Mucha siedzi na zielonym liściu

Czy lampa na muchy naprawdę działa?

Lampy owadobójcze mogą uchronić nie tylko nasze nerwy, ale także zdrowie. Owady przenoszą groźne dla człowieka i zwierząt choroby, w szczególności muchy, które lubią siadać na jedzeniu. Czy zatem lampa na muchy może być rozwiązaniem?

Wiosna i lato to okres, w którym owady budzą się do życia. Niestety wśród nich są również muchy i komary, które skutecznie utrudniają życie człowieka. Robimy wszystko, aby się ich pozbyć. Zakładamy siatki na okna, kupujemy specjalne, odstraszające rośliny i zastanawiamy się, jaki jeszcze sposób na muchy bądź sposób na komary będzie dobry. A gdyby tak zainwestować w profesjonalną lampę na muchy? Czy faktycznie takie urządzenie działa. Sprawdźcie, co warto o nim wiedzieć przed zakupem.

Jak działa lampa na muchy?

Zasada działania lampy na muchy jest prosta: zwabić i zabić owada. Większość nowoczesnych lamp owadobójczych jako wabik wykorzystuje światło UV. W lampach owadobójczych zastosowano fototropizm, który przyciąga owady znajdujące się w pobliżu, te po wpadnięciu do lampy doznają szoku elektrycznego i giną. Jest to również sprawdzony sposób na muszki owocówki. W lampach na muchy zastosowana jest niskociśnieniowa świetlówka rtęciowa wykonana ze szkła cylindrycznego obudowującego dwie elektrody z wewnętrzną warstwą fluorescencyjną. Emisja ultrafioletu jest wytwarzana na poziomie do 365 nm, co nie stanowi zagrożenia dla człowieka. O tej długości fale są optymalne, aby przyciągnąć owady latające i działają na nie skuteczniej niż jakiekolwiek inne światło. W ten sposób owady starają dostać się jak najbliżej źródła światła, nawet w ciągu dnia.

Lampa na muchy, w której zastosowano elektryczne porażenie, jest bezpieczna dla ludzi, a także małych dzieci. Istnieją również lampy, w których zamontowano specjalne wiatraki. Owady przylatują do światła UV i zostają zassane do środka lampy do specjalnego pojemnika, w którym giną. A może zamiast lampy pułapka na muchy? Jest również taka możliwość elektryczna pułapka działa na zasadzie wabika, który umieszcza się w środku i do którego przylatują owady wciągane do specjalnego pojemnika.

Lampa na muchy i komary na drewnianym stoliku

Lampa na muchy – zakres działania

To na jakim obszarze będzie działała lampa, zależy od wielkości urządzenia. Te najmniejsze lampy na muchy obejmują do 10 m2, nieco większe do 15 m2, natomiast lampy z tzw. rusztem pracują z powodzeniem na powierzchni 20 – 30 m2. Przed zakupem lampy warto zatem zastanówić się, gdzie będziemy jej używać, czy w zamkniętym pokoju, czy być może na otwartej przestrzeni salonu połączonego z jadalnią. Lampy na muchy sprawdzą się również na dworze w altanie, szczególnie podczas rodzinnego grilla, podczas którego na stole znajduje się duża ilość jedzenia.

Lampa na muchy zabiła muchę, która leży na białym blacie
Unsplash

Lampa na muchy – gdzie ją wykorzystać?

Prawda jest taka, że lampy owadobójcze przydadzą się wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość pojawienia się irytujących owadów. Szczególnie ważne są dla punktów gastronomicznych i medycznych. W przychodniach, szpitalach, klinikach, w zakładach przetwórstwa żywności, w masarniach, w sklepach z artykułami spożywczymi, w przedszkolach, żłobkach, szkołach, restauracjach, kawiarniach czy recepcjach.

Zwłaszcza jako właściciele lokalu powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo i komfort klientów, i nie narażać ich na niemiłe niespodzianki. A z pewnością nikt nie chciałby kupić szynki bądź ciastek, kiedy może zobaczyć chodzące po niej muchy. Tego typu urządzenie sprawdzi się również w gospodarstwach wiejskich. Należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej mocy.

Lampa na muchy pozwala uniknąć ryzyka zarażenia się poważnymi chorobami. Jak wiemy, owady takie jak muchy i komary mają kontakt z niezliczoną i niewiadomego pochodzenia ilością krwi oraz zarazków. Z tego względu lepiej ograniczyć ich aktywność w zamkniętych pomieszczeniach.

Czy lampa na muchy jest bezpieczna i dla kogo będzie najlepsza?

Lampa na muchy czy komary jest bezpieczna dla człowieka. Emisja światła UV-A wydziela dopuszczalne promieniowanie, którego dawka nie jest groźna dla człowieka. Promieniowanie UV-A towarzyszy nam niemalże na co dzień, zwłaszcza w słoneczne dni, podczas przechadzania się na zewnątrz. Mniejsze lampy mają specjalną obudowę z daszkiem, więc promieniowanie UV jest dodatkowo ograniczone tak, by działało tylko na owady. Dużo większym zagrożeniem są dla nas insekty i choroby, jakie mogą przenosić.

Lampa owadobójcza przyda się w każdym domu i w każdej instytucji. Tak byśmy mogli swobodnie funkcjonować i spać, nie bojąc się przy tym o nasze zdrowie. Również nasze domowe zwierzątka nam podziękują, gdy nie będą tak atakowane przez muchy czy komary.

Lampa na muchy na zbliżeniu

Lampa na muchy – opinie

A co o lampach na muchy i inne owady sądzą osoby, które z nich korzystają? Na różnych forach internetowych można znaleźć wiele opinii na ten temat. Oto niektóre z nich:

To urządzenie jest bardzo skuteczne, o ile jest w nim właściwa lampa UV (wabik na owady) i napięcie odpowiednio wysokie (tanie lampy owadobójcze mają za niskie napięcia i nic nie robią owadom).

Co do lamp – na rynku są tańsze i droższe wiadomo jak ze wszystkim. Żeby lampa działała jak powinna musi wabić niebieskim światłem fluorescencyjnym. Koszt takiej lampy jest większy, ale wtedy postawienie lampy ma sens.

Żałuję że dopiero teraz kupiłem taką lampę, dużo owadów na nią wpada przez wieczór i noc. Nie wiem jeszcze jak wygląda jej żywotność, ale efekt działania jest zadowalający – uważają użytkownicy lamp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *