aby oddychało się łatwo i aby zniknęły nieprzyjemne dolegliwości?

Ogrzewanie ścienne wodne

Pierwszą zaletą ogrzewania ściennego wodnego jest to, że ściany mogą mieć znacznie mniejszą grubość i tym samym ich budowa, nie wpływa aż tak bardzo na wielkość powierzchni użytkowej. System ten zazwyczaj zbudowany jest z registrów składających się z dwóch kolektorów połączonych rurami miedzianymi, choć zdarza się, że wykorzystywane są również rury z tworzywa. Tak stworzoną strukturę pokrywa się tynkiem i nakłada na to płyty kartonowo-gipsowe. Można kupić również gotowe płyty kartonowo-gipsowe, które wbudowane mają registry grzewcze. Z pewnością taki “półprodukt” przyspiesza zakończenie remontu, jednak jest również nieco droższą opcją. 

W przypadku ogrzewania ściennego wodnego ważne jest, aby temperatura wody nie przekraczała 45°C, ponieważ emitowane ciepło może mieć wtedy negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Ten system grzewczy charakteryzuje się mniejszą bezwładnością cieplną, dzięki czemu szybciej reaguje na potrzeby mieszkańców, a proces wychładzania jest znacznie bardziej efektywny. Ogrzewanie ścienne sprawia, że ciepło rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu od dołu do góry. 

Przewody od ogrzewania ściennego

Ogrzewanie ścienne elektryczne

Drugim najpopularniejszym rozwiązaniem w przypadku ogrzewania ściennego jest ogrzewanie elektryczne za pomocą różnego rodzaju kabli. W ścianach montowana jest również folia grzewcza na podczerwień czy maty grzewcze. W tym wypadku mowa o najmniejszej ingerencji w powierzchnię użytkową, ponieważ przewody są niezwykle cienkie i nie potrzebują tyle miejsca co rury. Do wykonania tego typu instalacji wykorzystywane są przewody dwużyłowe zasilane z jednej strony lub jednożyłowe zasilane z dwóch stron. Maty grzewcze również składają się z przewodów, jednak są one ułożone na przykład na siatce samoprzylepnej z włókna szklanego. 

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku folii grzewczej na podczerwień, która wykorzystuje innowacyjną metodę ogrzewania długimi falami IR-C przekazującymi ciepło za pomocą promieniowania podczerwonego. Do budowy folii wykorzystywane są punkty węglowe lub grafen, dzięki którym może dochodzić do powstawania oporu elektrycznego, który wytwarza ciepło. Ciepło, w przypadku ogrzewania na podczerwień, przekazywane jest jedynie organizmom żywym i przedmiotom, dzięki czemu nie dochodzi do niepotrzebnych strat energii związanych z ogrzewaniem powietrza. Według specjalistów, ogrzewanie podczerwienią może przynieść korzyści w szczególności alergikom i astmatykom, którzy silnie reagują na kurz, a także pleśń czy grzyby pojawiające się na ścianach.   

Ogrzewanie ścienne folią grzewczą na podczerwień - schemat

Zobacz także: Na czym dokładnie polega promieniowanie podczerwone i czy nie szkodzi zdrowiu?

Ogrzewanie ścienne – wady i zalety

Jak każdy system grzewczy również ogrzewanie ścienne ma swoich zwolenników i przeciwników, którzy dyskutują o jego wadach i zaletach. Aby móc się z nimi zapoznać bez dłuższych poszukiwań, zebraliśmy je wszystkie w formie tabeli. 

Zalety ogrzewania ściennegoWady ogrzewania ściennego
– ograniczenie kosztów eksploatacji;
– łatwa regulacja wysokości temperatury;
– równomierny rozkład temperatury;
– brak konwekcji powietrza;
– niwelowanie powstawania grzybów i pleśni;
– brak widocznych grzejników.
– straty ciepła na zewnętrznych ścianach domu;
– grubsza izolacja ścian;
– mniejsze możliwości aranżacyjne;
– ograniczenia montażowe.

Czy ogrzewanie ścienne to dobre rozwiązanie? Z pewnością przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto również zasięgnąć opinii specjalistów montujących tego typu systemy na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *