Inteligentny dom, w którym zamontowano ogrzewanie elektryczne

Czy ogrzewanie elektryczne może być opłacalne? Sprawdź, jakie masz możliwości!

Ogrzewanie elektryczne kojarzy się z dużymi kosztami, dlatego też wciąż jest jednym z rzadziej wybieranych rozwiązań. Warto jednak wiedzieć o tym, że ostateczny, roczny koszt zależny jest od kilku czynników, na przykład rodzaju wybranej taryfy energii elektrycznej czy poziomu izolacji budynku.

Szczególnie ten ostatni czynnik ma duży wpływ na to, czy warto decydować się na ogrzewanie elektryczne, czy też lepiej z niego zrezygnować. Budując nowy dom, jesteśmy w stanie zadbać o odpowiednią instalację, dzięki której ciepło nie będzie uciekało na zewnątrz. W starym budownictwie często izolacja budynku pozostawia wiele do życzenia. Obecnie istnieje kilka sposobów na ogrzewanie elektryczne (ogrzewanie podłogowe, kotły elektryczne, piece akumulacyjne czy ogrzewanie na podczerwień). Jeśli właśnie zastanawiasz się nad tym, który z nich wybrać, zobacz najpierw, czym się charakteryzują.

Ogrzewanie elektryczne mieszkania i domu

Dom i mieszkanie można ogrzać na kilka różnych sposobów, choć w tym drugim przypadku jesteśmy również zdani na to, jaka instalacja została założona w całym bloku. Wśród najczęściej wybieranych sposobów na ogrzewanie elektryczne można wyróżnić:

  • elektryczne ogrzewanie podłogowe (maty, przewody, folie grzewcze), które kojarzone są z ogrzewaniem bezpośrednim;
  • kotły elektryczene, które działają w pełni bezobsługowo, jednak często łączone są z kotłami na paliwa stałe;
  • elektryczne ogrzewanie akumulacyjne (piece akumulacyjne i pompy ciepła);
  • ogrzewanie na podczerwień, w którym wykorzystuje się promiennik podczerwieni.

O ogrzewaniu elektrycznym, które jest jednym z najbardziej ekologicznych sposobów na zapewnienie ciepła, powinny pomyśleć osoby posiadające instalację fotowoltaiczną. Posiadanie własnego prądu może być odpowiedzią na wyższe rachunki. Co więcej, obecne regulacje prawne umożliwiają przekazanie do sieci nadmiaru energii i odebranie jej w momencie, w którym będziemy tego potrzebowali.

Mieszkanie, w którym wykorzystano ogrzewanie elektryczne
Pexels

Warto tutaj wspomnieć różwnież o taryfie energii elektrycznej, która uzależniona jest od stawek zakładu energetycznego obsługującego dany teren zamieszkania. Indywidualni odbiory energii elektrycznej pobierają ją bez limitu, dlatego najczęściej oznaczeni są literą G. Taka taryfa dzieli się na dwie:

  • G11 – opłata za pobór energii elektrycznej jest jednakowa przez całą dobę;
  • G12 – wyższa opłata za energię lektryczną jest pobierana w trakcie dnia, niższa nocą i w godzinach 13-15.

Wykorzystując taryfę G12, można znacząco zmniejszyć rachunki, jednak pobór prądu należy zmniejszyć do minimum, kiedy stawka jest wyższa. To oczywiście nie jest łatwe, ponieważ są to godziny, w których nasza aktywność jest największa. Rozwiązaniem tej sytuacji będzie zastosowanie urządzeń akumulacyjnych, które w tańszych godzinach będą pobierały energię i gromadziły ją, aby oddać ciepło po odłączeniu zasilania.

Ogrzewanie elektryczne – koszty

Jak już wcześniej wspominaliśmy, jednoznacznie odpowiedzenie na pytanie, jakie są koszty ogrzewania elektrycznego, nie jest proste, ponieważ zależy to od poziomu izolacji domu, wybranego sposobu grzewczego, taryfy według której naliczane są opłaty, a także zakładu energetycznego, który obsługuje nasz teren zamieszkania. Dodatkow miesięczne koszty mogą zostać znacznie obniżone, jeśli dom lub blok został wyposażony w instalację fotowoltaiczną.

Porównując różne dane i ceny energii elektrycznej, można stweirdzić, że ogrzanie około 120 m2 wyniesie rocznie:

  • około 1800-1900 złotych w przypadku pomp ciepła;
  • około 4000 złotych w przypadku ogrzewania akumulacyjnego;
  • około 7500 złotych w przypadku ogrzewania bezpośredniego.

W przypadku domów energooszczędnych o powierzchni około 120 m2, gdzie zapotrzebowanie cieplne wynosi około 70 kwH/m2, roczne koszty będą oscylowały w okolicach 3000 złotych. Misięczne rachunki za prąd wyniosą zatem około 250 złotych.

Ogrzewanie elektryczne podłogi
Pexels

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Wiele osób budujących dom, zastanawia się nad tym, czy ogrzewanie elektryczne podłogowe to dobre rozwiązanie i czy warto inwestować w tego typu instalacje. W wielu budynkach może sprawdzić się ogrzewanie podłogowe akumulacyjne, które będzie gromadziło energię i po wyłączeniu oddawało ją przez resztę doby. Aby jednak dobrze wykorzystać zgromadzone ciepło, należy zadbać o odpowiednią izolację podłogi (warstwa podkładu grubasz trzykrotnie 7-15 centymetrów). Brak izolacji spowoduje, że ogrzewanie nie będzie wystarczające.

Warto pamiętać o tym, że ze względów zdrowotnych podłoga nie powinna nagrzewać się bardziej niż 29°C w pokojach i kuchni i 34°C w łazienkach. Przede wszystkim zatem należy stworzyć dobry projekt i doradzić się zaufanego fachowcy.

Ogrzewanie elektryczne na podczerwień zastosowane w domu

Nowoczesne ogrzewanie elektryczne na podczerwień

W ostatnich latach dużą popularność zdobyło również ogrzewanie na podczerwień, które emituje promieniowanie podczerwone. Tego typu ogrzewanie elektryczne jest korzystne szczególnie dla alergików, ponieważ nie ogrzewa powietrza, tym samym nie wznieca pyłów.

Promienie podczerwone oddziałują jedynie na organizmy żywe i rzeczy, dodatkowo mają również wiele zalet dla zdrowia (zwiększenie przepływu krwi tętniczej, przyspieszenie przemiany materii czy poprawa odporności całego organizmu). Tego typu ogrzewanie ma tylko jeden haczyk, sprawdza się w domach, które mają dobrą izolację.

Na rynku można spotkać wiele promienników podczerwieni, między innymi wiodącym sprzedawcą jest firma Cronos, która w swojej ofercie ma panele na podczerwień z termostatem i WiFi o różnych mocach.

Aby ogrzać pomieszczenie o wielkości 100 m2, które jest dobrze ocieplone i na przykład w większości przeszklone, wystarczy zamontować 4 grzejniki o mocy około 1000W. Za jeden taki grzejnik zapłacimy około 900 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *