Mama i córka bawią się w domu, gdzie przeprowadzona była jonizacja powietrza

Czy jonizacja powietrza w domu może korzystnie wpłynąć na zdrowie? Na czym dokładnie polega?

Dbanie o samopoczucie i organizm może odbywać się na różnych poziomach. Staramy się zdrowo odżywiać i zaznawać ruchu tak często, jak to tylko możliwe. Często zapominamy jednak o najważniejszej kwestii, czyli oddychaniu. Czy jonizacja powietrza może sprawić, że będzie ono jeszcze korzystniejsze dla zdrowia człowieka?

Jesienią i zimą szczególnie często specjaliści zwracają uwagę na stan i jakość powietrza. To właśnie wtedy pojawiają się w nim pyły zawieszone PM2.5 i PM10, które są częścią składową smogu. Do tego dochodzą również różne organiczne związki chemiczne, takie jak azotany czy benzen mające zły wpływ na zdrowie i prowadzące do różnego rodzaju schorzeń. Nie można zapominać także o grzybach, bakteriach i alergenach. W głowach osób w pełni świadomych takiej sytuacji pojawiają się pytania, jaki oczyszczacz powietrza lub jaki nawilżacz powietrza będzie na ten czas najlepszy. Z pewnością taki, w którym jedną z funkcji będzie jonizacja powietrza. Dlaczego jony ujemne są lepsze niż jony dodatnie? 

Jonizacja powietrza – co to właściwie znaczy?

Wiele osób zastanawia się nad tym, co to właściwie jest jonizacja powietrza i na czym polega cały proces. Aby zrozumieć działanie jonów ujemnych – anionów, należy przede wszystkim zaznaczyć, że w powietrzu oprócz nich znajdują się również jony dodatnie, czyli kationy. Te drugie wytwarzane są między innymi przez urządzenia elektryczne, sieci wysokiego napięcia, urządzenia grzewcze, wszelkie przedmioty wykonane z tworzywa sztucznego, a nawet lakierowaną podłogę. Również wszelkie zanieczyszczenia naładowane są na plus. Wymienić tutaj można pyły, bakterie, kurz czy alergeny. Kationy realnie wpływają na samopoczucie wszystkich organizmów żywych. Mogą prowadzić do poczucia zmęczenia, rozdrażnienia, a nawet mieć wpływ na poziom koncentracji. Zbyt duża ilość jonów dodatnich powoduje również często powracające problemy z chorobami górnych dróg oddechowych, a także prowadzi do pojawienia się chorób układu krwionośnego. 

Na szczęście przyroda wszystko równoważy i zbawienne jony ujemne są w stanie walczyć z jonami dodatnimi. Aniony w dużych ilościach spotkać można między innymi w lasach, okolicach wodospadów, nad rzekami czy nad morzem. To właśnie tam powietrze jest wyjątkowo rześkie i z łatwością łapie się nawet najmniejszy oddech. Jony ujemne skutecznie neutralizują dodatnie, obciążając je i powodując ich opadanie na ziemię. Dzięki temu szybko można pozbyć się niekorzystnych dla zdrowia kationów. Jonizacja powietrza to właśnie uzupełnianie go o aniony poprzez wydmuchiwane do pomieszczenia powietrza z oczyszczaczy czy nawilżaczy, które skutecznie poprawiają jego jakość. 

Anion, czyli jon ujemny

Zobacz także: Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Co daje jonizacja powietrza w mieszkaniu lub domu?

Jonizacja powietrza to proces polegający na niwelowaniu ilości jonów dodatnich i uzdatnianiu go o większą ilość jonów ujemnych. Ale dlaczego tak naprawdę warto przeprowadzić go w domu? Po pierwsze jony ujemne usuwają z powietrza różnego rodzaju zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy. Te niekorzystne dla zdrowia cząsteczki osadzają się na powierzchniach takich jak podłoga czy meble, dzięki czemu znacznie łatwiej je usunąć, a zanieczyszczenie powietrza stanie się tylko wspomnieniem. Duża ilość jonów ujemnych w powietrzu ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Jak podkreśla Instytut Zdrowia, aniony obniżają poziom stresu, zatem pozytywnie oddziałują na układ nerwowy. Dodatkowo:

  • zapobiegają przeziębieniom i problemom z astmą czy alergią;
  • wpływają na pracę tarczycy;
  • poprawiają koncentrację;
  • pomagają zniwelować powracające bóle głowy;
  • zmniejszają poziom histaminy (istotnie szczególnie przy katarze siennym, alergii i astmie );
  • regulują pracę i rytm serca i ciśnienia krwi;
  • poprawiają odporność organizmu i witalność komórek. 
Jonizacja powietrza w oczyszczaczu powietrza

Czy jonizacja powietrza jest szkodliwa?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależne jest od tego, jak przeprowadzony zostanie proces jonizacji powietrza. Aniony oczywiście korzystnie wpływają na zdrowie, jednak nie można przesadzić z ich ilością w powietrzu w pomieszczeniu zamkniętym. Aby faktycznie zjonizowane powietrze było zdrowe, należy pamiętać o przecieraniu różnych powierzchni po przeprowadzonym procesie jonizacji. Jak już wspominaliśmy, jony ujemne obciążają cząsteczki naładowane dodatnio i sprawiają, że te opadają na ziemię, meble, a nawet mogą osadzać się na ścianach. Dlatego tak ważne jest regularne sprzątanie, wycieranie kurzu czy mycie podłóg. Dzięki temu nie zostają one usunięte jedynie z powietrza, ale zupełnie usunięte i zneutralizowane. 

Jak podkreślają specjaliści, podczas “sztucznej” jonizacji powietrza może dochodzić do powstawania ozonu i tlenków azotu. Dzieje się tak w szczególności w przypadku wykorzystania jonizatorów powietrza, które nie są wyposażone w żadne filtry. Właśnie dlatego znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem jest nawilżacz powietrza z jonizatorem czy oczyszczacz powietrza dla alergików, który również posiada tę funkcję. 

Jonizacja powietrza dzięki oczyszczaczowi marki Cronos

Zobacz także: Jak nawilżyć powietrze w pokoju, aby oddychało się łatwo i aby zniknęły nieprzyjemne dolegliwości?

Oczyszczacze i nawilżacze powietrza z jonizacją

Na rynku oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza spotkać można wiele ciekawych propozycji. Każde z urządzeń ma coraz więcej przydatnych funkcji, w tym funkcję jonizacji powietrza. Nawilżacz powietrza z jonizatorem to znacznie lepszy wybór niż sam jonizator powietrza. Podniesienie poziomu wilgotności jest istotne szczególnie jesienią i zimą, kiedy w pomieszczeniach panuje raczej suche powietrze. Należy wybrać jednak odpowiedni model, który pokaże poziom nawilżenia. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest oczyszczacz powietrza z jonizatorem. To właśnie wybór tego urządzenia sprawia, że powietrze realnie zostaje oczyszczone, a ewentualne pojawienie się ozonu czy azotu w trakcie wytwarzania jonów nie jest problemem. 

Dobrej jakości oczyszczacz powietrza posiada wymienne filtry, w tym filtr HEPA, filtr wstępny, filtr węglowy czy filtr katalityczny. To właśnie one odpowiadają za wyłapywanie najbardziej trujących cząsteczek zanieczyszczeń, które wytwarzają urządzenia elektryczne, ale także te, które przedostają się do domu z dworu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *