Klimator przenośny w sypialni

Co to jest klimator i jak działa? Sprawdź, czy warto go kupić

Z roku na rok lato w Polsce jest coraz bardziej upalne. Wysokie temperatury sprawiają, że praca w biurze czy domu bez klimatyzacji jest niezwykle uciążliwa. Odpoczynek również nie przynosi ukojenia, kiedy po czole spływa pot, a ubrania przyklejają się do ciała. Sposobem na te niedogodności może być klimator przenośny. 

Jeśli nigdy nie słyszeliście o takim urządzeniu, z pewnością zastanawiacie się, czy to aby na pewno dobra nazwa. Czy w ogóle istnieje coś takiego jak klimator? Może jednak chodzi o klimatyzator domowy? Na szczęście nie ma tutaj mowy o pomyłce i przyznają to wszystkie osoby, które dzięki temu małemu urządzeniu mogą w spokoju wypoczywać w skutecznie schłodzonym pokoju lub pracować w biurze. Klimator przenośny sprawdzi się w tych domach, w których nie ma możliwości założenia nieco bardziej zmechanizowanej klimatyzacji. Należy również przyznać, że klimator przenośny jest znacznie tańszym rozwiązaniem niż domowa klimatyzacja założona w każdym pomieszczeniu. Jak działa urządzenie, ile kosztuje i z jakimi opiniami o urządzeniu można się spotkać? Czy jest odpowiedzią na pytanie, jak ochłodzić pokój?

Klimator przenośny – zasada działania

Klimator nazywany również klimatyzerem to nowoczesne urządzenie, dzięki któremu w każdym pomieszczeniu powietrze może znacznie się ochłodzić. Co więcej, jego praca jest tak samo wydajna nawet przy otwartych oknach i drzwiach. Na jakiej zasadzie dokładnie działa? Klimator to jeden z rodzajów klimatyzacji wodnej. Do urządzenia wlewa się wodę i wkłada dodatkowe butle nią wypełnione, które wcześniej należy zamrozić. W nowszych modelach butle z wodą nie są potrzebne, ponieważ urządzenie jest wyposażony we wbudowane wkłady chłodzące, które już w 15 minut skutecznie ochładzają ciecz, zamieniając ją miejscami w lód. 

Do urządzenia wtłaczane jest ciepłe powietrze. Następnie powietrze przechodzi przez wkłady chłodzące i zostaje oddane w postaci przyjemnej, chłodnej mgiełki, która rozchodzi się po całym pokoju. Klimator to urządzenie wielofunkcyjne, które nie tylko zmniejsza temperaturę powietrza, ale także skutecznie je nawilża i oczyszcza. Niektóre modele klimatorów zostały również wyposażone w funkcję jonizacji, dzięki której ilość jonów ujemnych i jonów dodatnich w powietrzu jest zrównoważona. To szczególnie ważne dla wszystkich osób, które borykają się z alergiami i astmą.  

www.freepik.com

Klimator a klimatyzer – podstawowe różnice

Klimator to oczywiście niejedyne urządzenie, które może skutecznie ochłodzić pomieszczenie. Niezwykle popularne są również klimatyzatory działające na nieco innej zasadzie niż klimatyzery. Jaki klimatyzator przenośny wybrać? Na to pytanie odpowiadamy w innym artykule. Teraz skupmy się na podstawowych różnicach między tymi dwoma urządzeniami. Oto najistotniejsze z nich:

  • w klimatorze czynnikiem chłodzącym jest woda, natomiast w klimatyzatorze freon szkodliwy dla środowiska;
  • w klimatorze nie można ustawić pożądanej temperatury, klimatyzator daje takie rozwiązanie;
  • im wyższa temperatura, tym moc chłodnicza klimatora wzrasta, a klimatyzatora maleje;
  • klimatyzator może wysuszać powietrze, klimator skutecznie je nawilża (zalecane jest jednak używanie klimatora przy otwartym oknie, aby wilgotność nie była zbyt duża i tym samym szkodliwa dla zdrowia);
  • klimator sprawdza się lepiej w pomieszczeniach otwartych, klimatyzator w zamkniętych;
  • klimatyzator jest w stanie schłodzić większą powierzchnię, klimatory działają maksymalnie do 40 metrów kwadratowych.  
Klimator przenośny w pokoju

Ile kosztuje klimator przenośny?

Klimator przenośny to rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na duży wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, a tyle zazwyczaj kosztuje klimatyzacja w domu założona na stałe. W zależności od tego, jakie funkcje dodatkowe posiada klimator (jonizacja, oczyszczanie powietrza), dobrej jakości urządzenie można kupić już za około 350 złotych. To jednorazowy wydatek, dzięki któremu w lato będzie łatwiej wytrzymać w trakcie dużych upałów. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Po pierwsze, na przepływ powietrza i obszar, jaki klimator jest w stanie schłodzić. Ważnymi parametrami są również głośność urządzenia, jego waga i pobór mocy.  

Klimator to dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą się latem schłodzić, jednocześnie szukając maksymalnie energooszczędnego i ekologicznego rozwiązania. Przenośne urządzenie może przez lata służyć nabywcy, jeśli tylko będzie się o niego odpowiednio dbało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *