Zbliżenie od przodu na osy

Co odstrasza osy? Sprawdź, czego się boją i jak można je wytępić

Lato w pełni, więc również owady obudziły się do życia. Ukąszenie jednych może swędzieć, jednak nie jest tak straszne. Niestety istnieją również bardziej niebezpieczne stworzenia. Co odstrasza osy lub szerszenie? Czego się boją? I jak skutecznie się przed nimi bronić?

Owadami, które najczęściej przerażają ludzi, są pszczoły, osy, szerszenie czy bąki. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że te pierwsze nie są agresywne i same nie zaatakują, jeśli nie poczują zagrożenia. Co więcej, są niezwykle potrzebne, aby ekosystem mógł dobrze działać i abyśmy mogli cieszyć się miodem korzystnie wpływającym na zdrowie. Osy to owady, które znacznie częściej atakują i dodatkowo mogą kąsać wielokrotnie, nie tracąc przy tym życia. Ze względu na różne reakcje organizmu zagrażające zdrowiu, wiele osób boi się os. Na szczęście, skoro istnieje sposób na muchy czy sposób na komary, również os można się pozbyć. Co odstrasza osy skutecznie i na dłuższy czas? Oto kilka przydatnych sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. 

Jak odstraszyć osy i czy są potrzebne?

Każde żyjące na ziemi stworzenie jest po coś potrzebne. Na odpowiednie funkcjonowanie ekosystemu składa się wiele procesów, w których biorą udział rośliny i zwierzęta, a także owady. Osy, choć przerażają wiele osób, ponieważ ich ugryzienie może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, również są potrzebne. Choć w porównaniu do pszczół uznawane są za szkodniki, przydają się do niwelowania ilości populacji kleszczy, mszyc, mączlików czy gąsiennik, które na przykład niszczą plony. Zapylają również kwiaty. Zła sława os bierze się z ich temperamentu i niestety agresywności. Wyższa temperatura, hałas – tyle wystarczy, aby osa chciała zaatakować. Te owady mogą użądlić wielokrotnie i w przeciwieństwie do os nie pozostawiają żądła, umierając. Zanim podejmie się jednak ostateczne kroki, które pomogą zwalczyć problem, warto na początku zastanowić się nad tym, co odstrasza osy. Takie podejście sprawi, że nie będą się one zbliżały do ludzi, ale przy okazji nie stracą życia.  

Zobacz także: Jak ochłodzić pokój domowymi sposobami? Oto kilka praktycznych porad

Co wabi osy, a nie je odstrasza?

Na początku warto zastanowić się nad tym, co wabi i przyciąga osy. Bez dwóch zdań będą to wszelkiego rodzaju słodycze. Osy są niezwykle łase na cukier i właśnie dlatego tak często kręcą się wokół ludzi, którzy coś jedzą. To jednak niejedyny smak czy zapach, który je przyciąga. Wszelkie kwiatowe aromaty to kolejny wabik, któremu te owady nie są w stanie się przeciwstawić. Osy potrafią się zlecieć również do misą, jednak ten zapach przyciąga je najczęściej na początku lata. Do czego jeszcze chętnie przylecą? Nie pogardzą również piwem, winem czy bardzo dojrzałymi owocami. Dobrym sposobem na osy z pewnością nie jest używanie kremów, mgiełek czy perfum o kwiatowym zapachu. Również kosmetyki mogą przyciągać te owady.  

Co odstrasza osy siedzące na meblach w domu?
Unsplash

Co odstrasza osy – nieprzyjemne zapachy

Sposób na muszki owocówki to nie tylko specjalnie zbudowana pułapka, ale także niektóre zapachy. Nie inaczej jest w przypadku os, które również nie lubią niektórych aromatów. Jeśli zatem zastanawiacie się nad tym, czego boją się osy, z pewnością są to różne intensywne zapachy, między innymi:

 • olejek goździkowy;
 • ocet;
 • cytryna, 
 • bazylia, 
 • mięta, 
 • majeranek;
 • tymianek;
 • piołun;
 • czosnek;
 • eukaliptus;
 • olejki z drzewa herbacianego.

Jak odstraszyć osy tymi zapachami? Można zrobić to na kilka sposobów i owady z pewnością się wystraszą. Po pierwsze meble ogrodowe warto umyć na przykład wodą z dodatkiem jednego z olejków czy octu. Dodatkowo warto zawiesić cytrynę naszpikowaną goździkami lub zwyczajnie ustawić kilka doniczek z bazylią i miętą, które z pewnością się przydadzą. Istnieje jeszcze jeden naturalny sposób na osy. To kawa, której zapach ludzie ubóstwiają, a owady się go boją. Można zatem zastosować różne świeczki zapachowe o aromacie kawy lub nasypać ziarenka kawy do naczynia żaroodpornego i ustawić pod nim kilka świeczek, które skutecznie będą je podgrzewały. Osy, choć może się to wydawać dziwne, nie lubią również niektórych kwiatów. Zasadzenie ich w doniczkach z pewnością odstraszy owady. Są to: bratki, macierzanka cytrynowa, melisa cytrynowa, lawenda czy niektóre gatunki pelargonii. 

Co odstrasza osy – sposób na nieprawdziwe gniazdo

Jeśli również wy jesteście wrażliwy na mocne zapachy, istnieje jeszcze jeden sposób na odstraszenie os, który często przynosi efekty. Owady te zazwyczaj nie pojawiają się w miejscach, w których już istnieje jedno gniazdo innej kolonii. Dlatego właśnie w widocznym miejscu można powiesić imitację takiego gniazda. Gotowy produkt można kupić w wielu sklepach, jednak takie gniazdo można również wykonać własnoręcznie. Wystarczy wziąć brązową torbę i włożyć do niej papier. Tak przygotowaną atrapę należy zawiesić w miejscu, w którym osy przeszkadzają najbardziej. 

Co odstrasza osy? Osa na drzewie
Unsplash

Zobacz także: Jak szybko rozpalić grilla węglowego i gazowego?

Pułapka na osy to ostateczność?

Wszystkie powyższe sposoby pozwalają na to, aby odstraszyć osy i przy okazji ich nie krzywdzić. Czasem jednak to nie wystarcza. W takim momentach, kiedy osy są zbyt agresywne i pchają się do domów, warto zainwestować w specjalne urządzenie lub wykonać je własnoręcznie. Pułapka na osy to przyrząd, do którego wlewa się wabik i w którym zamontowana jest specjalna lampka UV dodatkowo przyciągająca owady. Małe otwory znajdujące się w takiej pułapce, pozwalają łatwo wejść osom, jednak jednocześnie uniemożliwiają im wydostanie się na zewnątrz. Pułapkę można również wykonać własnoręcznie z butelki i sznurka, jednak jeśli ma na stałe zawisnąć w domu, zdecydowanie korzystniej i bardziej estetycznie będzie wyglądać gotowe urządzenie. Koszt takiej pułapki zamyka się w okolicy 50 złotych.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *