0Koszyk
favorite_border Ulubione (0)
()

Dodaj pierwszy produkt do ulubionych.

TRWA TYDZIEŃ OGRZEWANIA! Grzejniki na podczerwień taniej o 15%, a do tego darmowa dostawa!  SPRAWDŹ >   
Promocja trwa jeszcze

Lampy do roślin

Pokazano 1-20 z 20 pozycji

Aktywne filtry

Lampy do uprawy roślin

Lampy do uprawy roślin są dobrze znane w profesjonalnych hodowlach komercyjnych, ale także w tych mniejszych, prywatnych o nastawieniu hobbystycznym. Swoją popularność zyskują również u osób indywidualnych, które chcą dbać o prawidłowy rozwój domowych kwiatów lub sadzonek w przydomowych szklarniach. Lampy do uprawy roślin stosuje się szczególnie w okresie jesiennym i zimowym, gdzie dostęp do naturalnego światła jest znacznie ograniczony. Znajdują one także zastosowanie całoroczne, szczególnie gdy uprawa odbywa się w zamkniętych pomieszczeniach, jak hale rolnicze oraz szklarnie o niskim prześwicie ścian i zadaszenia. Duża dostępność, zastosowanie nowoczesnych technologii, niewysoka cena i energooszczędność wpływają na coraz większą popularność lamp do uprawy roślin. Jednak aby doświetlanie roślin było skuteczne i przynosiło wymierne efekty, trzeba wybrać odpowiednie urządzenie, które będzie dostosowane do uprawianego typu roślin i stworzonych dla nich warunków.

Do czego służą lampy do uprawy roślin?

Fotosynteza to proces, w którym rośliny wytwarzają dla siebie pokarm z wody, dwutlenku węgla oraz światła słonecznego. Gdy któregoś z elementów zaczyna brakować, prawidłowy rozwój i wzrost roślin zostaje zahamowany. O ile dostarczenie dwóch pierwszych składników, tj. wody i CO2 jest stosunkowo łatwe, to ze światłem słonecznym bywa różnie. I w tym momencie można w łatwy sposób odpowiedzieć na zadane wcześniej pytanie odnośnie lamp do uprawy roślin. Lampy tego rodzaju służą do doświetlania roślin. Stosuje się je w przypadku zbyt małego dostępu rośliny do naturalnego światła lub jego całkowitego braku. Wyróżnia się kilka rodzajów lamp, które mają odmienne właściwości świetlne, a także zastosowane różne technologie. Każda lampa do roślin ma zadanie pobudzenia ich wzrostu na każdym etapie rozwoju. Wyróżniamy 3 główne typy lamp do uprawy roślin: 1. Lampy HPS i MH - to inaczej lampy sodowe i metalohalogenkowe. Są jednym z najstarszych typów lamp do roślin i do niedawna najbardziej popularnym, szczególnie w dużych uprawach. Cechują się niską ceną oraz emitowaniem dużej wiązki światła, dzięki czemu już jedna lampa jest w stanie oświetlić dużą ilość rozsad. Niestety mają kilka uciążliwych wad. Mianowicie lampy uv do roślin tego typu wymagają specjalnego zasilacza aby móc je podłączyć do gniazdka, a przy tym są energożerne, co powoduje dodatkowe koszta produkcji roślin. Dochodzi do tego konstrukcja, która szybko się nagrzewa podnosząc temperaturę otoczenia, co niekoniecznie jest sprzyjające w uprawach niektórych gatunków roślin. 2. Lampy CFL - w Polsce znane są jako lampy fluorescencyjne i dostępne w wielu wariantach ( np. świetlówki i żarówki z gwintem do opraw E14 i E27). Stąd też są dość popularne w gospodarstwach domowych do doświetlania kwiatów doniczkowych, ale też znajdują zastosowanie w mniejszych hodowlach roślin. Niestety lampa do uprawy roślin tego typu ma niewielką moc, przez co oświetla bardzo małą przestrzeń i trzeba ją ustawiać blisko byliny. Nie nadaje się do wszystkich upraw, ale za to może być z powodzeniem stosowana jako uzupełnienie światła naturalnego. 3. Lampy LED - są to obecnie najnowocześniejsze lampy do doświetlania roślin czyli tzw. GrowBox’ów. Coraz szybciej zyskują swoja popularność w całorocznych uprawach przemysłowych, ale także są wykorzystywane przez pasjonatów florystycznych i prywatnych hodowców amatorów. Znajdują również zastosowanie w domach do doświetlania kwiatów doniczkowych w sezonie jesienno-zimowym. Lampa led do roślin typu GrowLed ma długą żywotność i jest energooszczędna. Lampy led do uprawy roślin dostępne są w wielu wariantach (np. żarówki, taśmy lub panele), a większość z modeli posiada pełne spektrum, które skutecznie zastępuje naturalne światło. Ponadto mają uniwersalne zastosowanie i z powodzeniem sprawdzą się w hodowli warzyw, owoców, krzewów, roślin zielonych i kwitnących czy ziół.

Lampa do roślin o różnym spektrum działania

Lampa do roślin lampie nie równa, ponieważ różne źródła światła mają odmienne widma. Zwykła żarówka nie będzie mieć odpowiedniej wartości dla roślin, która przy wytwarzaniu chlorofili pochłania najwięcej światła niebieskiego i czerwonego odbijając światło zielone. Dlatego w uprawach najlepszym rozwiązaniem będzie lampa do roślin o pełnym spektrum lub z możliwością przełączania między fazą wzrostu i wegetatywnym. Lampa do uprawy roślin powinna wytwarzać najwięcej światła niebieskiego i czerwonego, a także w minimalnym stopniu światło białe, ultrafioletowe i podczerwone. Oto jak najważniejsze kolory wpływają na rośliny: ● niebieskie (420 - 490 nm) - pobudza rozwój liści i części zielonych roślin, poprawia grubość łodyg względem ich długości oraz otwiera aparaty szparkowe; ● czerwone (600 - 700 nm) - pobudza kwitnienie, zawiązywanie się owoców i wytwarzanie nasion;

Lampy do uprawy roślin od New-Electric

W naszym internetowym sklepie New-Electric dostępnych jest wiele rodzajów lamp do roślin, które poprawią jakość upraw poprzez ich stymulację na różnym etapie rozwoju - od kiełkowania, po kwitnienie. Szczególnie polecamy oświetlenie LedGrow w postaci lamp led do roślin, które można dostosować do danej fazy wzrostu, co jest najkorzystniejszym rozwiązaniem zarówno dla dużych, jak i małych hodowców. Wybrane lampy uv do roślin z naszego asortymentu pozwolą również zmaksymalizować efekty upraw domowych kwiatów, zarówno tych kwitnących, jak i zielonych. Niezależnie czy potrzebna jest pojedyncza lampa led do roślin czy duże panele, w naszym sklepie możesz znaleźć to czego szukasz.

Czytaj więcej...